Aukštai, ant dirbtinės Berlyno Velnio kalvos stūkso apleista Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) pasiklausymo stotis.


„Velnio kalnas” (vok. k. Teufelsberg), tai 80 metrų aukščio dirbtinė Berlyno kalva, iškilusi Griunvaldo miške, vakarinėje Berlyno pašonėje. Šios kalvos istorija nėra šlovinga. Ji sukurta iš II Pasaulinio karo nuniokoto Berlyno šiukšlių ir yra netgi aukštesnė už didžiausią natūralią „Kreuzberg“ kalvą Berlyno zonoje. Manoma, kad po Velnio kalnu yra palaidota apie 400.000 pastatų griuvėsių, o giliai, kalno viduje, vis dar stovi nacių karinės technikos kolegija. Užkasti šią tvirtą struktūrą pasirodė lengviau nei susprogdinti.

Trumpą pokario laikotarpį Velnio kalnas berlyniečiams tarnavo kaip puiki slidinėjimo vieta, bet netrukus jo paskirtis vėl pakito. Čia įsikūrė pasiklausymų stotis, kuri spėjama, buvo dalimi „Echelono” – didžiausios žinomos istorijoje pasaulinio mąsto informacijos sekimo ir analizavimo sistemos, priklausančios JAV Nacionalinio saugumo agentūrai. Jai buvo labai palanku šioje vietoje šnipinėti komunistinį Rytų Berlyną.


Stoties darbuotojai aptiko, kad apžvalgos ratas, pastatomas kiekvienais metais Vokietijos-Amerikos festivalio metu, pagelbėdavo signalų transliacijai ir pagerindavo klausymosi kokybę. JAV radijo šnipų prašymu ratas buvo paliktas visiems laikams.

Šnipinėjimų stoties gyvavimo istorija baigėsi ir buvo apleista, sugriuvus Berlyno sienai. Kurį laiką buvo rimtai svarstoma prikelti ją komerciniams tikslams, tačiau šiandien – tai chuliganų nuniokotas ir apleistas pastatas.

Nuo aukštų stoties platformų atsiveria neįtikėtinas vaizdas į Berlyno miestą, taip pat netoliese esantį 1934 Olimpinį stadioną ir kitus žymius pastatus. Vieni gyventojai tvirtina, kad NSA buvo pastačiusi tunelius – evakuacijos kelius, išraizgiusius kalno vidų ir, vedančius žemyn, net į nacių karinės technikos koledžą. Bet šią prielaidą patvirtinančių įrodymų kol kas nėra.


Dabar aplink Velnio kalną klajoja šernai, tad lankytojams patariama būti atsargiems ir nenukrypti nuo pramintų takų. Oficialiai apsilankymas stotyje yra draudžiamas, tačiau daugumos klajoklių šis faktas nesustabdo ir, pralindę pro aptvare atsivėrusią angą, išoriniais laiptais jie įsliūkina net ir į aukščiausias apžvalgos platformas.

Jei kada nors nuspręsite pasekti jų pavyzdžiu, bent jau žinokite, kad norėdami apsilankyti stotyje, turite imtis tam tikrų atsargumo priemonių. Apleistame pastate yra potencialiai pavojingų angų, atvirų lifto šachtų, prilygstančių dešimties aukščio pastatui, nėra turėklų, net nekalbant apie tai, kad oficialiai ši iškyla yra neteisėta. Tad būkite atsargūs!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *