Buna – trumpa, bet vandeninga upė Bosnijos ir Hercegovinos pietuose; plukdanti savo neramius vandenis vos 9 kilometrus, kol pasiekia Neretvos intaką.


Įdomu tai, kad Bunos upė išteka iš labai stiprios ir šaltos požeminės versmės – Bunos šaltinio (Vrelo Bune), ištrykštančio iš didžiulės olos, atsivėrusios stataus Humo kalno papėdėje.


Tai vienas didžiausių ir gražiausių Europos šaltinių ir viena įspūdingiausių Bosnijos-Hercegovinos turistinių atrakcijų. Vidutinis Bunos šaltinio debitas siekia net 39 m³/s ir tai, – nepaprastai įspūdingas reginys bei neužmirštama lankytina vieta. Ypatinga vietovės pramoga – kelionė valtimis į olos vidų.

*   *   *

Toje vietoje, kur Buna išsiveržia iš po olos gelmių, stovi dar viena Bosnijos-Hercegovinos įdomybė – senovinė Tekija  – susirinkimų namas. Prie supančios gamtos puikiai derantis pastatas vietovėje iškilo maždaug XVII amžiuje, tačiau tikslūs statybų metai nėra žinomi. Manoma, kad jį pastatė dervišai, priklausę Bektašizmui – musulmonų sufijų ordinui, išpopuliarėjusiam Osmanų imperijos laikais. Garsiausio jo įkūrėjo Acık Pasha palaikai iki šiol ilsisi Tekijoje.


Bunos versmę su Tekija rasite nutolusią maždaug 21km į pietus nuo Mostaro miesto. Jie įsitaisę prie istorinės Blagajaus gyvenvietės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *