Faktai apie Saremą

Plotas: 2922 km2 (6,5% viso Estijos ploto)
Didesnės salos:
Sarema, Muhu, Ruhnu, Abruka, Vilsandi
Sostinė:
Kuresarė, 14 967 gyventojai (2009 m. spalio mėn.)
Administracinis suskirstymas:
15 valsčių, 1 miestas
Gyventojų skaičius:
35 912 (2009 m. spalio mėn.), 2,6% visų Estijos gyventojų
Gyventojų tankumas:
13,1 žmonių 1 km2.
Tautinė sudėtis:
98% estų, 1,2% rusų, 0,34% suomių, 0,23% ukrainiečių, 0,31% kitų tautų.
Vidutinė oro temperatūra:
vasarą – +19 °C, žiemą – -1 °C.

Ypatingas poilsis salose

Vasarą poilsiautojai, tarsi traukiami stebuklingos jėgos, keliauja įsalas.

Sarema garsėja savo unikalia gamta ir senovinėmis bažnyčiomis. Ypatingu salos traukos centru tapo Kalio meteoritinis krateris. Dėl švelnaus jūrinio klimato Saremos ir ją supančių salų au­galija ir gyvūnija yra be galo įvairi. Per du šimtus čia randamų augalų ir gyvūnų rūšių, pradedant Saremos krotaliarija, 32 rūšių gegužraibiniais augalais ir baigiant žieduotaisiais ruoni­ais, priklauso nykstančiųjų rūšiai ir yra saugomi. Saremoje, šalia Viidumagi rezervato ir Vilsandi nacionalinio parko, yra apie šimtas saugomų objektų – parkų, aukštų skardžių, riedulių ir unikalių pelkių. Salos kadagynai, iš tolo matomi vėjo malūnai ir akmeninės tvoros yra tipiškas Saremos vaizdas.

Vieninteliame apskrities mieste Kuresarėje, buvusiame Arensburge, pagrindinis turistų lankomas objektas yra XIII a. vyskupų pilis, į kurią panašios nerasite nė vienoje Baltijos šalyje. Apie senovinę pilį yra sukurta legendų, kuriomis remiantis kiekvie­nais metais organizuojamos pilies ir operos dienos. Legendose pasakojama ir apie salos gyventojus, kad kai kurie jų yra tokie pokštininkai, jog užmegzti rimtą pokalbį su jais gali ir nepavykti. Tai kiekvienas poilsiautojas pats turi išsiaiškinti. Susibičiuliavus su salos gyventojais, pavyzdžiui, kartu nuėjus į sauną ir po to išgėrus naminio alaus, kai kurie salos papročiai tampa aiškesni.


Mandagus estas sako

tere – labas
tere hommikust
labas rytas
terepaevast –
laba diena
tere ohtust
labas vakaras
nagemist, headaega
– iki, viso gero
head isu
– skanaus
terviseks
į sveikatą
kui palju see maksab?
kiek tai kainuoja?
kuidas elate?
– kaip gyvenate?
meeldiv kohtuda
malonu susiitikti

 

Nepamirštama kelionė į salą

Dažniausiai į salą atplaukiama keltu iš Estijos žemyninės dalies Virtsu uosto, iš kurio laivai kursuoja beveik kas valandą (tikslų grafiką galima rasti interneto puslapyje www.tuulelaevad.ee). Kelionė per Suur sąsiaurį tetrunka vos 30 minučių. Atvykus į Muhu salos uostą Kuivastu, toliau keliaujama per virš šimto metų senumo Vaike sąsiaurio pylimą į Saremą. Iš Kuivastu į Kuresarę, salos sostinę, atvykstama beveik per valandą. Į Saremą maršrutiniais autobusais be persėdimų galima nuvažiuoti iš daugelio Estijos miestų: Talino, Tartu, Viljandi, Piarnu. Pvz., iš Talino autobusas į Kuresarę važiuoja keturias valandas (žr. interneto puslapį www.bussireisid.ee).

Lėktuvas iš Talino į salą keleivius nuskraidina per 45 minutes. Oro uostas įsikūręs šalia Kuresarės. Vasarą iš čia taip pat organi­zuojami tiesioginiai skrydžiai į Stokholmą (žr. www.eeke.ee).

Į Saremą supančias mažesnes gražias salas – Ruhnu, Vilsandi bei Abruką – taip pat yra reguliarūs keleiviniai maršrutai. Apie juos teiraukitės Kuresarės turizmo informacijos centre. Be to, užsakomąsias keliones į mažesnes salas ir jūrą organizuoja ir mažesnių laivų savininkai (apie tai teiraukitės vietinėse kelio­nių agentūrose). Plaukiant didesniais keltais, galima mėgautis visais patogumais, o keliaujant mažesniais laiveliais, reikia būti pasirengusiems įvairiems netikėtumams ir turėti atsarginių sausų drabužių. Į mažąją Ruhnu salą nedideliu lėktuvu galima nuskristi iš Kuresarės ir iš Piarnu oro uostų.

Daugiausia turistų salose pasirodo neabejotinai vasarą, tačiau jų netrūksta ir žiemą. Kai jūra užšąla į salas dažnai atkeliaujama ledu.

Reikia nepamiršti, jog per vieną dieną Saremos apžiūrėti neįmanoma. Tie, kurie nepasisotins įspūdžiais iš Saremos ir Muhu salų, galės toliau iš Saremos keltu plaukti į Hiumą.


Apgyvendinimas pagal kiekvieno skonį ir piniginę

Salos vilioja žaviomis turistų apgyvendinimo vietomis, kurios gerokai skiriasi nuo kitur siūlomų vietų apsistoti. Atvykę svečiai gali ilsėtis autentiškose turizmo sodybose – namuose su nen­driniais stogais, pavyzdžiui, Jurna sodyboje Upa kaimelyje.Taip pat siūlomi įvairaus dydžio ir stiliaus svečių namai, pavyzdžiui, Tahula svečių namai tokio paties pavadinimo kaimelyje, įvairios vilos (pavyzdžiui, Tuule Villa Kuresarėje), ištaigingi se­noviniai dvarai ir svečių apartamentai (pvz., Arno apartamen­tai). Galima išsinuomoti poilsio namus ar gamtos prieglobstyje susirasti jaukią vietelę su namelių ant ratų stovėjimo aikštele ir stovyklaviete (toks, pavyzdžiui, yraTehumardi poilsio cent­ras). Tačiau nereikia pamiršti, jog su turistiniais automobiliais ir palapinėmis galima apsistoti tik specialiose aikštelėse, kurių iš tiesų yra gana daug.

Sare apskrityje iš viso yra net 229 apgyvendinimo vietos, ku­riose lovų skaičius siekia 4900. Pastaraisiais metais vienintelį salos miestą Kuresarę estai ėmė vadinti Estijos SPA centrų sostine. Ir ne veltui. 15 000 gyventojų teturintis miestelis poil­siautojams siūlo net septynis skirtingus SPA centrus. Poilsiauti galima nuostabiame Arensburg Boutique viešbutyje bei SPA centre ir išskirtiniame Grand Rose SPA. SPA paslaugos siūlomos ne vien Kuresarėje, bet ir už miesto, prie jūros, privačiame Saremos Thalasso SPA viešbutyje. Be to, Kuresarėje yra įsikūrę jaukūs maži viešbutukai. Viešbučio lygio apgyvendinimo pas­laugos teikiamos ir už miesto ribų. Pavyzdžiui, apžiūrėjus Kalio meteoritinį kraterį ir aplankius vietinį muziejų, galima apsistoti tame pačiame Kalio centro viešbutyje.

Tinkamą apgyvendinimo vietą padės išsirinkti vietinės kelionių agentūros.

 

Kiekviena kavinė turi savo dvasią ir kvapą

Sakoma, jog meilė gimsta per skrandį. Turizmo srityje dirban­tys verslininkai taip pat žino, jog kokybiškas ir skanus maistas vilioja klientus ir padeda juos išlaikyti.

Sarema šiuo požiūriuyra labai patraukli vieta – čionykščiai virėjai siūlo daug įvairių gurmaniškų ir tradicinių salos patiekalų, taip pat vasariškų lengvų užkandžių daugelyje Kuresarės kavinių. Gurmaniškais patiekalais išsiskiria Padaste dvaras Muhu saloje bei Kuresarės restoranai Saaremaa Pegasus golfo aikštyne, Rose, Grand Rose SPA viešbutyje ir Muusa, Arensburg Bou-tique & SPA viešbutyje.

Daugelyje turizmo sodybų siūloma bulvių apkepas (kugelis) ir žuvis – Baltijos strimėlių apkepas – paryškina vietinį koloritą. Vietinius patiekalus savo svečiams patiekia Veski traktierius Kuresarėje ir Kaali traktierius, kuris yra greta garsaus meteoritinio kraterio. Didesnių turistų grupių laukia turizmo so­dyba Jurna, kur patiekiamas vietinių ūkininkų maistas. Saloje galima paskanauti ne tik tradicinių Saremos, bet ir kitų tautų patiekalų. Visiškai nauji Saremos produktai yra Mustjala garstyčios ir pikantiško skonio uogienės, verdamos iš vietinių rabarbarų, serbentų, obuolių ir melisų.

Daugelyje vietų galima ir patiems gamintis maistą arba pasimokyti valgio gaminimo subtilybių. Maisto gaminimo meno galima mokytis Narni Namaste turizmo sodyboje Mu­hu saloje rengiamose pamokose ir Kuresarės priemiestyje esančiame golfo aikštyno restorane Saaremaa Pegasus. Tarpininkaujant kelionių agentūrai Mere, galima dalyvauti maisto gamybos projekte „Paties pagaminta – gerai pagamin­ta”, kuris leidžia kiekvienam, padedant salos šeimininkėms, išbandyti savo kulinarinius gebėjimus.

Prabangiausių Saremos restoranų meniu rasite ir šernienos ir stirnienos patiekalų, taip pat daug įvairių patiekalų iš grybų bei uogų. Taigi galima drąsiai teigti, jog salose kiekvienas ras patiekalų pagal savo skonį.

 

Salose galima patirti ekstremalių bei jaudinančių įspūdžių

Aplankius garsiausias Saremos vietas – Kuresarės vyskupų pilį, Pangos skardį, Kalio meteoritinį kraterį ir Viduramžių bažnyčias, galima rinktis aktyvesnį poilsio būdą – pažaisti golfą ar tenisą, pajodinėti arba paiškylauti gamtoje. Palei jūrą besidriekianti Sarema netektų viso savo žavesio, jei čia nebūtų organizuoja­mi žygiai baidarėmis, medžioklė ar plaukiojimo valtimis pramo­gos. Povandeninio pasaulio aistruoliai čia gali panardyti. Puikūs paplūdimiai laukia ir burlentininkų bei bangientininkų su ait­varais. Sarema jiems atstos Havajus – Harilaido pusiasalyje vi­sada pučia palankūs vėjai.

Tie, kurių nevilioja jūra, gali mėgautis saule paplūdimiuose arba pasivaikščioti pramintais takeliais…

Sarema yra tikras paukščių stebėtojų rojus. Besidomintiems giesmininkais organizuojami specialūs renginiai. Vienas po­puliariausių yra paukščių stebėjimas Vilsandi saloje esančia­me paukščių draustinyje bei Sorve pusiasalyje.

Ne mažiau įspūdinga ir tai, jog iš 36 Estijoje aptinkamų orchidė­jų rūšių salose randamos net 34. Be to, čia yra įkurtas pirmasis grybų bei kerpių rezervatas. Jau daugelį metų į Sarema turistai atvyksta pasisemti dvasinio peno ir pabūti gamtoje. Vietinės kelionių agentūros padės surengti žygį į gamtą.

Kasdienį gyvenimą praskaidrina daugybė organizuojamų renginių. Vasarą turistų traukos centru tampa įspūdingi Sare­mos Joninių laužai, Saremos operos bei Kuresarės jūros dienos. Rudenį salos svečius vilioja Saremos ralis, organizuojamas jau daugiau nei 40 metų. Netrūksta ir kitų sportinių renginių: saloje vyksta teniso turnyrai, golfo, bėgimo ir kitos varžybos. Žiemą čia galima pasilepinti įvairiais SPA poilsio centrų teikia­mais malonumais ir pačiuožinėti ant ledo aplink Kuresarės pilį. Veiklos saloje pakaks kiekvienam.

 

Nepaliestas gamtos kampelis – žaliuojanti sala

Nuo miesto triukšmo ir dulkių pavargęs žmogus trokšta bent per atostogas ištrūkti į gamtą. Miško žalumoje paskendusiose salose galima maloniai atsipalaiduoti ir ramiai pailsėti – net 54% salų paviršiaus dengia įvairūs miškai. Didelę salos dalį sudaro draustiniai bei rezervatai, laukiantys gamtą mylinčių turistų.

Viidumagi, Saremos vakarinės pakrantės pelkėje bei aukš­tumose, tarp nykstančių augalų rūšių galima rasti ir garsiausią, niekur kitur neaptinkamą Saremos augalą – Saremos krotaliariją (Rhinantus osilisensis). Sarema pagrįstai vadinama bota­nikų meka. Iš čia augančių 700 augalų rūšių net 58 rūšys yra saugomos. Vilsandi ir Vaika uolinės salos yra pagrindinė priežąstis, dėl kurios miesto svečiai Saremą vadina rojumi. Visose saugomose teritorijose atsiveria kerintys vaizdai, organizuojamos gamtos mylėtojų dienos, galima patirti nepakartojamų įspūdžių vaikščiojant gamtos takeliais. Ir viskas tik vardan žmogaus gerovės.


Sarema yra tikras nepaliestos gamtos kampelis. Tai iš tiesų nepaprasto grožio sala, atitolusi nuo didmiesčio triukšmo ir aplinką teršiančių pramonės gigantų. Dėl rūpestingos aplin­kos priežiūros ir puoselėjamo kultūros paveldo salos apskri­tis yra tikras ekoturizmo rojus. Minėtina ir tai, jog turizmo so­dybose siūlomi puikaus skonio patiekalai paprastai gaminami iš salos gyventojų daržuose be jokių trąšų auginamų produk­tų. Dėl sveikatą ir gamtą tausojančios ekologinės žemdirbys­tės į Saremą atvyksta vis daugiau ūkininkų, kuriasi įvairios įmonės. Tokių gamintojų Saremoje jau yra daugiau nei šimtas. Salų gyventojai daro viską, kad išsaugotų trapią gamtą ir aplinką, kurioje gyvena. To paties jie tikisi ir iš atvykstančių svečių.

 

Visi keliai veda į Kuresarę

Kuresarė yra tarsi ritualas: atvykusieji į salą niekuomet iš jos neišvyksta, kol neaplanko jūros miesto. Rami ir draugiška Kuresarė visuomet laukia svečių. Į šią vietą daugelis sugrįžta ir vėl. Širdis visada jaučia, kas jai geriausia…

Truputį apsnūdęs miestelis dvelkia sūrokos jūros kvapu ir priverčia kiekvieną pamilti save. Galima maloniai atsipa­laiduoti minant dviračio pedalus ilgais, ne vieną kilometrą besitęsiančiais dviračių takais. Veidą glostanti saulė ir švelnus vėjelis teikia tikrą palaimą. Gamtos apsuptyje galima žaisti ir golfą. Golfo aikštyne, kurį daugelis laiko vienu geriausių, užplūsta jausmas, jog geresnės vietos tiesiog nėra.

Sielą atgaivina kultūra. Akivaizdu, jog Kuresarėje gausu įdomių vietų ir vyksta įvairių kultūrinių renginių. Jūsų akis ir sielą džiugins įvairūs senamiesčio objektai ir vaizdai, XIII a. vyskupų pilis, vasarą organizuojamos operos ar jūros dienos. Kai jūra atvėsta ir saulė šykšti savo švelnių glamonių, dvasinių ir fizinių jėgų galima pasisemti Kuresarės SPA centruose. Po atpalaiduojamojo masažo ar gaivinančių maudynių baseine ar vonioje su burbuliukais galima smagiai pasivaikščioti prie jūros ir pasigrožėti buriuotojais.

Kuresarėje visi pasijunta kitaip. Kasdienės problemos ir bėdos greitai pasimiršta, širdį draskantis nerimas išnyksta, viduje gimsta sprendimas. Tai tarsi stebuklas. Kuresarėje tai įprasta – siela ilsisi, o kūnas semiasi naujų jėgų.

Ką verta aplankyti Kuresarėje?

Rotušę, buvusią gaisrinę, šv. Lauryno bažnyčią, Svarų namus, šv. Mikolojaus cerkvę, miesto parką, Vyskupo tvirtovę, kurortinę salę, vėjo malūną, Kudjapės kapines, paminklą seremiečiams žuvusiems Išsivadavimo kare, Avikų namą – muziejų, skulptūrą „Milžinas Toll ir Piret“.

 

Svarbiausi lankytini objektai Saremoje

Uugu skardis, 12 m
Koigi pelkė
Kaali meteoritų kraterių laukas
MulIutu-Suurlaht – gydomojo purvo pagrindinė kasimo vieta
Loode ąžuolynas
Jarve kopos
Viidumae gamtos draustinis
Vilsandi Nacionalis parkas
Pusiasalis Harilaid
Undva nina (skardis)
Odalatsi karstinė vietovė (šaltiniai)
Karujarv – seniausias ir didžiausias Saremos ežeras
Panga skardis, 21 m
Muhu Šv.Kotrynos bažnyčia, 13 -14 am.
Padaste dvaro kompleksas
Muhu muziejus
Dirbantis Eemu vėjo malūnas
Muhu piliakalnis, 12- 13 am.
Poide Šv.Marijos bažnyčia, 13am.
Valjala Šv.Martyno bažnyčia, 13 -14 am.
Valjala piliakalnis 13 am.
Kaarma bažnyčia, 15 am.
Kaarma piliakalnis, 12 -13 am.
Puha (Šventa) bažnyčia, 13 am.
Kuresarės Vyskupo tvirtovė, 13 am.
Tehumardi mūšio laukas, II pasaulinis karas
Saares švyturys
Pilguse dvaras
Mihkli sodyba – muziejus
Kihelkonna bažnyčia, 13 am.
Pidula dvaro pastatas, 18 am., piliakalnis
Lihulinna piliakalnis, 10 -13 am.
Ninase mediniai vėjo malūnai Piret ir Toli
Angla vėjo malūnų kalnas
Karja bažnyčia, 13 am.
Maasi ordino tvirtovė, 14 am.
Ruhnu muziejus ir bažnyčia
Stebelio kranto batarėja, 1940 m.

 

Informaciją paruošė:

Kuresarės Turizmo informacijos centras rotušėje
Tallinna 2, Kuressaare 93819
Tel: +372 455 0550
Tel/Faks: +372 453 3120
e-mail: [email protected]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *