Įstabaus grožio vietovėje, netoli Švedijos sienos, kur Rėjos upeliukas įsilieja į ilgiausią Norvegijos upę – Glomą, rasite įsikūrusį istorinį šachtininkų miestelį – Riorosą.


Riorosas – tai pietrytinėje Triondelago apygardos dalyje gerai išlikęs kalnakasybos miestas. 1980 metais jis įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Tai nedidelis, bet nepaprastai gražus miestukas, dar kitaip vadinamas „kalnakasių miesteliu“. 1644 metais Riorosas įsikūrė prie pat rūdos telkinių ir nuo tada tapo svarbiu vario gavybos centru, į kurį dažnai krypdavo kaimyninių valstybių akys.


1678 m. ir 1679 m. danų-švedų karo metu, švedų armija Rioroso miestelį pavertė pelenais. Dar kartą švedų ambicijos dėl Roros pasireiškė Šiaurės karo metu – 1718 metais, tačiau išlaikyti savo pozicijų jiems vėl nepasisekė.


Dabar, dalis Rioroso miestelio galima sakyti, virtęs muziejumi po atviru dangumi ir yra vienas iš seniausių medinės architektūros miestelių Europoje. Nuo vietovėje klestėjusios kalnakasybos laikų, čia išlikę daugiau kaip 80 senovinių medinių pastatų ant polių, datuojamų XVII-XVIIIa.  Restauruotuose mediniuose pastatuose šiandien veikia amatų dirbtuvės, meno galerijos, kavinės, restoranai, svečių namai ir kitokios įstaigos.  Įrengtos įvairios ekspozicijos supažindina lankytojus su anksčiau naudotais rūdos išgavimo būdais, čia galima pamatyti įvairių kalnakasių daiktų, rūbų ir t.t. Miestelio atmosfera tikrai autentiška. 13km. nuo miestelio, turistų lankymui palikta ir praeitų šimtmečių, Olavsgruva, vario šachta. Verta aplankyti.


Iš ties įdomu yra tai, kad Rioroso miestelį įdomiausia aplankyti žiemą. Kiekvienais metais žiemos pabaigoje, o tiksliau priešpaskutinį vasario mėnesio antradienį, Rioroso mieste vyksta tradicinė Riorosmartnano šventė, skirta 1718 metų švedų atsitraukimui paminėti. Paprastai ši šventė Riorose užsitęsia net penkias dienas ir pritraukia dešimtis tūkstančių turistų. Tomis dienomis visi linksminasi, gatvėse demonstruojami amatai, vyksta aukcionai, daugiau nei 250 prekiautojų tomis dienomis siūlo įsigyti įvairių senovinių rakandų ar skandinaviškų aprėdų, miesto aikštėse įrengtose scenose vyksta vaidinimai, groja muzikantai. Svarbiausiais šventės akcentas – rogių vilkstinės sutikimas atvykstančios iš Švedijos pusės. Dažnai ją sudaro daugiau kaip 80 ekipažų ir jie įveikia apie 360 km miškų keliais, maždaug per 14 dienų. Tam yra  labai atsakingai ruošiamsi ištisus metus, iš abiejų šalių pusių. Tai vienas pagrindinių metų įvykių tiek švedams, tiek norvegams. Ir tai įdomiausias metas su miesteliu susipažinti turistams.


Riorosas taip pat garsėja vietinio norvegiško maisto propagavimu, kur įsikurę daugiau kaip 30 parduotuvėlių, kuriose tiek turistams, tiek ir vietos gyventojams parduodami šioje vietovėje pagaminti maisto produktai. Todėl, kad ir kaip gąsdintų norvegiškos kainos, nepraeikite pro šalį. Leiskite sau pasimėgauti, bent kukliu norvegišku kąsniu.

2 thoughts on “Riorosas – kalnakasių miestelis”
  1. ispudingas buna Rørusmartyn (muge) pavasari vietiniai is aplinkiniu miesteliu, kaimu suvaziuoja su rogemis traukiamos arkliu

  2. Atsiprasau Rørusmartyn (muge) vyksta paskutini ziemos mensio 3-ia savaitgali

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *