Apie 45 km į šiaurę nuo Kopenhagos nutolusioje Zelandijos saloje, stovi legendinė Elsinoro pilis. Taip, ta pati pilis, kurios nepajudinamus akmeninius luitus savo maksimaliomis pastangomis bandė išversti egzistencinių rūpesčių slegiamas Šekspyro dramos herojus Hamletas. Tikrasis šios pilies pavadinimas – Kronborgas.


Ji pastatyta prabėgus net keletui šimtmečių nuo tų laikų, kai gyveno tikrasis Danijos princas Almedas, keršijęs savo tėvo žudikams ir tapęs besikamuojančio Šekspyro Hamleto prototipu. Ir būtent Kronbergo pilies sienos įkvėpė Šekspyrą sukurti šią didingąją tragikomediją. Mat, ir su žiburiu sunku būtų rasti tinkamesnę vietą paslaptingajai tragedijai nei ši šiaurės tvirtovė su slaptais tuneliais, niūriu požeminiu kalėjimu ir patrankomis nusagstyta gynybine siena.


Kronborgo pilis (danų k. Kronborg Slot; liet.k. Karūnos pilis), dažnai dar vadinama Helsingioro pilimi, pagal šalia jos įsikūrusio miestelio pavadinimą. Giliu apsaugos grioviu apjuosta pilis yra vienas iš geriausiai išsilaikiusių Renensanso architektūros pavyzdžių.  Pastatyta 1420 metais Pomeranijos karaliaus Eriko, o 1574 metais stipriai praplėsta, Kronborgo pilis turi visus pagrindinius didžiosios karališkosios renesansinės rezidencijos požymius. Šiaurietiškai niūri Riterių menė yra viena didžiausių ir seniausių Šiaurės Europoje (jos ilgis siekia apie 60 m), o ištaigingoje pilies koplyčioje dabar svajoja susituokti daugelis Danijos porų.


Anuomet, siauriausioje Eresundo sąsiaurio vietoje įsitvirtinusi pilis buvo svarbi kariniu strateginiu požiūriu ir suvaidino rolę kare dėl viešpatavimo jūroje tarp Danijos ir Švedijos. Būtent čia, iš visų laivų išplaukiančių per danų vandenis iš Baltijos jūros, buvo renkamos duoklės.


Nepaisant to, kad karinė Kronborgo pilies svarba bėgant metams sumenko, ji iki šiol laikoma viena iš svarbiausių renesanso pilių Šiaurės Europoje, kurią kasmet aplanko apie apie 200 tūkst. turistų.


Nuo 2000 metų Kronborgo pilis įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Kiekvienų metų rugpjūtį, fakelais apšviestame tvirtovės kieme vyksta teatro festivaliai po atviru dangumi, kurių metu vaidinamas ne kas kitas, o Hamletas. Tarp šių mūrų žiūrovams nesunku įsivaizduoti tamsų rūką ir žiauraus likimo strėlių sužeisto princo kančias.


O kažkur giliai, šaltuose ir tamsiuose Kronborgo pilies požemiuose, ilsisi mitinio Karolio Didžiojo laikų herojaus, vikingų vado Holgerio Danskės, dvasia: legenda byloja, kad kol jis miega, Danijos Karalystei negresia joks pavojus.


Daugiau informacijos rasite: www.kronborg.dk

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *