Strokuras – bene garsiausias geizeris pietvakarinėje Islandijos dalyje, dunksantis miškingame slėnyje prie Hvitos upės, į rytus nuo Reikjaviko. 


Tai geoterminėmis ypatybėmis turtinga Islandijos zona, kur kunkuliuoja šimtai purvo baseinų, šnypščia garuojančios fumarolės ir dar po žemėmis grėsmingai dunksančiais 50 geizerių.


Išvertus iš islandų kalbos „strokkur“ reiškia plaktuvą. Strokuro išsiveržimas – tai didingas reginys, trunkantis kas 4-8 minutes. Verdančio vandens srovė iššauna į 15-20 metrų aukštį, o kartais siekia net 40 metrus, kol galiausiai išsiveržia galingas garų stulpas ir viskas vėl nurimsta.


Strokuras rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo 1789 metų, po to, kai vietovėje įvykęs žemės drebėjimas atblokavo geizerio kanalą ir galinga Strokuro srovė išsiveržė į žemės paviršų. Šis karštojo geizerio šaltinis pastoviai ir reguliariai veikė iki XX amžiaus. Minima, kad tuomet išsiveržusi srovė siekdavo net 60 metrų aukštį.


Tačiau XX-ojo amžiaus pradžioje, įvykęs dar vienas žemės drebėjimas, geizerio išsiveržimo kanalą vėl užblokavo ir Strokuras tylėjo iki 1963 metų, kol vietiniai gyventojai jo neišvalė.

Dabar Strokuras vėl reguliariai džiugina turistus ir sulaukia be galo didelio jų dėmesio. Tai viena pagrindinių Islandijos turistinių atrakcijų.

One thought on “Strokuras”
  1. Geriausia šio aprašymo vieta: „dunksantis miškingame slėnyje”. Nuvažiuokit, ir patys pamatysit:D

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *