Didingas Niagaros krioklys be jokių abejonių yra populiariausia Šiaurės Amerikos turistinė atrakcija ir didžiausias traukos objektas. Nuo senų laikų krioklys yra tapęs svarbių gyvenimo įvykių simboliu. Prie krioklio skuba didžiausi romantikai ir įsimylėjėliai. Čia dažnai peršamasi, tuokiamasi, praleidžiamos smagiausios medaus mėnesių akimirkos. Neretai prie jo šūkauja žiūrovai, stebintys aštrių pojūčių ieškotojų drąsius šuolius bei kaskadininkų triukus. Šie jau yra tapę kone didžiausia Niagaros krioklio vizitine kortele.

Niagara, išvertus į lietuvių kalbą reiškia „griaustinio vanduo”. Tokį pavadinimą šiam didingam kriokliui suteikė vietiniai indėnai. Jis susiformavo maždaug prieš 25 000 metų, paskutinio ledynmečio pabaigoje. Tirpstant ledynui, vanduo išsiliejo iš Erio ežero ir, nutekėjęs į šiaurę, sudarė ežerą, dabar žinomą Ontarijo vardu.

Ištekėjusi iš Erio ežero, Niagaros upė ramiai plukdo vandenis beveik 56 kilometrus. Bet prieš Ontarijo ežerą staiga paspartina tėkmę ir tada, jau riaumodama, veržiasi griausmingo krioklio link.

Niagaros krioklys – tai didžiausias ir srauniausias Šiaurės Amerikos krioklys, įsitaisęs JAV ir Kanados pasienyje. Jį sudaro trys dalys: Kanados krioklys (dar kitaip vadinamas Pasagos kriokliu), kaip jau galite nuspėti, esantis Kanados pusėje; Amerikos krioklys, esantis Amerikos pusėje; ir nedidukas Nuotakos šydo krioklys, taip pat susiformavęs Amerikos pusėje.

Kanados krioklio plotis yra 800 metrų, o aukštis 48 metrai. Per jį, su kurtinamu griausmu prateka ~90% viso Niagaros krioklio vandens. Už savęs, drebindamas Kanados žemes,  jis palieka tik tankią ir ūkanotą purslų uždangą ir tai yra bene įspūdingiausias reginys šioje vietovėje.

Likęs vanduo pasidalina tarp 300m. pločio ir 51m. aukščio Amerikos krioklio, bei 17m. pločio ir 24 m. aukščio Nuotakos šydo krioklio. Amerikos krioklys yra du kartus trumpesnis už Kanados krioklį ir iš viršaus krinta tiesia linija. Bendrai, Niagaros krioklys per sekundę praleidžia apie 1900 kubinių metrų vandens, o piko sezonu – net 6000 kub.m/s. Tai yra pats vandeningiausias Šiaurės Amerikos krioklys.


Metai iš metų, ardomas krintančio vandens jėgos, Niagaros krioklys pamažėle traukiasi upės aukštupio link. Per metus jis pasislenka maždaug 1.2 metrus. Paskaičiuota, kad maždaug po 25 000 metų krioklio žiotys pasieks Erio ežerą.

O, kol kas, Niagaros krioklys lankytojams siūlo pasimėgauti nuostabiausiais vietovę supančiais peizažais ir unikaliais bei įspūdingais reginiais. Iš kurios pusės bepažvelgtumėte, krioklys atrodo labai didingai. Tačiau visos krioklio atšakos yra geriausiai matomos iš Kanados pusės. Kanados, arba Pasagos krioklį galima pamatyti ir visai iš arti – tereikia įsėsti į nedidelį laivelį, vadinamą „Ūko mergele”, kuris plukdo turistus į patį purslų verpetą.


Dar viena didelio dėmesio verta Niagaros krioklio pramoga – tai skrydis „Ispanišku Aeromobiliu“ virš taip vadinamo Niagaros krioklio sūkurio. Niagaros sūkurys – tai 527×372 m. dydžio baseinas, kuriame Niagaros vanduo teka, sukurdamas galingus, prieš laikrodžio rodyklę besisukančius sūkurius. Net nuo 1916 metų drąsiausi krioklio lankytojai turi unikalią galimybę išbandyti skrydį su senoviniu „Ispanišku Aeromobiliu“ virš šio klastingo baseino.


Niagaros Ispaniškas Aeromobilis (angl.k. „Niagara Falls Spanish Aerocar“) – tai propeleriu varomas automobilis, pakibęs 80 metrų aukštyje virš baseino, ant storo, 560 metrų ilgio plieninio lyno. Žemiausiame taške, ties centru, aeromobilis nusileidžia iki 50 metrų aukščio, nuo siaučiančio vandens paviršiaus. Atrodo iš ties labai baugiai. Nepaisant to, Niagaros Ispaniškas Aeromobilis garsėja puikiu saugumo rodikliu. Jį suprojektavo garsus ispanų inžinierius ir išradėjas Leonardas Torresas y Quevedo. Tai unikalaus kūrinys – vienintelis Pasaulyje.


Kelionė virš baseino Ispanišku Aeromobiliu trunka apie 10 minučių. Vienu metu juo gali skrieti 35 keleiviai.

Niagaros Aeromobilio darbo laikas: esant geroms oro sąlygoms veikia kasdien, nuo pavasario iki vėlyvo rudens, tarp 10:00 ir 17:00 val.
Kaina: $11,75 – suaugusiems (13+ metų), $ 7,65 vaikams (nuo 6 iki 12 metų). Vaikams iki 5 metų – nemokamai.


*   *   *

Ir, be jokios abejonės, – Niagaros krioklys – tai viena gražiausių vietų mūsų Žemėje, kurią esant galimybei, tiesiog būtina aplankyti. Todėl nepraleiskite progos!

Pastaba: mūsų žemėlapio koordinatėse parodyta tiksli ispaniško aeromobilio vieta. Niagaros kriokliai yra šiek tiek piečiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *