Jei kada nors vaikštinėsite Aukštutiniame Zagrebo mieste, nesunkiai surasite Akmeninius vartus. Iš išorės jie atrodo kaip paprastas kiemo bromas, tačiau pirmasis paviršutinis įspūdis yra apgaulingas. Stabtelėkite prie jų ir aplink apsidairykite.


Akmeniniai vartai (kroat.k. Kamenita vrata) – tai vieninteliai išlikę vartai iš keturių, kadaise stovėjusių Zagrebo mieste ir jungusių Žemutinę miesto dalį su Aukštutine, dar žinoma Gradeco pavadinimu.

1242 metais Kroatijos karalius Bela IV suteikė Gradecui laisvo karališko miesto statusą. Kadangi visas miestas buvo apjuostas stora akmenine siena, tai Akmeniniai vartai automatiškai tapo vienais iš svarbiausių Zagrebo vartų.


Ir nors istoriniu aspektu ši vieta nebuvo labai svarbi, tačiau dabar ji yra piligrimų dvasinė šventovė. Akmeniuose vartuose įrengta koplyčia, kur žmonės dažnai užsuka uždegti žvakutę ir pasimelsti.


Lankantis Akmeniniuose vartuose užlieja ypatingi jausmai, – įžengę pro juos vos per vieną akimirką iš pašėlusio miesto ritmo patenkate į šimtų žvakučių šviesoje paskendusią ramybės oazę.

Akmeninių vartų koplyčios centre kabo Šv. Mergelės Marijos ir kūdikėlio Jėzaus paveikslas. Sakoma, kad jis stebuklingas, mat mistiškai išliko sveikas po didžiojo 1731 metų gaisro. Dabar paveikslas saugomas už dailių didelių geležinių grotelių.

Jei Jūs ir nesate religingi, vis vien įdomu užsukti į šią vietą ir galbūt netgi nupirkti žvakutę iš senyvos ponios, stovinčios prie įėjimo. Uždegdami ją, koplyčioje pagalvokite apie savo artimuosius, sugalvokite norą ar tiesiog pasimėgaukite vietovėje tvyrančia ramia atmosfera ar pasidžiaukite tokiu paprastu veiksmu, kaip savos žvakutės įžiebimu, šalia jau degančių.


Akmeniniai vartai Zagrebe yra viena pagrindinių miesto lankytinų vietų. Tai vienas paskutinių išlikusių praeities šedevrų mieste , kuris nuo viduramžių liko beveik nepakitęs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *