Legendinis Tadžmahalo mauzoliejus laikomas įspūdingiausiu Mogolų imperijos statiniu, kuriame susipynę islamo, persų, indų bei turkų architektūros elementai bei dizaino detalės. Tai tikras meno įsikūnijimas, vienas populiariausių statinių Žemėje – gausiai lankomas turistų.


Išvertus į lietuvių kalbą „Taj Mahal“ reiškia „Karūnuota vieta“, arba „Karūnos vieta”, kadangi „Taj“ reiškia „karūna”, o Mahal -„vieta”. Nuo 1983 metų jis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Iš tiesų Tadžmahalas yra mečetės, kapaviečių, puošnių vartų, ištaikingų fontanų ir amžinai žaliuojančių Rojaus sodų ansamblis, nusidriekęs išilgai abiejų Jamunos upės krantų. Tačiau populiariausia ir žinomiausia jo dalis yra balto marmuro mauzoliejus. Tai didelė, centrinė struktūra – vietovės simbolis.


Tadžmahalo statybos truko 21 metus. Jos vyko tarp 1632 ir 1653 metų. Statinys skirtas mylimiausiai Šacho Džachano žmonai, Arjumand Banu Begum, dar žinomos kaip Mumtaz Mahal, garbei, mirusiai per gimdymą. Po žmonos mirties Mogolų imperatorius iš sielvarto paskelbė net du metus trukusį gedulą, o vėliau įsakė pastatyti paminklą savo mylimajai. Todėl Tadžmahalas dar yra laikomas amžinos meilės simboliu. Daugiau nei 20 tūkst. amatininkų ir meistrų iš visos imperijos, Centrinės Azijos, Persijos ir Artimųjų Rytų plušo prie nuostabiojo statinio. Sakoma, kad Tadžmahalo statyboms buvo išleista apie 32 mln. rupijų.


Tadžmahalą supa daug įdomių mitų ir faktų. Pastaruoju metu labai populiarus mitas skelbia, kad Tadžmahalo sienos skilinėja ir ansamblis grimzta. Nepaisant visų apsaugos priemonių jis sugrius. Tai sąlygoja šalia tekančios Jamunos upės išsekimas. T.y. upė sąlygoja dirvos struktūros pakitimus ir viso pastatų komplekso nusėdimą. Bet turistai gali atsikvėpti ramiau. Tai tik nepatvirtinti gandai.


Pagal kitą mitą – keletą brangiųjų ir prašmatnių dekoravimo elementų, kaip antai deimantai, brangūs kilimai, auksinis lapas, kuriuo Tadžmahalo kupolas buvo padengtas, perlinė antklodė, dengusi Mumtaz paminklą ir t.t., pradžioje britų buvo nusiaubti, išplėšti ir pavogti. Tai irgi labiau panašu į mitus, nei į tikrąją tiesą.


Kitas įdomus faktas yra tas, kad Mogolų imperatorius Džachanas įsakė kūrinio architektams ir skulptoriams nukirsti rankas, kad jie niekada negalėtų sukurti tokio šlovingo, žavingo ir nuostabaus paminklo kaip Tadžmahalas. Be to, jis įsakė išlupti jų akis, kad jie niekada negalėtų išvysti, ko nors nuostabesnio ir labiau stebinančio nei pastatytasis paminklas.


Tadžmahalas – pasaulinė architektūros garsenybė, stovinti šiauriniame Indijos mieste Agroje. Turbūt, tai pats žymiausias Indijos pastatas ir vienas gražiausių pastatų pasaulyje, kurio tikrojo grožio neįmanoma perteikti nei fotografijomis, nei pasakojimais. Teks patiems nuvykti ir pamatyti, kad nežemišku jo grožiu įsitikinti.

Daugiau informacijos: www.tajmahal.gov.in

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *