Uluru, dar kitaip vadinama Ajerso uola (ang.k. Ayers Rock) – tai vienas didžiausių smiltainio monolitų Žemėje, esantis Uluru-Kata Tjuta nacionaliniame parke, Centrinėje Australijoje.


Uluru ilgis – 3,8 km, užimamas plotas – 3,33 km², o aukštis – 348 m. Pasak geologų, tai tik milžiniško luito viršūnė. Didesnė jo dalis slypi giliai po žeme, kuri nusitęsia net 6 kilometrus.

Nuo seno ši uola yra šventa Australijos aborigenų vieta. Urvais išraizgytos Uluru sienos, išmargintos neįkainojamais jų piešiniais. Aplink uolą aptikta nemažai archeologinių radinių, liudijančių, kad aborigenai čia gyveno jau prieš 40 tūkst. m. Pasak jų, tai dievų buveinė ir Sapnalaikio – pasaulio pradžios, kai formavosi žemė – reliktas. 1985 metais žemės aplink Uluru vėl buvo grąžintos aborigenams, o pati uola įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.


Tai labai populiari Australijos lankytina vieta, nors ji įsitaisiusi atokioje vietovėje ir artimiausias didesnis Alice Springs miestas yra tik už 450 km. Nepaisant to, Uluru kalną kasmet aplanko daugiau kaip 350 tūkstančių turistų. Keli tūkstančiai  turistų bando įkopti į jį. Yra praminti turistiniai takeliai ir įrengtos pagalbinės virvės, padedančios lengviau įkopti į sudėtingesnes vietas. Tačiau aborigenai žada kovoti, kad erozijos ardomas kalnas būtų išsaugotas ir kopinėjimas po jų šventą vietą būtų uždraustas.

Ajerso uola net kelis kartus ne tik per sezoną, bet ir per dieną pakeičia spalvą. Saulėlydžio metu, kai uola sužaižaruoja rausvais atspalviais, – ji ypatingai graži. O štai lietingu sezonu uolos paviršių išraižo šaltinėliai, jų kraštuose suželia juodi dumbliai ir pati uola nusidažo skaisčiai sidabrine spalva, o retkarčiais net violetine. Nepakartojamas grožis.


Netoli Ajerso uolos yra įrengta apžvalgos aikštelė, pavadinta „Talinguru Nyakunytjaku“, ką išvertus iš aborigenų kalbos reiškia „vieta stebėti iš smėlio kopos“. Ji skirta iš tolo stebėti įvairiomis spalvomis švytinčią uolą. Tačiau didžiulius pinigus kainavusi apžvalgos aikštelė patyrė fiasko, nes, saulei kylant, garsioji uola skendi šešėlyje. Inžinieriai įrengė ją netinkamoje vietoje. Todėl keliautojams, pageidaujantiems išvysti visą kalvos grožį, patartina ant žemės susirasti tinkamesnį stebėjimo tašką.


Daugiau informacijos galite rasti: www.crystalinks.com


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *