Maršruto ilgis – 14 km

Palangos tiltas – 1,7 – Naglio kalnas – 2 – „Medūza“ – 4 – Ošupis (7,7 km)


Nuo Palangos tilto, kurio pradžioje stovi legendinė Jūratės ir Kastyčio skulptūra, vėl sukate į Meilės alėją ir važiuojate toliau dviračių taku Šventosios link. Pravažiavę Rąžės upelį, ties Jūratės gatve sukate kairėn į Naglio alėją. Tęsiate kelionę pajūriu pro Naglio kalną (66) bei viešbutį ir pirčių kompleksą „Medūza“, kertate Kontininkų gatvę ir važiuojate per Užkanavę iki Ošupio „Kuršių kelio“ poilsio aikštelės.

Lankytinos vietos:

(66) Naglio kalnas – 15 m aukščio Baltijos pakrantės kopa, supustyta ant senovinės Litorinos jūros terasos. Pasak legendos, čia esąs milžino Naglio kapas, kurį supylusi jo žmona. Iš jos ašarų prasidėjęs pro šalį tekantis upelis. XV–XVI a. Naglio kalnas yra buvusi alka, šventvietė. Šalia kalno buvo kuršių žvejų gyvenvietė Senasis uostas.

Ošupis – 5 – Šventosios pradžia – 1,3 – Šventosios turizmo informacijos centras (6,3 km)

Prieš tęsdami kelionę Ošupio taku iki Šventosios, galite šioje vietoje lengvai išvažiuoti dviračiu į pajūrio paplūdimį ir išsimaudyti. Ošupio takas veda per mišką tarp jūros ir aerouosto, pro kempingą „Pas Juoni“ ir neįgaliųjų poilsiavietę iki pat Šventosios, kur baigiasi ties maisto prekių parduotuve. Per Šventąją važiuojate Jūros gatve iki centrinės sankryžos su Kopų ir Šventosios gatvėmis. Čia įsikūręs Šventosios turizmo informacijos centras (TIC), šalia „Kuršių kelio“ poilsio aikštelės siūlomos dviračių nuomos ir remonto paslaugos.


Šventoji

Informacijos centras: Šventosios g. 1, tel. 45 005.

Tai sena žvejų gyvenvietė, įsikūrusi prie upės žiočių ir pirmą kartą H. Celijaus žemėlapyje pažymėta 1542 m. Vietiniai gyventojai prekiaudavo su kaimynais, čia atvykdavo svečių šalių pirkliai. Šventoji sudarė rimtą konkurenciją kitiems uostams, ypač kai anglų pirkliai gavo privilegiją įrengti Šventojoje uostą, į kurį galėtų įplaukti dideli prekybiniai laivai. Todėl 1701 m. Šiaurės karo metu Šventosios uostas buvo sugriautas.

Kadangi XV–XVIII a. Livonijos Kuršo ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės siena ėjo ties Šventąja, uostas nebuvo atstatinėjamas iki 1921 m., kai buvo išspręstas ginčas su Latvija dėl Šventosios teritorijų. Tačiau didelės gramzdos laivai į šį uostą negalėdavo įplaukti, nes smėlis užnešdavo uosto vartus.

Dabar Šventoji jau 30 metų yra Palangos kurorto dalis.

Lankytinos vietos:

(67) „Žvejo dukros“ – įspūdinga 4 m aukščio skulptūrinė kompozicija (skulpt. Z. Pranaitytė, 1982 m.), kuri vaizduoja į jūrą žvelgiančias 3 merginas, laukiančias nesulaukiančias iš žvejybos grįžtančio tėvo žvejo. „Žvejo dukros“ laikomos Šventosios simboliu.

(68) Švč. Mergelės Marijos Jūrų žvaigždės bažnyčia (Šventosios g. 4).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *