Baikonuro kosmodromas buvo įkurtas 1957 metais Kazachstano teritorijoje ir tai buvo pirmas ir didžiausias kosmodromas pasaulyje bei stambiausias kosmodromas buvusioje Tarybų Sąjungoje.


Po Tarybų Sąjungos žlugimo kosmodromas savaime perėjo Kazachstano žinion ir darbas laikinai buvo apmiręs. Daugelis specialistų grįžo atgal į Rusiją. Tačiau 1994 metais buvo pasirašyta nauja sutartis su Rusija ir 6717 km² plotą užimanti teritorija išnuomota Rusijai iki 2050 metų. Taip Baikonuro kosmodromas darbą vėl atnaujino. Nors 1997 metais pamažu pradėta kosmodromo demilitarizacija, tačiau iki šiol jis yra vienas iš šešių 2011 metais veikiančių kosmodromų pasaulyje, leidžiančių kosminius aparatus su žmonėmis į kosmosą. Keturi iš jų yra JAV, dar vienas Kinijoje, šeštasis – seniausias ir didžiausias yra čia, – Kazachstane.


Būtina žinoti, kad iš Baikonuro kosmodromo buvo paleistas pirmasis dirbtinis žemės palydovas ir atliktas pirmas pasaulyje žmogaus skrydis į kosmosą.


Baikonuro kosmodromas pastatytas didelėje ir mažai apgyvendintoje, kadaise Rusijai priklausiusioje, Kazachstano stepėje, per kurią driekiasi geležinkelio linija, jungianti Maskvą su Uzbekistano sostine – Taškentu.


Statybos buvo vykdomos kodiniu pavadinimu „Taiga” ir visiškai slaptai. Siekiant nuslėpti tikrąją kosmodromo vietą, tuo pat metu netoli Baikonuro gyvenvietės buvo pradėtos netikro kosmodromo statybos, kurios taip pat buvo stipriai saugomos ir būtent Baikonuras buvo minimas oficialiuose pranešimuose apie naują kosmodromą. Taip galiausiai šis pavadinimas prigijo ir tikrajam kosmodromui, esančiam į šiaurę nuo pačio Baikonuro miesto.


Turistų džiaugsmui dabar didžiausią Pasaulyje kosmodromą galima aplankyti. Baikonure yra rengiamos ekskursijos. Tik įsivaizduokite visą džiaugsmą ir jaudulį kurį galite patirti, kai paleidžiamas naujas kosminis laivas į orbitą. Negi nesmagu būtų visa tai pamatyti iš arti? Dabar visa tai įmanoma Baikonuro kosmodrome. 


Tiesa, kainuoja šis malonumas nei daug, nei mažai: nuo 500 iki 4000 Eurų. Leidimais pasirūpina kelionių organizatoriai. Registruotis būtina mažiausiai 45 dienas prieš numatomą kelionę. Įdomiausia apsilankyti kosminio laivo paleidimo metu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *