Pasaulyje vis labiau populiarėja ekologiški gyvenamieji namai, kuriuose optimaliai išnaudojama energija, o statybos metu maksimaliai išnaudojami grunto, klimato ir visi kiti likę vietovės privalumai. Įdomu tai, jog visus šiuos kriterijus atitinkantys namai iš natūralių medžiagų Šiaurės Europoje yra statomi dar nuo geležies amžiaus.


Giliai į žemę įkasti tvirti, dažniausiai akmeniniai konstrukcijos pamatai, stogą ir sienas dengė žaliuojančios velėnos sluoksnis, vienintelė išorėje esanti medinė detalė buvo medinės durys, dažnai dekoruotos dailiais raižiniais – taip atrodantys namai dažnai buvo sutinkami Norvegijoje, Škotijoje, Airijoje ar Grenlandijoje…


Laikui bėgant keitėsi statybos technologijos, bet velėna dengti namai ir toliau išliko minėtose šalyse populiarūs tarp vargingiau gyvenančių gyventojų.


Tačiau visai dėl kitų priežasčių tokių “namų po velėna” statybų tradicija išliko labai ilgai Islandijoje, kurioje velėna ilgus amžius buvo dengiami ne tik gyvenamųjų namų stogai ir sienos, bet ir bažnyčios bei visuomeniniai pastatai. Viso to priežastis buvo nuošali Islandijos geografinė padėtis ir atšiauri gamta. Susiręsti čia gyvenamąjį būstą buvo kur kas sunkiau, nei gali pasirodyti iš pradžių.


Tokioje atšiaurioje šalyje kaip Islandija, medienos ištekliai visada buvo labai riboti. Vienintelė alternatyva buvo importuoti medieną iš užjūrio. Tačiau Islandijos nuošalumas ir sudėtingos klimato sąlygos šią galimybę labai sunkino. Tad Islandijos gyventojams beliko išmokti pritaikyti turimus resursus. Pastatų konstrukcijai tinkamos medienos stygius nuo neatmenamų laikų Islandijoje padiktavo kompleksinių konstrukcijų su velėna – kurios Islandijoje buvo apstu – statybų sąlygas. Todėl namų po velėna statybą, amžiams bėgant, jie taip ištobulino, kad ilgainiui jie tapo šalies gyventojų identiteto sudedamąja da­limi. Šiandien su pasididžiavimu tokie namai laikomi nacionaliniais islandų namais ir yra rūpestingai saugomi.


Senuosius islandų namus po velėna galite išvysti išsibarsčiusius įvairiausiose Islandijos vietovėse, tačiau didžiausią jų koncentraciją rasite aplankę Glaumbaer etnografinį muziejų po atviru dangumi, kur stovi tradiciniai XVIII-XIX a. islandų namai statyti iš durpių. Dažnai ne tik tokių namų stogai, bet ir sienos, yra apželdinti velėna. Šiame muziejuje taip pat galėsite plačiau susipažinti su islandų kultūra ir buitimi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *