Paberžės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia pastatyta Paberžės kaime, 7,5 km į šiaurės vakarus nuo Surviliškio miestelio, Liaudės (Nevėžio dešiniojo intako) kairiajame krante, priešais Nykio žiotis.


Paberžės dvaro savininkas Šilingas 1787 m. pastatė medinę aštuoniakampę koplyčią. Ji iki 1853 m. tapo Surviliškio filija. Iš Ugionių 1858 m. atvežta senoji bažnyčia. Vėliau ją remontavo kunigas Ipolitas Baronas. Paberžės kuratas kunigas Antanas Kasperavičius lietuviškos spaudos draudimo laikais platino draudžiamą literatūrą.

Kunigas Antanas Mackevičius (1828–1863) 1856–1862 m. buvo Paberžės filialistas, vienas iš 1863 m. sukilimo vadų. Jis suorganizavo apie 250 sukilėlių būrį, 1863 m. kovo 20 d. bažnyčioje perskaitė sukilėlių manifestą ir išėjo vadovauti būriui (Kaune pakartas).


Iki 1970 m. į Paberžę paskirtas kunigas Stanislovas Dobrovolskis (tėvas Stanislovas), buvęs politinis kalinys, suremontavo ir išpuošė bažnyčią, sutvarkė parapijos kapines. Jis šventoriuje ir kapinėse pastatė originalių paminklų, propagavo metalinių saulučių meną, įkūrė bažnytinių rūbų muziejų. Mirė 2005 m., palaidotas bažnyčios šventoriuje.

Bažnyčia medinė, su klasicistiniu portiku ir barokiniu bokšteliu virš jo. Apsidė trisienė. Zakristija prišlieta prie bažnyčios šono. Šventorius apjuostas metaline tvora su mūriniais stulpais. Jame yra XIX a. medinė varpinė. Bažnyčioje ir šventoriuje yra kryždirbio V. Svirskio darbų.

One thought on “Paberžės bažnyčia”
  1. Okupuotoje Lietuvoje mes net 2 grupės studentų iš vieno kurso pasisamdėme autobusą ir nuvažiavome į Paberžę. Parodė virdulių ir saulučių kolekciją. Daug šiltai bendravom su kun. Tėvu Stanislovu. Kiekvienas studentas gavo po atviruką. Aš gavau atviruką su Monserato vienuolyno atvaizdu Katalonijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *