Gibraltaras iki šiol yra Jungtinės Karalystės užjūrio teritorija, įsikūrusi tarp pietvakarių Europos ir Afrikos, šiaurėje ribodamasis su Ispanija. Gibraltare gyvena apie 27,9 tūkst. gyventojų ir dauguma jų yra kilę iš Andalūzijos, Anglijos, Viduržemio jūros kraštų, ypač daug atvykėlių iš Maltos ir Genujos. Oficiali gibraltariečių kalba – anglų, naudojama mokyklose ir oficialiame gyvenime. Tačiau dėl geografinės padėties ir istorinių peripetijų dažnai vartojamos ir ispanų, portugalų ar italų kalbos.


Gibraltaro užimama teritorija yra maža, bet gali pasigirti ypatingai turtinga istorija. Įrodymai apie tai, kad žmonių gyventa ant Gibraltaro uolos, siekia net neandertalietišką laikotarpį. 1848 metais Forbeso karjere buvo rasta neandertaliečio kaukolė.

960 metais pr.Kr. Gibraltarą aplankė finikiečiai, dar vėliau kartaginiečiai, romėnai, vandalai ir ilgiau čia buvo įsikūrę net gotai. 1160 metais maurų karalius Abdulas Mamanas ant Gibraltaro uolos įkūrė pastovią gyvenvietę su pilimi, kurios pagrindinis bokštas stovi išlikęs iki mūsų dienų.

1501 metais Gibraltaras įėjo į Ispanijos karalystės sudėtį, tačiau ispaniškasis laikotarpis buvo neilgas. 1704 metais Gibraltare išsilaipino anglų-olandų ekspedicinis korpusas, o 1830 metais jis jau buvo britų Karūnos kolonija.


1967 m. britai surengė Gibraltare referendumą, kuris patvirtino Jungtinės Karalystės teises į šią teritoriją. 1969 metais Gibraltarui suteikta autonomija, priimta Gibraltaro konstitucija, paremta Anglijos teise. 1981 m. kolonijos gyventojams suteikta visiška Didžiosios Britanijos pilietybė.

Jei nuspręstumėte aplankyti šią nedidelę teritoriją, įsitaisiusią Europos pakrašty, tarp Ispanijos ir Maroko, žinokite, kad Gibraltare galite daug ką įdomaus pamatyti ir nuveikti – ne tik trumpai pažvelgti į jį. Štai, Jums 10 įdomiausių Gibraltaro pramogų:

1. Gibraltare galite stebėti įdomiausius delfinų ir banginių pasirodymus Europoje. Nusileidę žemyn į pliažą nuo aukštos kalvos, galėsite pasigėrėti žaidžiančiais ir įvairius triukus natūralioje aplinkoje atlikinėjančiais delfinais ir banginiais.


2. Norėdami pamatyti įspūdingiausią visų apylinkių panoramą – pakilkite keltuvu į Gibraltaro uolos viršų, kur prieš akis Jums atsivers į šiaurę nusidriekusi didinga Ispanija, o pietuose mirguliuos Afrikos krantai. Vaizdas – nuostabiausias!


3. Pasimėgaukite vandens sportu Gibraltare. Katalonų arba smėlio įlankose populiaru čiuožinėti vandeniu vandens slidėmis, nardyti.


4. Rudenį ir pavasarį ypač populiaru Gibraltare stebėti migruojančius paukščius. Tuomet tūkstančiai įvairiausių paukščių pulkų nusėda Gibraltaro uolą. Tai nepakartojamas reginys, paliekantis ne vieną paukščių mylėtoją be amo.


5. Beuodegės beždžionės yra tikras Gibraltaro stebuklas ir viena žymiausių Gibraltaro įdomybių. Tai vienintelė Europoje aptinkama ir laisvėje gyvenanti primatų rūšis. Tad visai ne be reikalo apie šias beždžiones sklando legendos. Net sakoma, kad, kai Gibraltare nebeliks beždžionių – gibraltariečiai praras teises į Didžiosios Britanijos pilietybę.


6. Gibraltaro muziejuje rasite ankstyvųjų žmogaus egzistavimo įrodymų. Šiame muziejuje eksponuojamos neandertaliečių kaukolės, rastos Gibraltaro teritorijoje. Čia taip pat sužinosite viską apie istorinį mūšį tarp Didžiosios Britanijos ir Ispanijos, dėl teisės prisijungti Gibraltaro uolą prie savo teritorijos.


7. Gibraltaro botanikos sodas buvo įkurtas maždaug XIX amžiaus pradžioje. Sode galima pasigėrėti vietiniais ir iš užsienio atvežtais augalais bei didele gėlių kolekcija. Parką nusėjusios skulptūros primena lankytojams jo įkūrimo laikotarpį.

8. Nepraleiskite progos Gibraltare, pasivaikščioti po parduotuves. Dauguma prekių ar prietaisų čia parduodami mažesnėmis kainomis. Tai dėl teritorijoje vyraujančių mažesnių mokesčių.


9. Atkreipkite dėmesį Gibraltare į visas jo šventoves ir mečetes. Gibraltarą įtakojo didelis kultūrų mišinys, o kartu ir religinis jų derinys.


10. Tipinę britišką ceremoniją galite stebėti prie Gibraltaro Gubernatoriaus rezidencijos. Tai sargybos pasikeitimas, vykstantis porą kartų per dieną. Tiesiog būtina tapti šio nepamirštamo pasirodymo ir ypatingos drausmės liudininkais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *