Maltos lankytinų vietų sąraše dominuoja gausiai saloje aptinkamos megalitinės priešistorės šventyklos ir požeminiai nekropoliai. Visi jie savotiškai įdomūs ir verti keliautojų dėmesio. Bet vienas seniausių, didžiausių ir turbūt paslaptingiausių tokių statinių yra Hal Saflynio požemis (malt.k. Hal Saflieni Hypogeum).


Hal Saflynio požeminė šventykla buvo pastatyta tarp 3600 ir 2500 m.pr.Kr. Ją sudaro virš dvidešimt patalpų, išsidėsčiusių trimis aukštais, viena su kita sujungtų koridoriais ir išrikiuotų šiaurės pietų kryptimi. Vienos jų susiformavusios natūraliai, tik praplatintos, kitos – iš vientisos uolos, žmonių iškirstos patalpos. Viršutinį lygmenį sudaro didelė išskaptuota patalpa su centriniu koridoriumi ir laidojimo kambariais, išsidėsčiusiais iš abiejų pusių. Vidutinis lygmuo susideda iš įvairių patalpų, labai kruopščiai išbaigtų, todėl sudarančių įspūdį lyg būtų pastatyti iš mūro.


Daugumoje šių patalpų buvo rasta krūvos žmonių kaulų bei statulėlių, vaizduojančių miegančias moteris, amuletų, išdrožinėtų gyvūnų statulėlių, indų. Todėl manoma, kad ši šventykla galėjo tarnauti kaip kolektyvinis kapas, nors tiksli jos paskirtis iki šiol nėra žinoma.


Bendras Hal Saflynio požemių plotas viršija 500 kv.m plotą. Jis buvo aptiktas atsitiktinai 1902 metais, kai Paolos mieste buvo pradėtas statyti naujų gyvenamųjų namų kvartalas. Darbininkai bandė nuslėpti tokį atradimą, bet galiausiai tiesa išlindo į dienos šviesą. Nuo 1980 metų Hal Saflynio požemiai įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.


Dabar unikalūs Hal Saflynio požemiai yra tapę populiaria Maltos turistine atrakcija. Siekdami apsaugoti trapius požemius, per dieną įleidžia ne daugiau nei 80 lankytojų. Taigi, jei viešėdami Maltoje norėsite juos aplankyti, bilietais vertėtų pasirūpinti iš anksto: geriausiai prieš 2-3 savaites ar net prieš mėnesį. Tai galite padaryti internetu: booking.heritagemalta.org. Tuo nepasirūpinus, retkarčiais paskutinės minutės bilietus į Hal Saflynio požemius galite gauti Archeologijos arba Dailės muziejuose, Valetoje.


Adresas: Hal Saflieni Hypogeum, Burial Street, Paola PLA 03, Malta
Bilieto kaina: suaugusiems – €20, studentams – €15, vaikams – €12. Atkreipkite dėmesį, kad vaikai iki 5 metų į požemius neįleidžiami.
Daugiau informacijos rasite: http://www.visitmalta.com/hal-saflieni-hypogeum-map

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *