Helsinglandas (šved.k. Hälsingland) – tai nedidelė istorinė provincija centrinėje Švedijos dalyje, įsikūrusi prie Botnijos įlankos. Šioje, lankytojų šiek tiek primirštoje Švedijos dalyje, turistus ypatingai turėtų sudominti daugybė puošnių ir gražiai dekoruotų medinių sodybų, išlikusių nuo XIX amžiaus.

Mediniai Helsinglando sodybų namai – tai švedų kultūros paveldo ir tradicinės architektūros pavyzdžiai, atspindintys vietos ūkininkų socialinės ir materialinės gerovės viršūnę. Įspūdingi Helsinglando sodybų namai yra tapę regiono simboliu ir kone įdomiausia turistine atrakcija.


Helsinglando sodybų unikalumas glūdi jų savininkų siekiuose statyti didelius, susikrautus turtus atspindinčius namus. Niekur kitur pasaulyje nerasite tokių didelių ūkių su tokia įspūdinga, tradicinių medinių namų kolekcija, kaip Helsinglande.


XVIII ir IX šimtmečiai buvo ypatingai pelningi ir, tuo pačiu sėkmingi Helsinglando ūkininkams. Derlingais slėniais apdovanotoje Helsinglando žemėje įsikūrę nepriklausomi švedų ūkininkai, savo triūsu susikrovė didžiulius turtus ir pradėjo juos naudoti statydami didžiulius naujus namus su puošniais, gausiai dekruotais interjerais ir, iki tol švedams nebūdingais, pagalbiniais pastatais. Stambūs, klestintys ūkininkai savo žemėje įprastai pastatydavo po kelis įspūdingus gyvenamuosius namus, kuriuose dažnai įsikurdavo net kelios kartos.


Įspūdingas šių namų interjeras dažnai atspindėdavo jo saviniko socialinį statusą ir susikrautus turtus. Puošniuose Helsinglando namuose galite išvysti persipynusias vietinės architektūros ir liaudies meno tradicijas. Vietinių menininkų elegantiškai dekoruotas Helsinglando namų interjeras išsiskiria iš kitų švedų sodybų gausiai ištapytomis, įmantriausiais trafaretais ir brangiausiais tapetais išpuoštomis sienomis. Namų išorę dažnai paįvairina gražūs durų ir stoginių raižiniai, elegantiškos langinės…


Helsingtono sodybų skiriamasis bruožas – atskiras namas arba kambarys naudotas tik įpatingų progų ir švenčių dienomis. Yprastai, – tai būdavo pats puošniausias sodybos kambarys, gausiai dekoruotas drobės ar tekstilės paveikslais, freskomis ir kitomis įmantriomis detalėmis.


Šiandien, visoje Helsinglando provincijoje  yra išlikę apie tūkstantis tokių medinių sodybų – kiekviena su išskirtine ir įdomia istorija. Septynios iš jų dabar yra saugomis UNESCO.


Mūsų žemėlapyje yra nurodytos stambios Kristofers sodybos koordinatės (61.707245, 16.196508).

Kitų šešių UNESCO saugomų sodybų pavadinimai ir koordinatės išvardinti apačioje:

  • Gästgivars ūkis, Vallstabyn (61.532269, 16.367785)
  • Pallars ūkis, Långhed (61.398113, 16.045795)
  • Jon-Lars ūkis, Långhed (61.390106, 16.051348)
  • Bortom åa ūkis, Gammelgården (61.796597, 14.634690)
  • Bommars ūkis, Letsbo, Ljusdal (61.930321, 15.877798)
  • Erik-Anders ūkis, Askesta kaimas, Söderala (61.272266, 16.993473)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *