Nė vienos apačioje esančių nuotraukų nėra fotošopo montažas. Taigi, tikriausiai smalsaujate, kas ta mėlynoji liuminescencija, kurią matote aplink plaukiką? Tai Didžiosios Puerto Riko įlankos natūrali savybė.


Didžioji lagūna (The Laguna Grande) – šnekamojoje kalboje dar vadinama  „bio liuminescencine įlanka“ arba tiesiog „Bio įlanka”, yra palyginti mažas ir seklus vandens telkinys su labai mažo skersmens anga, jungiančia jį su vandenynu. Jo pakraščiuose plačiai įsikerojęs mangrovių miškas. Ir visas šis derinys sudaro idealias sąlygas šarvadumblių (dinoflagellates) klestėjimui.


Šarvadumbliai tai vienaląstis organizmas, turintis į botagą panašią uodegą, kuri padeda jam judėti vandenyje ir kūną, tartum lemputę, kuris sušvinta, kai yra sudirginamas. Mokslininkai nėra tikri, kokį evoliucinį pranašumą suteikia šis švytėjimas – gal tai tiesiog būdas, kurį šarvadumbliai naudoja perspėti kitus apie pavojų, o galbūt tai tik būdas pralinksminti smalsius turistus. Bet kuriuo atveju, jei jūs įkišite rankas į Didžiosios lagūnos vandenis ir pateškensite jomis – vanduo kaip mat pradės spindėti.


Žemėje yra keletas kitų įlankų ir lagūnų, kai sujudintas vanduo sukelia panašų žėrintį efektą, bet nėra tokios nuostabios lagūnos, kaip Didžioji Puerto Riko lagūna.

Kur ją rasti?

Bio liuminescencijos įlanka yra Vieques salos pakrantėje, apie 16 kilometrų nuo Puerto Riko žemyninės dalies. Tai  gražiausia nepaliesta Karibų vietų ir puikus kelionės maršrutas.

Jei nuvyksite pažiūrėti Bio liuminescencinės lagūnos, verta žinoti, kad:

  • Įlankoje  maudytis uždrausta.
  • Bet galima plaukioti baidarėmis. Net kelios turistinės agentūros organizuoja naktinius turus.
  • Norint patirti didžiausius įspūdžius, verta vykti tuomet,  kai mėnulis yra neaktyvus. Geriausia apsiniaukusią naktį. Nusivilsite, jei pataikysite ant pilnaties.


Negalite nuvykti?

Niekis. Pabandykite sukurti miniatiūrinę Bio liuminescencinės įlankos versiją savo baseine. Spauskite čia ant instrukcijų kaip užauginti nuosavus šarvadumblius namie ir iš kur juos gauti: http://www.lifesci.ucsb.edu/~biolum/organism/dinohome.html (anglų kalba)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *