Visi žinome, kad Sankt Peterburgo regionas gali pasigirti vienomis gražiausių ir įsimintiniausių lankytinų vietų Rusijoje. Ne išimtis ir Borščiovo urvai, esantys prie Antonovo ežero, šalia Oredežo kaimelio, Sankt Peterburgo regione.


Keisčiausia, kad šie nuostabūs urvai yra ne gamtos kūrinys – juos sukūrė žmonės. Borščiovo apylinkėse yra gausu kvarcinio smėlio klodų. Todėl, kai šalia buvo pastatytas Tarkovičių stiklo fabrikas, vietiniai gyventojai čia ėmė kasti smėlį ir gabenti jį fabriką. Išgaudami smėlį brovėsi vis gilyn ir tolyn po žemėmis, o į išorę smėlį gabendavo gyvulių traukiamais vežimais. Taip gimė keistų formų, erdvūs, platūs ir aukšti Borščiovo urvai. Jie yra 5-6 metrų pločio, apie 2,5 metrų aukščio ir tęsiasi daugiau nei 500 metrų po žeme. Tokiais urvais vaikščioti vienas malonumas: patogiai, išsitiesus visu ūgiu… Tačiau tokie urvų dydžiai neatitinka kasyklų standartų ir dėl šių priežasčių urvai palaipsniui griūva ir nyksta.


Kadaise tokių urvų, žvelgiančių į Antonovo ežerą, šioje vietovėje buvo daugiau nei dvylika. Dabar didžioji jų dalis yra sugriuvusi ir vos keli išlikę, kuriuose dar galima apsilankyti. Bet jie nėra visiškai saugūs. Laikas nuo laiko smėlio urvų stogas įgriūna, todėl turite būti labai atsargūs. Į urvus draudžiama įeiti pavasarį arba prasidėjus lietingam sezonui. Netgi, įėjus palankiu sezonu, šių ilgų urvų tuneliuose negalima garsiai kalbėti, jei nenorite būti palaidoti po smėlio lavina. 

Jei laikysitės visų saugumo reikalavimų, niekada nesigailėsite, kad čia apsilankėte. Kai kuriuose urvuose yra sukurtos nuostabios salės. Jomis neįmanoma atsigėrėti net ir išbūnant čia kelias valandas.


Borsčiovo urvai – vieni gražiausių Rusijoje. Purus smėlis po kojomis, baltos sienos ir rudos lubos su mozaikinėmis struktūromis ilgai išlieka atmintyje. Deja, jei nebus imtasi priemonių šiems urvams išsaugoti, netrukus jie išnyks nuo žemės paviršiaus. Todėl paskubėkite aplankyti juos, kol vis dar įmanoma.

Kaip nuvykti iki urvų automobiliu?

Iš Sankt Peterburgo iki Lugos (Лугa) važiuokite М-20 keliu. Iš Lugos į Oedežą – Р-41 keliu. Pavažiavus šiek tiek už Oredežo (Оредеж) bus Borščiovo gyvenvietė. Joje pasukite į kairę link ežero. Leisdamiesi nuo kalvos pastebėsite apleistą plytinį pastatą, nuo jo sukite į dešinę ir už 50 metrų bus įėjimas į lankomą urvą.

Vykdami iš Maskvos turėsite važiuoti pro Didįjį Novgorodą ne pačiu geriausiu Р-47 keliu. Kito, geresnio apvažiavimo nėra. 


Taip pat iki Oredežo iš Sankt Peterburgo galima atvykti elektriniu traukiniu. Nuo Oredežo stotelės iki urvų yra vos 5 kilometrai. Juos nesudėtingai turėtumėte įveikti pėsčiomis.

One thought on “Borščiovo urvai”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *