Net dvi Adrijos jūros salos palei Kroatijos krantus yra tampriai susijusios su buvusiu komunistinės Jugoslavijos diktatoriumi Maršalu Tito. Viena iš jų – tai skurdi ir apleista Gali Otok sala, kurioje buvo įkurtas vienintelis Jugoslavijoje lageris, kita – visiškai priešingybė pirmajai – tikras hedonistinis rojus – Brijuni.


Dar kitaip Brijuni vadinama „senų kadilakų ir dinozaurų“ sala. Joje tiek daug  visokių neįtikėtinų artefaktų įdomybių, todėl nuo senų laikų yra vienu prabangiausių pasaulyje kurortų. Brijuni garsėja švelniu klimatu. Jau Austrijos-Vengrijos imperijos laikais sala buvo žinoma kaip Austrijos Rivjera – prabangi atostogų vieta imperijos turtingiesiems ir galingiesiems. Tiesa, tarpukario laikotarpiu, per Didžiąją depresiją, kurortas sunyko, nes tuo metu nusigyveno net ir patys turtingiausieji. Bet po II Pasaulinio karo, Kroatijai tapus komunistine Jugoslavija ir joje apsigyvenus komunistiniam diktatoriui Maršalui Tito, Brijuni įžengė į spalvingiausią savo istorijos etapą – tapo geidžiamiausiu komunistinių vadovų poilsio kurortu ir tikrų stebuklų šalimi.


Joje buvo vykdomi platūs pertvarkymo darbai: išdygo naujas prezidentinis korpusas, buvo įkurtas privatus zoologijos sodas, safario parkas, sukurtos medžioklės vietos. Medžioklė buvo vienas mėgiamiausių Maršalo Tito ir viso komunistinio elito laisvalaikio praleidimo būdų.


Pasakojama, kad salos urvuose buvo įrengtas šildymas, saugantis egzotinius gyvūnus nuo žiemos negandų. Nesinori tuo tikėti, nes ankstyvaisiais 1950-ais metais centrinio šildymo prabanga dar nebuvo žinoma net Belgrado ir Zagrebo sostinių gyventojams, o kaimų gyventojai tebebadavo.

Bet kas ten žino visą tiesą!? Teisybė tokia, kad Brijuni zoologijos sode ir safario parke tikrai gyveno egzotiniai žvėrys, pirkti arba padovanoti trečio pasaulio šalių vadovų: laukinės Somalio avys – Etiopijos imperatoriaus Haile Selasie dovana, įvairių rūšių antilopės, kalnų ir lygumų zebrai – Gvinėjos prezidento dovana, lamos, azijietiškas dramblys – Indijos prezidento dovana ir t.t.


Kadangi Brijuni sala buvo mėgiamiausia Maršalo Tito vieta, joje nuolat lankydavosi įvairios įžymybės: nuo minėtų trečiojo pasaulio šalių vadovų iki JAV astronautų ir kino žvaigždžių, kurias Tito labai mylėjo, nes buvo didelis kino gerbėjas. Garsiausių vardų sąraše, aplankiusių Brijuni salą, sutiksime Ho Chi Minh, Haile Selassie, Neilo Armstrongo, Edvino Aldrino, Maiklo Kolinso, Elizabeth Taylor, Richardo Burtono, Sofijos Loren, Karlo Ponti ir Ginos Lollobrigidos pavardes. O kiek dar nepaminėtų!

Šiandien Brijuni tai smalsus ir keistas nacionalinio parko, medžioklės plotų ir prabangaus atostogų kurorto derinys.

Brijuni – mažų salelių grupė, vos už 2 km nuo Istrijos pakrantės prie pat Pulos miesto. Didžiausia iš salų Veli Brijun užima vos 5,6 km ² ploto.


Jei kada lankysitės Brijuni saloje, žinokite, kad būtinai turite pamatyti: garsųjį juodąjį 1953 metų kadilaką, 1700 metų senumo alyvmedį, net 200 dinozaurų pėdų antspaudų, seno forto liekanas ant kalvos, kelias romėniškas vilas, datuojamas II amžiaus prieš Kr. ir Bizantinių rūmų liekanas bei mažą bažnyčią, kaip teigiama, pastatytą Tamplierių riterių.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *