Moravijos – Silezijos sritis. 1+ 1000 malonumų

Moravijos – Silezijos sritis yra Čekijos Respublikos šiaurės rytuose ir yra viena labiausiai turistų lankomų vietų Europoje. Savo įvairumu bei spalvingumu šis kraštas kiekvienam gali pasiūlyti atostogas pagal poreikius- pradedant kvalifikuota relaksacija arba aktyviu poilsiu bei krašto pažinimu. Prieš jūsų akis atsiskleis įvairi šių vietų gamta, begalybė pramogų, puikūs kurortai, galimybė pasivažinėti dviračiais arba pakeliauti pėsčiomis, maudimasis arba slidinėjimas, puikios pilys, istoriniai miestai bei unikalūs technikos paminklai ir kitos įdomybės. Aplankykite Moravijos- Silezijos sritį, kuri jums siūlo nepamirštamus įspūdžius.


PAGRINDINĖ INFORMACIJA

Klimatas

Klimatas yra švelnus su tipiškomis permainomis visais keturiais metų laikais. Vasarą temperatūra gali pakilti virš 30 °C. Pirmosios sniego dangos kalnų srityse pasirodo jau spalio mėnesį, žemu­mose – lapkričio pabaigoje arba gruodžio pra­džioje.

Laiko juosta

Čekijos Respublikoje galioja Vidurio Europos laikas: GMT +1, vasaros metu GMT +2, Vasaros laikas prasideda paskutinį kovo mėnesio sekma­dienį ir tęsiasi iki paskutinio spalio mėnesio sekmadienio.

Pinigai

Čekijos krona (Kč) yra oficialus piniginis viene­tas, pilnai konvertuojamas su kitomis valiutomis (kursą galima sužinoti Internatiniame puslapyje www.cnb.cz). Kadangi Čekijos Respublika yra Europos Sąjungos narė, artimiausių laiku laukiama perėjimo prie Euro. Palankiausiu kursu išsikeisti pinigus galima beveik visose gatvėse esančiose keityklose. Daugumoje keityklų klientai nemoka jokio mokesčio už keitimą, taip pat nėra nustaty­ta minimali keitimo suma.

Bankai, mokėjimo kortelės

Visų bankų sąrašas, tame tarpe telefonai bei pa­grindinė informacija, yra internetiniame Čekijos

Valstybinio banko puslapyje (Česka narodni banka, www.cnb.cz), ir kiekviename banko filiale. Atskirų bankų filialų darbo pradžia yra skirtinga, tačiau prailginta darbo diena yra pirmadieniais ir trečiadieniais (paprastai iki 18 val.), penktadie­niais – sutrumpinta darbo diena. Pinigus galima išsiimti bankornatuose, pasinaudojant mokėjimo kortele. Atsiskaityti mokėjimo kortele galima mo­kant už pirkinius arba už paslaugas. Kai kuriuose didesniuose prekybos centruose atsiskaitoma tik grynais. Todėl prieš pirkimą Išsiaiškinkite, ar toje parduotuvėje gaiima atsiskaityti mokėjimo kor­tele.

Paštas

Čekijos paštas (Česka pošta, www.cpost.cz) su­teikia įvairias pašto paslaugas visoje Čekijos Respublikos teritorijoje. Atviruką arba laišką galite išsiųsti tiesiai iš pašto, pašto ženklą galite nusipirkti spaudos pardavimo vietose. Laiškai įmetami į oranžinės spalvos pašto dėžutes.

Parduotuvės

Prekybos taisyklės numato parduotuvių darbo laiką nuo 9.00 vai. iki 18.00 val. (paprastai be pi­etų pertraukos). Dauguma parduotuvių atidary­tos šeštadieniais iki 12.00 valandos, sekmadienis – nedarbo diena, tačiau didieji prekybos centrai atidaryti išeiginėmis dienomis iki 20 arba 21 valandos. Kai kurie Tesco prekybos centrai dirba visą parą.

Internetas

Kaip ir daugelyje Europos šalių, taip pat ir Čekijos Respublikoje yra patogus susisiekimas internetu, kurį rasite savo viešbutyje, dar galite pasinaudoti internetinių kavinių paslaugomis, internetinis ryšys veikia viešose bibliotekose.

Elektros įtampa

Čekijos Respublikoje yra naudojama 230 V Įtam­pa (lygiai taip pat galima naudotis prietaisais, kurie naudoja 220 V įtampą) su 50 Hz impulsu. Rozetės yra E lipo – dvi apvalios skylutės su įže­minimu. E tipo rozetes galima naudoti kartu su C arba F tipo kaiščiu.

Kelionės dokumentai ir vizos

Čekijos Respublika yra Europos Sąjungos narė ir nuo 2007 metų prisijungė prie Šengeno erdvės. Įvažiavimui į šalį užtenka galiojančio kelionės paso. Su kai kuriomis pasaulio valstybėmis Čeki­jos Respublika yra užmezgusi abipusį bevizį ryši, su kitomis – vienpusį. Šių valstybių sąrašą bei bevizio ryšio tipą rasite internetiniame puslapyje www.mzv.cz.

Susisiekimas lėktuvu

Su šiuo regionu galirna susisiekti lėktuvu – Leošo Janačeko (beoš Janaček) oro uostas yra antras pagal dydi Čekijoje. Pastoviai veikia susisiekimas su Praha, Viena ir Maskva, kurių reisai yra susiję su kitų užsienio šalių skrydžiais. Jau tariamasi dėl pastovių reisų. Leošo Janačeko oro uosto internetinė svetainė: www.airport-ostrava.cz

Susisiekimas geležinkeliu

Geležinkelių tinklas Moravijos-Silezijos krašte yra labai tankus. Greitis, patikimumas, komfortas bei švara atitinka standartus. Bilietus galima nusipirk­ti geležinkelio stotyse, o mažose stotelėse bilietą galima nusipirkti traukinyje. Kelionė moderniu ekspresu „Pendolino” maršrutu Praha – Ostrava užtrunka apie tris valandas. Ostravoje yra dvi pa­grindinės stotys: Ostrava – Svinov ir Ostrava – pa­grindinė geležinkelio stotis.
www.cd.cz,
www.idos.cz

Susisiekimas automobiliu

Svarbi susisiekimo priemonė rytinėje krašto daly­je yra tarptautiniai greitkeliai 1/11 ir 1/48. Jau vei­kia pirmoji autostrados atkarpa, kuri 2010 m. po darbų užbaigimo bus sujungta su autostrada D1,

tada Moravijos – Silezijos kraštas turės tiesioginį susisiekimą su Praha.

Automobilių stovėjimo aikštelės

Automobilių stovėjimo aikštelės yra žymimos lentele su baltos spalvos raide P mėlyname fone. Automobilių stovėjimo aikštelės yra mokamos, tačiau aptarnaujantis personalas negarantuoja už automobilyje paliktus daiktus – nepalikite do­kumentų, pinigų bei brangių daiktų automobily­je matomoje vietoje.

Automobilių nuoma

Moravijos – Silezijos krašte yra daug automo­bilius nuomojančių firmų. Visuose automobilių nuomos punktuose nuomos sąlygos yra panašios (minimalus asmens amžius 21 metai, ne mažiau kaip 1 metus galiojantis vairuotojo pažymėjimas, asmens tapatybės kortelė arba pasas).

Visuomeninis miesto transportas

Visuose didesniuose miestuose patikimai veikia autobusų ir troleibusų, (Ostravoje ir tramvajų) viešasis transportas. Kelionės bilietą galima įsigy­ti spaudos pardavimo vietose, automatuose arba pas vairuotoją. Kelionės bilietą reikia pažymėti, priešingu atveju jis yra negaliojantis.
www.idos.cz

Taksi

Visuose Moravijos – Silezijos krašto miestuose yra įsikūrusios privačios taksi tarnybos, kurios veikia 24 valandas per parą. Dienos ir nakties tarifai yra skirtingi, paprastai yra skaičiuojamas mokestis už įlipimą ir nustatyta suma už kiekvieną nuvažiuo­tą kilometrą. Taksi vairuotojas prieš pradedamas važiuoti privalo įjungti taksometrą, o pasibaigus kelionei pateikti kvitą.

APSKRITIES LANKYTINŲ VIETOVIŲ ĮVAIROVĖ

Regionas yra suskirstytas į šešias turistines vietoves, iš kurių kiekviena turi savo išskirtinį bruožą Jesenikai, Beskydai, Opavos Silezija, Silezijos Ostrava, SilezijosTešinas ir Poodši -Moravijos Kravašsko.

Jesenikai (Jeseniky) yra išsidėstę šiauriausiame Moravijos iškyšulyje prie Lenkijos sienos, kurio branduolys yra Hruby Jesenikas (Hruby Jesenik). Antras Čekijos Respublikoje didžiausias kalnagūbris, kurio dominante yra Pradedo kalnas (aukš­tis 1492 m. virš jūros lygio) bei Žemieji Jeseni­kai (Nizky Jesenik) su aukščiausiu kalnu Saulės (Slunečna) (798 m.virš jūros lygio) rytinėje dalyje sukuria lengvai banguotą kalnų lygumą. Jeseni­kai suteikia idealias sąlygas poilsiui, turizmui bei sportui. Čia yra puikios sąlygos slidinėjimui iki pat pavasario. Tai miškingas kraštas, kuris dar vadinamas pirmykšte gamta su eile natūralių gamtinių draustinių. Visą apskritį juosia labai daug turistinių trasų su daugybe poilsio ir sporto centrų, kurie siūlo maloniai pailsėti bei pasportuoti.
www.jeseniky.net,
www.europraded.cz


Beskydai
(Beskydy) 1973 buvo paskelbti gam­tos saugomu draustiniu. Šis kraštas teisėtai yra to nusipelnęs. Savo plotu (1166 km2) jis yra pats didžiausias gamtos saugojimo objektas Čekijos Respublikoje. Be nuostabios gamtos turistams siū­loma apžiūrėti liaudies architektūros paminklus, unikalias medinės bažnytėles bei kitus statinius. Beskydai yra Karpatų vingio dalis su išsiskiriančia viršūne – Lysos kalnu (Lysa Hora) (1323 m. virš jū­ros lygio), kur, bevaikštinėjant kalnų takeliais, gali­ma žavėtis nuostabia gamtos panorama. Beskydai pavergia turistus miškais, tipiška horalų krašto architektūra bei daugybe medinių bažnytėlių. Tu­ristinių namelių kompleksas, pastatytas 19-ame amžiuje žinomo architekto Dušano Jurkovičio Pastevnuose (Šumna, Mamėnka, Libušin) tikrąja ta žodžio prasme jus nuves į pasakų pasaulį.
www.beskydy.com,
www.beskydy-valassko.cz

Silezijos Opavos (Opavskė Slezsko) apskrities žemuma yra išsidėsčiusi nuo Opavos upės iki šiaurinės sienos su Lenkija. Šios apskrities centras – puikus miestas Opava su istoriniu centru bei se­niausiu Čekijos Respublikoje esančiu muziejumi. Čia rasite idealias sąlygas pėsčiųjų turizmui bei pasivažinėjimui dviračiais. Hradecas (Hradec nad Moravici) arba Radunė (Raduh) jūsų akį patrauks pasakiško grožio pilimis.
www.infocentrum.opava.cz


Ostrava
(Ostrava) yra Moravijos-Silezijos krašto centras, trečias pagal dydį miestas Čekijos Respublikoje. Ostravoje galima pamatyti nepakar­tojamus technikos paminklus. Čia susitelkusios kultūros bei sporto įstaigos. Ostravos apskrityje verta aplankyti kurortą Klimkovice, kurio jaukioje aplinkoje galite pailsėti ir pasisemti naujų jėgų.
www.ostravainfo.cz,
www.ostrava.cz


Tešino Silezija (Tešinske Slezsko) įsikūręs Šiaurės Moravijos šiaurės rytuose bei Silezijos dalyje. Labiausiai akį patraukia Tešino Beskydai (Tešinske Beskydy) – turistų mėgstama išvykų vieta. Čia jausitės, jog atsidūrėte kitame pasaulyje. Medi­nių pastatų koloritas, tradicinių amatų išsaugo­jimas, senų liaudies papročių išlaikymas ištrins jums ribą tarp praeities ir dabarties. Poilsio ir gy­dymo kurortuose jūs tikrai užmiršite savo kasdieninius rūpesčius: vvww.tesisnske-beskydy.cz,
www.karvina-info.cz


Poodši – Moravijos Kavarškas
(Poodri – Moravske Kravarsko) – puikiai išsilaikęs kampelis, įsikūręs palei Odros (Odra) upę ir besitęsiantis Moravijos vartais (Moravska brana) link Ostravos. Regiono širdis yra gamtos draustinis Poodši (Poodri). Miš­kų ir laukų įvairovė bei europinės reikšmės tven­kinių sistema sukuria puikias sąlygas pasivažinėti dviračiais bei pasivaikščioti pėsčiomis .Tai atsklei­džia šio krašto unikalumą.
www.regionpoodri.cz
www.moravskekravarsko.cz

PĖSČIŲJŲ IR DVIRAČIŲ TURIZMAS

Regionas siūlo įvairias turistines bei dviračių tra­sas įvairaus amžiaus ir galimybių turistams. Labai kokybiškos 5012 km ilgio turistinės trasos bei 2372 km ilgio dviračių trasos skirtos ne vien tik rekordų siekimui, bert nepakartojamos gamtos pažinimui. Sudėtingesnes kalnų trasas, esančias Jesenikuose ir Beskyduose, pakeičia mažiau su­dėtingesnės Poodši, Opavos bei Tešino Silezijos trasos. Moravijos – Silezijos kraštas siūlo daugybę galimybių pailsėti bei idealias sąlygas pėsčiųjų ir dviračių turizmui . Neturintys su savimi dviračio, turės galimybę išsinuomoti bet kokį dviratį.

Įvairūs maršrutai pėsčiuosius atves į stebuklingas vietas, kur jie galės pakilti į aukščiausias Beskydų ir Jesenikų kalnų viršūnes bei puikias kalnagūbrių perėjas. Smalsius turistus laukia įvairių gamtos kampelių, miestų bei takeliu įvairovė.
www.cyklotrasy.cz
www.nakole.cz

EKSTREMALUS SPORTAS

Mūsų krašte jums galime pasiūlyti įvairius aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdus. Aktyvų polisį mėgstantys sportininkai gali pasinaudoti kalnų keltuvų centrų paslaugomis, pajusti rogučių sporto bei skraidymo parasparniais malonumus, išbandyti „alpinistų sienas” (kuopimas uolomis). Nuomos punktuose jums pasiūlys šiuolaikinius dviračius, keturračius bei kitą aktyviam sportui skirtą inventorių. Taip pat čia surasite vietas, kuriuose visais metų laikais siūlomas aktyvus poilsis ir įvairios pramogos. Didžiausias tokio pobūdžio centras (arealas) yra Arealas Mostai (Mosty u Jablunkova) (www.skimosty.cz), HEIpark Tošovice (www.heipark.cz) bei kalnų nuotykių parkasTarzanie (www.tarzanie.cz).


MAUDYNĖS BEI VANDENS SPORTAS

Mūsų krašte rasite daugybę užtvankų, ežerų, tvenkinių, maudyklių bei vandens pramogų parkų, kur galite patirti vandens malonumus ir pailsėti. Poilsis prie vandens nėra aktualus tik karštomis vasaros dienomis, čia rasite uždarus vandens pramogų parkus, veikiančius ištisus metus.

Siūlome aplankyti vandens pramogų parką Olešna (Olešna) su įvairiais atrakcionais ir didžiausiomis atviromis nerūdijančio plieno maudyklėmis Čekijos Respublikoje. Vandens pramogų parkas veikia ištisus metus. Čia jums siūlome pasigrožėti nepakartojama Beskydų panorama (www.aquapark-olesna.cz). Modernų vandens pramogų parką rasite Frenštate (Frenštat pod Radhoštėm) (www.frenstat.info/aquapark). Ištisus metus veikia vandens pramogų parkas Bohumine (Bohumin) (www.bospor.info). Ostravoje-Paruba (Ostrava-Poruba) rasite didžiausią Čekijos Respublikoje natūralią maudyklę (www.sareza.cz). Vandens pramogų centrai yra Ostravoje-Jih (Ostrava-Jih) (www.sareza.cz) ir Kravaš (Kravare) (www.aquapark-kravare.cz).


SLIDINĖJIMAS

Moravijos – Silezijos kraštas savo kalvoto reljefo dėka žiemą yra puiki vieta kalnų slidinėjimo, rogučių, snieglenčių bei čiuožimo slidėmis mėgėjams. Aukščiau­sios regiono rytų ir šiaurės vakarų kalvos (Beskyduose ir Jesenikuose) traukia sporto mėgėjus.

Todėl čia buvo įkurtas pats didžiausias slalomo bei snieglenčių sporto centras. Slalomas tinka pradedantiesiems arba jau turintiems patirtį sportininkams.Tiek patyrusieji slidininkai ar snieglentininkai, tiek mėgėjai turi didelį trasų pasi­rinkimą: ilgų ir stačių šlaitų Moravijos – Silezijos krašte yra labai daug. Dauguma slalomo trasų, esant nepalankiam orui, padengiamos dirbtiniu sniegu.

Beskydai ir Jesenikai tikrąja ta žodžio prasme yra slidininkų rojus. Čia surasite daugy­bę įvairių slidinėjimo trasų, kurios nusidriekia gražiausiomis kalnų vietomis. Moravijos – Sile­zijos krašte kiekvienais metais investuojamos lėšos trasų įrengimo atnaujinimui, kad išvyka su slidėmis taptų tikru malonumu. Be kokybiškų ir įvairaus sudėtingumo trasų jums siūlome apgy­vendinimo bei maitinimo paslaugas, slidinėjimui skirto inventoriaus ir rogučių nuomą.


KURORTAI

Nuostabi gamta bei daugelis mineralinių gydomųjų šaltinių jau praėjusiame šimtmetyje suteikė galimybę sukurti kelis kurortinius centrus. Kurortai Darkov, Klimkovice ar Karlova Studanka (Karlova Studanka) po Karlovy Varų (Karlovy Vary) yra antroje vietoje Čekijos Respublikoje.

Kurortas Karlova Studanka (Liznė Karlova Studanka)

Kurortas Karlova Studanka nuostabios Jesenikų gamtos dėka yra vienas įdomiausių kurortinių miestų Čekijos Respublikoje. Įsikūręs rytinėje Pradedo papėdėje (Praded), Bile Opavy (Bilą Opava) slėnyje. Nors kurortas yra aukščiau jūros lygio, čia pakankamai švelnus kalnų klimatas. Karlova Studanka teritorijoje mažiausiai užterštas oras visoje Čekijos Respublikoje. Didžiausias kurorto turtas – mineralinis vanduo. Kalnų gamta, spor­to bei kultūriniai renginiai patenkins kiekvieno poilsiautojo, reikalaujančio poilsio bei ramybės romantiškoje aplinkoje, reikalavimus. www.k.studanka.cz


Kurortas Klimkovice (Sanatoria Klimkovice)

Modernus kurorto Sanatorijos Klimkovicės cen­tras įsikūręs apie 13 km nuo Ostravos. Šiuolai­kinių statinių kompleksas ir jo architektūrinis sprendimas buvo daug kartų palankiai įvertintas. Populiarios gydomosios vonios su unikaliu jodo-bromo vandeniu, turinčios gydomųjų savybių. Vonios ypatingai padeda atstatyti judėjimo sis­temos sutrikimus, čia gydomos neurologinės bei ginekologinės ligos. Vonios turi teigiamą įtaką kraujotakos sistemai.
www.sanatoria-klimkovice.cz


Kurortas Darkov (Laznė Darkov)

Karvine esančioje Darkovo sanatorijoje gamtinis šaltinis yra jodo-bromo vanduo su dideliu jodo kiekiu, kuris turi teigiamą įtaką judėjimo sistemos lygų gydymui po traumų bei operacijų, gydo neurologines ligas, apytakos sutrikimus, odos susirgimus. Kurortą aplanko didžiulis vietinių bei užsienio turistų srautas.
www.darkov.cz


POILSIS

Moravijos – Silezijos kraštas yra ideali vieta kultūros ir poilsio mėgėjams. Ištisus metus miestuose bei miesteliuose vyksta įdomūs kultūriniai bei sportiniai renginiai.Turtingą programą siūlo teatrai, galerijos, parodų salės, muziejai, koncertų salės. Orkestrai, daugybė būrelių, įvairūs kolektyvai ir folkloriniai ansambliai siūlo savo programas.


Stodolni gatvė (Stodolni ulice)

Stodolni gatvė tapo pagrindiniu poilsio centru Ostravoje – aplink Stodolni gatvę miesto centre yra daugiau nei 60 klubų, Stodolni gatvė yra la­biausia lankoma Ostravos miesto dalis, kurioje verda muzikinis gyvenimas.
www.stodolni.cz


Tradiciniai renginiai

Kiekvienais metais čia vyksta tarptautiniai kul­tūriniai arba sportiniai renginiai, kurie jau turi savo gerbėjus. Vertas dėmesio yra tarptautinis muzikinis festivalis Colours of Ostrava su daugy­be vietinių žvaigždžių bei pasaulinėmis kapelomis ne tik world muzikos srityje (www.colours.cz), tarptautinis muzikinis Janačekovo Hukvaldu (Janačkovy Hukvaldy) festivalis (www.janackovy-hukvaldy.cz) ir Janačekovo gegužinė (Janačkuv Maj) (www.janackuvmaj.cz), folklorinis festivalis Silezijos dienos (Slezskė dny) (www.slezskedny.wz.cz) arba tradicinė atletikos spartakiada Zlata Tretra (www.zlatatretra.cz).


Pirkiniai

Idealiausia vieta apsipirkti, žinoma, yra Ostrava, kurioje daug prekybos ir pramogų centrų. Avion Shopping Park ir Futurum – didžiausi prekybos ir pramogų centrai Ostravoje, kur jums siūloma turininga poilsio ir kultūrinė programa.

Alaus pramonė

Alus yra vienas iš produktų, kurio gamyba šiame krašte turi ilgametę tradiciją. Siūloma ne tik paragauti alaus, bet ir aplankyti alaus gamyklas, kur ekskursijų metu galite pamatyti, kaip gaminamas alus.

 

MORAVIJOS SILEZIJOS SRITIES TVIRTOVĖS IR PILYS

Tvirtovė Sovinecas (Hrad Sovinec)

Tvirtovė Sovinecas priskiriama prie gynybinių tvirtovių, kuri saugojo kelią, vedantį iš Olomouco (Olomouc) į Sileziją. Pilis įsikūrusi į pietus nuo Rymašovo (Rymarov) (Žemųjų Jesenikų miškin­guose kalvose), šiuo metu yra lankomi pirmieji penki kiemai, septintasis kiemas ir Horni įtvirtinimas – seniausia pirminės buvusios tvirtovės dalis su apžvalgos bokštu, iš kurio galima pasigrožėti aplinkiniais miškais. Tvirtovėje organizuojami fechtuotojų renginiai. Kultūrinių renginių metu galima susipažinti su tvirtovės istorija bei to lai­kmečio papročiais.
www.sovinec.cz

Pilis Hradecas (Zamek Hradec nad Moravici)

Iš pat pradžių buvusi karališkoji Pšemislidų tvirto­vė ne vieną kartą buvo perstatyta renesansiniu, baroko ir ampyro stiliumi. Pilis susideda iš dviejų dalių; senesnioji vadinama Baltąja pilimi, kurioje galima psigrožėti nuostabiais kambariais, ir antroji dalis – naujosios gotikos priestatas, kuris yra vadinamas Raudonąja pilimi, 19 -ojo amžiaus įė­jimo vartai ir Baltasis bokštas. Raudonojoje pilyje yra restoranas, Koncertų salė. Vasarą galima maloniai pasivaikščioti nuostabios gamos parke.
www.zamiek-hradec.cz


Radunio Pilis (Zamek Radun)

Radunio pilis su naujosios gotikos frontonu yra jsikūrusi angliškame parke, aukščiau tvenkinio, netoli Opavos, maždaug už aštuonių kilometrų nuo pilies Hradeco nad Moravci. Buvusią gotikinę viduramžių laikų tvirtovę antroje 16-o amžiaus pusėje Tvorkovskiai iš Kravašio perstatė į renesansinę pilį, o 1816-1822 pilis perstatyta klasicistiniu stiliumi. Po to pilis buvo paversta kaimiško tipo ampyro stiliaus sodyba. Rekons­trukcija vyko nuo 19-ojo amžiaus antrosios pusės iki 20-ojo amžiaus 20-ųjų metų. Čia pamatysite angliško tipo Darką, ampyro stiliaus oranžeriją, pilies menes, bylojančias apie 18-ame ir 19-me amžiuje ten gyvenusių aristokratų gyvenimo stilių. Taip pat pamatysite aukštos kokybės porce­liano, stiklo, sidabro kolekciją, dailininkų, grafikų, skulptorių meno kūrinius bei vertingą biblioteką, turinčią apie 16 tūkstančių knygų.
www.zamek-radun.cz

Kravašio pilis (Zamek Kravafe)

Pilis yra Įsikūrusi viduryje didžiulio parko, kuriame .buvo Įrengta golfo aikštelė. Buvusi renesansinė pi­lis smarkiai nukentėjo nuo trisdešimtmečio karo, o 17-ojo amžiaus viduryje buvo perstatyta j baro­kinę. 19.37 metais ji sudegė, rekonstrukcija buvo atlikta 1953-1971 metais. 1966 metais čia buvo Įkurtas piiles muziejus, kurio ekspozicija susideda iš dviejų dalių: ekspozicija Kravašio (miestelio Isto­rinės Įdomybės) Ir ekspozicija su 18-ojo amžiaus pilies barokiniu interjeru bei pilkos koplyčia. Pilies ekspozicija susideda Iš Silezijos Opavos krašto muziejų kolekcijomis. Verta dėmesio yra ir vėlyvo­jo baroko stiliaus šv. Archangelo Mykolo koplyčia.
www.kravare.cz


Silezijos Ostravos tvirtovė (Slezskoostravsky hrad)

Tvirtovė pasienio sustiprinimui buvo pastatyta 13-ojo amžiaus antroje pusėje ir iki šiol yra išlikę du aukštai su galinga buvusios tvirtovės sistema. Lankytojams siūlome aplankyti pastovią tvirtovės bei Ostravos miesto istorijos ekspoziciją.Tvirtovės rūsiuose galite pamatyti burtininkes. Čia vyksta daug kultūrinių bei visuomeninių renginių.
www.slezskoostravskyhrad.cz


Hukvaldų tvirtovė (Hrad Hukvaldy)

Romatiški Hukvaldų tvirtovės griuvėsiai – yra vie­ni didžiausių Vidurio Europoje ir pagal dydį užima trečią vietą Čekijos Respublikoje. Hukvaldų tvirtovė buvo statoma palaipsniui penkis šimtus metų: nuo 13-ojo amžiaus pabaigos iki 18-ojo amžiaus vidurio, o jos neprieinamumas bei pa­togus išsidėstymas pasienio zonoje turėjo įtakos jos laipsniškam griuvimui. Jūs galite pasivaikščio­ti čia įsikūrusiame draustinyje, kuriame įkvėpimo pasisėmė ir garsusis čekų muzikos genijus Leošas Janačekas (Leoš Janaček).
www.janackovy-hukvaldy.cz


Tvirtovė Stary Jičinas (Hrad Stary Jičin)

Kažkada buvusi krašto tvirtovė, įsikūrusi ant kalvos netoli Novy Jičinas (Novy Jičin), šiandien primena griuvėsius su pusiau sugriautų sienų romantiškais kampeliais bei rūsiais. Bokšto pir­mame aukšte yra kaimo stiliaus restoranas. Vir­šutinėje bokšto apžvalgos dalyje galite susipa­žinti su ginklų ekspozicija bei dokumentais apie tvirtovę ir jos apylinkes. Iš bokšto ir iš kitų likusių griuvėsių vietų, esant palankioms oro sąlygoms, galite žavėtis Moravijos Branos (vartų) apylinkių panorama.
www.stary-jicin.cz


Štamberko truba (Štramberska truba)

Spalvingas Štramberko miestelis su dominuojan­čia itališka liaudies architektūra yra urbanistikos draustinis. Štramberko tvirtovė buvo pastatyta 13-ojo amžiaus pabaigoje. Ji tapo žemės tvarky­tojo nuosavybe po ponų iš Huckeswageno valdų pasidalinimo. Iki šių laikų yra išlikusi tvirtovės da­lis su gotikiniu vamzdžio pavidalu bokštu vadi­namu Truba, kur yra apžvalgos aikštelė, toliau yra įėjimo vartai bei tvirtovės likučiai.
www.stramberk.cz


Pilis Fryštatas (Zamek Fryštat)

Trisparnis ampyro stiliaus statinys su ryškiais ati­kais, sukuriantis uždarą erdvę yra pietinėje istorinio Karvino (Karvina) miesto centro dalyje. Ampyro stiliaus pilis su unikalia istorine statyba labai ryškiai išsiskiria industriniame Karvino regione. Pilyje lan­kytojams siūlomos trijų rūšių ekskursijos. Vienos ekskursijos metu galima pamatyti vieną žymiau­sių Čekijos Respublikos pilyse esančių bibliotekų su retais rankraščiais bei mokslinėmis knygomis.
www.zamek-frystat.cz

Pilis Kuninas (Zamek Kunin)

Kunino pilis yra viena iš vertingiausių barokinių statinių Moravijoje, kuri yra įsikūrusi šiaurinė­je miestelio dalyje, parko viduryje šalia Švento Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčios. Šią pilį grafo iš Harrachu užsakymu 1726-1734 metais pastatė austras Johann Lucas von Hildebandt. Didžiau­sios šlovės pilis susilaukė 18-19 amžių sandūroje grafienės Marijos Walburgy valdymo metu. Eks­kursija baigiasi unikalaus baroko stiliaus kamino, kuris yra pilies pastogėje, sistemos apžiūrėjimu.
www.zamek.kunin.cz


MORAVIJOS – SILEZIJOS SRITIES TECHNIKOS PAMINKLAI

Michalo kasykla (Dul Michal)

Michal kasykla yra vienintelis Ostravos nacionali­nis kultūros paminklas. Lankytojų maršrutą apima grandininės rūbinės, vonios, cechas, dispečerinė, o visų pirmiausia tai mašinų skyrius su pirmai­siais mašinų įrengimais, kurie veikė netgi iki 1993 metų, kada ir buvo užbaigta kalnakasyba. Ekspozicijos autoriai tai pateikė kaip paskutinės darbo dienos koncepciją, atrodo, jog kalnakasiai ką tik išėjo. Be to čia organizuojamos trumpalaikės par­odos bei kultūriniai renginiai.
www.dul-michal.cz

Kalnakasybos muziejus OKD Landek (Hornickė muzeum OKD Landek)

Kalnakasybos muziejus yra Landuko (Landek) vir­šūnėje, kur archeologinių kasinėjimų metu buvo aptikta Landeckos Venusė (Landecka Venuše). Ištisus metus veikiančiame Kalnakasybos mu­ziejuje lankytojai gali pamatyti 1830 m. iškastas anglių kasimo angas-koridorius, anglies kasimo vystimosi eigą, gyventojų apgyvendinimo istori­ją, kalnakasybos ekspoziciją bei kitas įdomybes. Muziejaus dalį užima ir sporto bei poilsio centrai, keltuvų centras bei dviračių trasos.
www.muzeumokd.cz

Žemutinė Vitkovicų dalis (Dolni oblast Vitkovic)

19-o amžiaus pirmosios pusės industrinis objek­tas 2000 metų rudenį buvo paskelbtas saugo­mu kultūros-technikos paminklu, o 2002 metų birželio mėnesį – valstybiniu kultūros saugomu paminklu, kurį dėl savo unikalumo planuojama įtraukti į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Sukuria tipišką Ostravos pietinės dalies panoramą, susidedančią iš trijų vienas nuo kito priklausančių objektų – anglies kasykla Hlubina, kokso bei Vitkovicų Marteno krosnių metalurgijos gamykla. Vienoje vietoje čia vyksta visas technologinis procesas – pradedant anglies iškasimu, jos koksavimu ir užbaigiant galutiniu produktu – ketumi.
www.vitkovice.cz,
www.ostrava-vitkovice.eu

Muziejus Tatra Kopšivnice (MuzeumTatra Koprivnice)

Šiame muziejuje yra užfiksuota bemaž šimto pen­kiasdešimties metų „Tatra” automobilių gamyklos is­torija. Daugybė lengvųjų, sportinių, sunkvežimių bei kitų „Tatros” prekinio ženklo automobilių, pavaros, va­rikliai, sportiniai lėktuvai bei daugybė kitų įdomybių daugeliui lankytojų yra didžiausias masalas. Visos šios parodos pasididžiavimas yra „Prasident” pagamintas 1897 m. Ekspozicijos dalį taip pat sudaro olimpinių čempionų Danos ir Emilo Zatopockio Šlovės salė.
www.tatramuseum.cz

Čs. fortas Hlučino-Darkovičkes (Areal čs. opevneči Hlučin-Darkovičky)

Tai unikalus techninis paminklas, atskleidžiantis įtvirtinimo meną. Įtvirtinimas čia buvo pastatytas 1935-1938 metais ir apima 4 fortifikacinius objektus. Pagrindinis ekspozicijos objektas yra iš rąstų suręstas statinys ALEJ su įmontuotais šar­viniais varpais su to laikmečio kupolu ir pilnai veikiančia armatūra bei įranga.
www.szmo.cz


Siaurabėgis geležinkelis Osobiaha (Uzkokolejna draha Osoblaha)

Apie 20 km ilgio geležinkelis buvo nutiestas 1898 metais, o nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio pastoviai penktadieniais ir šeštadieniais lankyto­jams siūloma pakeliauti garo turbinų traukiniu su naujai suremontuotu lokomotyvu U46.
www.osobiazsko.com


SVARBŪS TELEFONAI

Visoje Europoje galiojantis tas pats nemokamas skambutis

telefono numeriu (SOS, Emergency call)                                                   112

Gaisrininkai                                                                                                150

Greitoji medicininė pagalba                                                                        155

Policija                                                                                                        158

Miesto policija                                                                                             156

„Žluty andel”-visą parą veikianti kelių avarinė tarnyba bei

pagalba vairuotojams nelaimės atveju                                                        1230

ABA – NONSTOP avarinė kelių tarnyba                                                      1240

Pastaba: telefonų numeriais 112,150,150,156 ir 158 skambinama be tarptautinio kodo

Informacijos šaltinis:
Moravijos – Silezijos krašto valdyba
28.rijna 117,702 18 Ostrava
El.paštas: [email protected]
Svetainė: www.kr-moravskoslezsky.cz

Smulkesnę  informaciją apie  atskirus  objektus jums  gali  suteikti  turistiniai  informaciniai  centrai, kurių sąrašą galite susižinoti Moravijos – Silezijos krašto internetinio puslapio nuorodoje: www.kr-moravskoslezsky.cz

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *