Kone didžiausia Briuselio atrakcija yra tapusi bronzinė Sisiojančio berniuko skulptūra (Manneken pis). Šiandien, – tai žymiausias Briuselio simbolis.


Sisiojantį berniuką sukūrė Žeromas Diukenua (Jerome Duquesnoy) 1618-1619 metais. Tokios skulptūros atsiradimo priežąstis nėra aiški, tačiau apie ją sklando daugybė legendų.

Vienoje jų pasakojama apie XIV amžiuje vykusią miesto apgultį, kai priešai bandė susprogdinti gynybines Briuselio sienas ir patekti vidun. Juos pastebėjo berniukas vardu Julianske ir apsisiojęs sprogmenų dagtį išgelbėjo miestą. Todėl 1619 m. Briuselio gyventojai įpareigojo Žeromą Diukenua iš bronzos sukurti garbingo mažojo berniuko skulptūrą.

Bene populiariausia legenda byloja apie seniai seniai Briuselyje kilusį gaisrą, kurio dūmai pažadino berniuką. Tasai sugebėjo gaisrą užsisioti ir taip išgelbėjo karaliaus pilį.

Pasak kitos legendos vienas turtingas pirklys viešėjo su šeima Briuselyje ir staiga dingo jo mažametis sūnus.  Pasitelkę briuselėnų pagalbą jie apieškojo visas miesto pakampes ir savo sūnų rado tik po penkių dienų ramiai besišlapinantį Etiun gatvės kampe. O atsilygindamas miestelėnams už pagalbą, laimingas pirklys pastatė fontaną su sisiojančio sūnaus skulptūrėle.


Pasak miesto gyventojų ši, Sisiojančio berniuko skulptūra ir ją apipynusios legendos simbolizuoja belgų drąsą ir gebėjimą išlikti ramiems net ir didžios sumaišties akimirką.

Kaip ir Kopenhagos undinėlė, taip ir Briuselio Sisiojančio berniuko skulptūrėlė nuolat susilaukia vandelizmo išpuolių. Ji bent kelis kartus buvo pavogta, sudaužyta ir kitaip išniekinta.

Įdomu tai, kad Sisiojantis berniukas turi didelę šventinių rūbų kolekciją ir pasitaikius progai pasipuošia tinkamu kostiumu. Mieste netgi rengiamos įpatingos ceremonijos šiai progai.  Pirmąjį kostiumą Sisiojančiam berniukui “padovanojo” generalinis Nyderlandų gubernatorius Maksimilianas Emanuelis 1698 m., nusprendę mažylį aprengti. Nuo to laiko jo garderobas žymiai pasipildė, mat garbingi miesto svečiai laiko savo pareiga padovanoti legendiniam Briuselio piliečiui po naują aprėdą, todėl nekeista, kad tarp miesto muziejuje saugomų Sisiojančio berniuko kostiumų, galite išvysti ir lietuvišką tautinį kostiumą.

Sisiojantį berniuką rasite užkeltą ant postamento ir aptvertą metaline tvorele Etiun ir Chene gatvių sankryžoje.


Briuselyje dar galite sutikti Sisiojančio berniuko kolegą – Sisiojančią mergaitę.
Ir Sisiojantį šunį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *