Baltieji smėlynai yra JAV,  Naujosios Meksikos valstijoje, Čichuachano dykumos šiaurėje. Jie tokie įspūdingi ir neįprasti – tai didžiausia balto gipso smėlio dykuma pasaulyje. Jos plotas – net 710 km².


Šios neįprastos kopos susidaro iš aukštą mineralinę koncentraciją turinčių Lucerio ir Otero ežerų, esančių vakarinėje vietovės dalyje. Kai ežerų vanduo išgaruoja, lieka mineralai, sudarantys gipso nuosėdų telkinius. Tuomet tas nuosėdas išgainioja vėjas ir iš jų susiformuoja smėlio dykuma,  kurios kopų aukštis retkarčiais siekia net 30 metrų.


Metai iš metų vėjas gena kopas šiaurės rytų kryptimi, pasiglemždamas vis platesnius plotus. Slinkimo greitis kartais siekia net 6 kilometrus per metus.


Kai kurie augalai ir gyvūnai yra puikiai prisitaikę ir lengvai išgyvena šiuose keliaujančiuose smėlynuose.  Čia galite sutikti  baltuosius beausius driežus, lapes, afrikietiškas antilopes. Iš smėlio į dangų atkakliai stiebiasi tuopos, kur ne kur kabinasi žagrenis. Gyvenimas verda!


Nuo 1933 m. didesnė Baltųjų smėlynų dalis paskelbta JAV gamtos paminklu ir daugiau nei 80 metų  šių smėlynų pažiūrėti aplanko didelis turistų srautas.

Dykumos keliai yra geri, išsiraitę  smagiomis kopų bangomis. Čia pat galima iškylauti pėsčiomis ar, nusipirkus rogutes,  smagiai pačiuožinėti nuo supustytų balto smėlio kalvų.

Pastabos:
Įvažiavimas/įėjimas į „Baltuosius smėlynus“ yra atviras ištisus metus nuo 7.00 iki 21.00 ar 22.00 val. (priklausomai nuo sezono). Kaina suaugusiam – $3. Jaunesniems nei 15 metų – nemokamai.

One thought on “Baltieji JAV smėlynai”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *