Pasak vienos prancūzų legendos: jaunas piemuo pietums valgė šviežų avių pieno sūrį, duoną ir užmigo. Pabudęs staiga pamatė gražią merginą, kurią, žinoma, akimirksniu įsimylėjo. Pakerėtas jos grožio paslėpė pietų likučius oloje, ir puolė vytis merginą. Į olą grįžo tik po kelių mėnesių ir rado mėlynu pelėsiu pasidengusį sūrį. Paragavo ir šis pasirodė labai įdomaus skonio. Netrukus po apylinkes pasklido kalbos apie turtingo skonio sūrį. Taip prasidėjo jo gamyba.


Dabar Rokforo sūris dažnai tituluojamas visų sūrių karaliumi. Jis gaminamas išimtinai tik iš Raudonųjų laukinių avių pieno, o tokį ypatingą skonį sūriui suteikia pelėsis (penicillium roqueforti), randamas vietinėse olose.


Tradiciškai senovėje valstiečiai kelioms savaitėms požeminėse olose palikdavo duoną su raugo kultūromis ir laukdavo, kol duona apsitrauks pelėsiu. Paskui ją sumaldavo ir įmaišydavo į  varškę, pagamintą iš avių pieno. Tuomet pelėsiu užkrėstas sūris buvo brandinamas tose pačiose olose, kol atsirasdavo mėlynojo pelėsio „venos“. Ši gaminimo technika nedaug kuo pakito iki mūsų dienų. Rokforo sūris vis dar brandinamas tose pačiose olose. Tiesa, pelėsinis grybas šiandien dažniausiai išgaunamas laboratorijose, kad būtų užtikrintas jo pastovumas ir konsistencija.


Rokforo pavadinimas kilo nuo Averono departamente, pietų Prancūzijoje, esančių olų, kuriuose iki šiol šis sūris yra brandinamas. Tikras Rokforo sūris turi atitikti visą eilę griežtų gaminimo taisyklių ir tik tuomet įgyja raudonos avies prekinį ženklą.


Archeloginiais tyrinėjimais įrodyta, kad Rokforo sūrio gamyba siekia 2000 m. pr.Kr. Pasak Plinijaus Vyresniojo, Rokforo sūris jau 74 metais buvo plačiai išpopuliarėjęs visame Pasaulyje. Specifinės olos buvo naudojamos rokforo sūrio gamybai mažiausiai nuo 900 metų. O 1411 metais karalius Karolis VI, Roquefort-sur-Soulzon gyventojams, gaminusiems šį sūrį nuo neatmenamų laikų, suteikė monopolines teises rokforo sūrio gamybai. Tose pačiose kaimelio urvuose jis iki šiol yra brandinamas mažiausiai 4 mėnesius.


Šiuo metu, tikro Rokforo sūrio gamyba įteisėta tik 7 įmonėms: „Roquefort Société“, „Roquefort Papillon“, „Carles“, „Fromageries occitannes“, „Gabriel Coullet“, „Vernières“ ir „Le Vieux Berger“. Net 60% jo brandinama Rokforo olų įmonėje (The Société des Caves de Roquefort). Ir kiekvieno keliautojo dideliam džiaugsmui ji yra atvira ištisus metus. Įdomiausias laikas čia apsilankyti būtų tarp sausio ir birželio mėnesių, kuomet vyksta tikrasis sūrio brandinimas. Tiesa, ekskursijų valandos kinta, todėl, prieš vykdami, pasitikslinkite oficialiame sūrio gamintojų puslapyje: http://www.roquefort-societe.com


Užsukite į požeminius Rokforo sūrio brandinimo labirintus ir paragaukite šio sudėtingai nusakomo skonio gaminį.


Adresas: 2, Avenue François Galtier, Roquefort-sur-Soulzon, Prancūzija
Kaina: 3 Eurai – suaugusiems, 2 Eurai – studentams, nemokamai – jaunesniems nei 16 metų amžiaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *