Montičelo užtvanka (Monticello dam) buvo pastatyta tarp 1953 ir 1957 metų Napos regione, Kalifornijoje, JAV. Tai vidutinio dydžio išlenkta betoninė užtvanka, kurios aukštis 93 m., o keteros ilgis 312 m.


Betoninė siena užtvenkė Putah (Putah Creek), dar kitaip vadinamą Žaliąjį upelį ir susidarė Berijesos marios (Berryessa lake), kurių dugne liko buvęs Montičelo miestas. Šiuo metu tai antras pagal dydį vandens telkinys Kalifornijoje.

Šią užtvanką išgarsino klasikinė, gigantiška, nekontroliuojama, piltuvėlio formos cementinė vandens nutekamoji anga. Ja vanduo nuteka iš užtvankos, kai ši viršija savo pajėgumus. Skylės rodikliai įspūdingi: vandens pralaidumas 1370 m³/s, o viršūnės diametras 22 m. Atstumas tarp įeinamosios ir išeinamos angos pietinėje kanjono dalyje yra apie 217 metrų. Įspūdinga ar ne? Tokios nutekamosios angos konstrukcijos mūsų Žemėje niekur nėra.


Dėl akivaizdžių priežasčių plaukioti šalia taip vadinamos Montičelo užtvankos „Didingosios skylės“ (Glory Hole) yra pavojinga, todėl bet kokios vandens pramogos šalia yra uždraustos.  „Didingoji skylė” yra aptverta, o nuo ežero pusės nutiesti plūdurai perspėja plaukiotojus apie netoliese esantį pavojų.


Bet jokie įspėjamieji ženklai nesustabdo ekstremalaus sporto mėgėjų. Štai sausuoju metų periodu, kai Berijesos marios yra nusekusios ir jų vandens lygis nesiekia „Didingosios skylės“ krašto, ją užplūsta riedlentininkai ir dviratininkai, manydami, kad horizontali vamzdžio formos skylės nutekamoji anga yra puiki vieta atlikinėti nutrūktgalviškus triukus.


„Didingoji skylė“-  ypač, kai ja teka vanduo – stebinantis, o kartu ir baimę keliantis reginys.  Šiurpu būti šalia jos, tačiau kiekvienas bando prasibrauti kiek įmanoma arčiau.

Kur rasti?

Montičelo užtvanką su „Didingąja skyle“ rasite už 97 km į Šiaurę nuo San Francisko. Berijesos marios užima 20,700 akrų, o krantų ilgis – 266 km. Tai populiari laisvalaikio praleidimo vieta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *