Gėlių karalienė – rožė – tai nuostabiausia gamtos dovana, verta didžiausių liaupsių ir susižavėjimo, mat yra plačiai naudojama ir labai vertinama parfumerijoje, farmacijoje ar net maisto pramonėje. Viešėdami Bulgarijoje galite pasmaližiauti rožių medaus, o gal net pavyktų paragauti rožių žiedlapių uogienės.


Rožė yra vienas Bulgarijos simbolių. Jau daugelį amžių bulgarai augina rožes, skina jų žiedus ir spaudžia iš šių dangišką ekstraktą – rožių eterinį aliejų. Sakoma, kad bulgarai pagamina 85 % viso pasaulio rožių aliejaus, o šalia Kazanlako miesto, įsitaisęs Rožių slėnis, laikomas vienu stambiausiu rožių eterinio aliejaus gamintoju ir eksportuotoju.


Rožių slėnis (bulg.k.: Розова долина arba Rozova dolina) – tai Bulgarijos regionas, įsitaisęs dviejų upių slėnyje, maždaug 710 metrų aukštyje ir, nutolęs šiek tiek į pietus nuo didingos Balkanų kalnų grandinės. Šio regiono dirvožemį gegužės ir birželio mėnesiais skalauja pastovūs lietūs, todėl jis puikiai tinka auginti kvapniu ekstraktu prisirpusias rožes. Sakoma, kad šio Bulgarijos regiono klimatas auginti rožėms yra daug tinkamesnis nei tikrojoje šių magiškų augalų tėvynėje – Tunise.


Rožės pražysta maždaug kovo vidury, kai oro temperatūra persirita per +5oC. Tuomet visas Rožių slėnis pasipuošia įvairiausių spalvų žiedais, o ore tvyrantis aromatas – svaigina. Rožių žiedų skynimo sezonas prasideda gegužės mėnesį ir tęsiasi iki birželio pabaigos. Jų surinkimas – neapsakomo kruopštumo ir didelės kantrybės reikalaujantis darbas. Kiekvienas gėlės žiedas nuskinamas rankomis ir keliauja į krepšelius, pasiūtus iš medžiagos arba nupintus iš gležnų karklo šakelių, o šie, tuoj pat siunčiami į distiliavimo fabriką, kur iš kvapnių žiedų mikliai išgaunamas rožių aliejus.


Kiekvienais metais, birželio pirmomis dienomis Kazanlako mieste vyksta Rožių festivalis, kurio metu, tradiciniais tautiniais bulgarų rūbais dėvintys gyventojai šoka, dainuoja ir visaip kitaip linksminasi net kelias dienas. Pagrindiniai šio festivalio akcentai – Rožės Karalienės rinkimai, žiedlapių skynimo ritualas ir siautulingas paradas, vykstantis Kazanlako miesto gatvėse.


Kazanlako mieste taip pat yra Rožių muziejus, kuriame eksponuojama rožių aliejaus gamybos technologija ir subtilybės. Be to, jame yra daug įdomios dokumentinės medžiagos su fotografijomis apie rožes. Visą aliejaus išgavimo procesą čia galite pamatyti gyvai tarp gegužės ir birželio mėnesių. Čia pat galima įsigyti išspausto rožių aliejaus ir kitų produktų, išgaunamų iš šių nepakartojamų augalų.


Rožių muziejus įsikūręs buvusiame Rožių instituto pastate, Osvobozhdenie bulvare 49, maždaug 1 km į šiaurę nuo Kazanlako miesto centro. Koordinatės: 42.63484275N   25.38849235E
Muziejaus darbo laikas: nuo 9:00 iki 17:00 vasaros metu. Žiemos metu būtina tartis iš anksto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *