Nykštukinės Vatikano valstybės centre stovi Šv. Petro aikštė ir bendravardė bažnyčia, pirmą kartą iškilusi 326 m. ant apaštalo Petro kapo. Vieta, kur dabar stovi bazilika, kadaise buvo Romos imperijos imperatoriaus Nerono cirko sodai, kuriame kankinio mirtimi mirė apaštalas Petras. Apie šioje vietoje buvusį cirką byloja iki mūsų dienų išlikęs, Šv. Petro aikštėje, šalia bazilikos, stovintis Heliopolio obeliskas.


Šv. Petro bažnyčioje popiežius Šventasis Leonas III  800m. pakrikštijo ir šventuoju Romos imperatoriumi karūnavo Karolį Didįjį. Tačiau ši šventovė buvo sugriauta, po to vėl per naują atstatyta. Dabartinė Šv. Petro bazilika iškilo XVI amžiaus pradžioje, toje pačioje vietoje, kur stovėjo ankstesnė bažnyčia. Dabar, tai milžiniškas pastatas – laikomas architektūros stebuklu. Bazilikos ilgis siekia 211,6 m. Pagrindinio bazilikos fasado aukštis 45 m, ilgis 115 m. Fasado atiką vainikuoja 5,65 m aukščio Kristaus, Jono Krikštytojo ir vienuolikos apaštalų skulptūros. Sakoma, kad jos viduje galima sutalpinti iki 60 000 tikinčiųjų.


Šv. Petro bazilikos statybos darbai užtruko net 100 metų. 1590 metais, milžinišką – 132 metrų aukščio, bazilikos kupolą suprojektavo Mikelandželas. Dešinėje bažnyčios navoje yra jo Pieta. Kiti garsiausi tų laikų menininkai taip pat prisidėjo prie bažnyčios ir jos aplinkos kūrimo. Keli garsūs vardai – Bremantė, Rafaelis, Baltazaras Peručis, Antonijus de Sangalas ir kt. Priekinio kiemo ovalinę kolonadą, kolonas, pilonus ir natūralaus dydžio įvairių šventųjų skulptūras ir liustros rozetę, virš šv. Petro altoriaus, sukūrė Giovannis Lorenzas Berninis.


Šv. Petro bazilika yra tikras Vatikano pasididžiavimas ir yra laikoma didžiausia ir puošniausia katalikų bažnyčia pasaulyje – pagrindine Romos katalikų bažnyčios šventove. Bazilikos požemiuose, kurių dalis likę iš senosios bazilikos, įrengtos koplyčios. Grindyse, sienose ir nišose palaidoti daugelis popiežių ir bazilikos presbiterių.


Darbo laikas: dirba kasdien, nuo balandžio iki rugsėjo mėn. nuo 7:00 iki 19:00; spalio-kovo mėn. nuo 7:00 iki 18:00.
Pakilkti į kupola galima nuo 8:00 – 18:00 (balandžio – rugsėjo mėn) ir nuo 8:00 iki 16:45 (spalio – kovo mėn). Kaina: 7 Eurai – kylant liftu; 6 Eurai – lipant siaurais laiptais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *