Ant Kopenhagos miesto pakrantės akmens stovi nuogos moters skulptūra –  „Mažoji undinėlė“.


Ši skulptūra buvo sukurta 1913 metais ir nuo to laiko dažnai būdavo išniekinama: ne kartą ištepta dažais, porą kartų pavogta, jos ranka ir galva ne kartą buvo nupjauta ir netgi sprogdinta.

Tačiau daugeliui skulptorių nepradingo noras nukopijuoti garsiosios undinėlės. Bandymai nepavykdavo, nes susidurdavo su rimta problema – autoriniu teisių įstatymu, kurį Kopenhaga energingai gina. Kai Grinvilio menininkai Mičigane sukūrė per pus mažesnę undinėlės kopiją, danų paveldo šventės proga, Kopenhagos „menininkų teisių bendrija“ padavė juos į teismą. Nejau Kopenhaga pamiršo, kad ir jų undinėlė tėra tik kopija. Originalią undinėlės versiją pasiliko skulptūros autorius ir iki šiol ji yra saugoma nežinomoje vietoje.

Štai kas nutinka, kai menininkai, nestokojantys išradingumo, sugeba apeiti autorinių teisių įstatymą:


Kanadiečiai problemą išsprendė labai paprastai – modernizavo undinėlę: „aprengė“ patraukliu maudymosi kostiumėliu, uždėjo nardymo kaukę ir apavė ląstus. Taip 1972 metais kanadiečiams pavyko sukurti patrauklią „Merginą su maudymosi kostiumėliu“ ir išvengti teismo dėl autorinių teisių pažeidimo.


Tinkamai vandens procedūroms pasiruošusia undinėle galite pasigrožėti Stenlio parke, Vankuveryje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *