Pervažiuoti JAV buvo viena mano svajonių, kurią vos prieš kelias savaites išpildžiau.
Dalinuosi savo kelionių dienoraščiu ir naudinga info, paremta mano asmenine patirtimi ir nuomone.

Birželio 9 d (1 DIENA)
Londono Gatviko oro uostas šeštą valandą popiet šurmuliuoja, priimdamas ir išleisdamas naujus skrydžius. Laukiamojoje salėje įsitaisau pakankamai anksti, apžiūrinėju slenkančią keliautojų minią ir FB skelbiu naujieną: In and waiting Gatviko oro uoste. Vis dirsčioju keleivių informacinės lentelės link optimistiškai tikindama save, jog skrydis nebūtų nukeltas. Pagaliau lentelėje įsižiebia įlaipinimo vartų numeris, užsimetusi sunkią kuprinę pasileidžiu link jų.
Pirmą kartą skrendu Norwegian oro linijomis, taigi normalu, jog viskas atrodo nauja ir įdomu. Sėdynės super patogios, o prieš akis ekranas, kuriame gali stebėti lėktuvo skrydį 3D žemėlapyje, taip pat nemažas pasirinkimas naujų ir senų filmų, yra ir muzikos įrašų. Užkandžių užsakymas super duper paprastas, kaip ir palydovo/ės iškvietimas. Čia pat siūlo įsigyti ausines, apklotus ir pagalvėles. Prieš akis laukia 8 valandų skrydis, tačiau pamačius nemažą videoteką bei ipad pasipildžius nemažu sąrašu knygų ilgas skrydis nebaisus – iš nuobodulio tikrai nemirsiu.
Po poros filmų bei pusės knygos, pilotas džiugiai informuoja, jog leidžiamės Niujorko Kenedžio oro uoste. Miestą jau užklojusi tamsa, taigi akis džiugina tik švieselių jūra. Pasų kontrolės poste minia juda lėtai, neramiai dirsčioju į laikrodį – jau beveik dešimta valanda vakaro, o man dar reikia nusigauti iki Manheteno salos. Neramumo jausmas suprantamas, nors Londono metro ir viešojo transporto sistemą jau lengvai perkandus, tačiau naujame mieste kirba šioks toks jauduliukas ar susivoksiu kitoje viešojo transporto sistemoje, ar nakties metu pavyks pasiekti nakvynės vietą, ar nebus pavojinga vienai žingsniuoti Harlemo gatvėmis? Sėkmingai pražingsniuoju paso patikrinimo kontrolės punktą, uniformuota pareigūnė palinki geros viešnagės ir rankos mostu pakviečia kitą keleivį prieiti.
Artimiausioje traukinių stotelėje pasipildau Metrocard (metro kortelė leidžianti naudotis metro, autobusų ir traukinių linijomis NY), įsitaisau traukinuke ir beveik atsipučiu – šiandienos didžiausi kelionės vargeliai ir nesusipratimai jau užnugaryje. Tačiau neilgam, pasirodo, teks keliauti „per aplinkui“, jog pasiekčiau šiandienos galutinį tašką – keletas metro stotelių uždaryta, o aš dar kaip tyčia įsėdu į „ekspresą“, kuris nestoja kiekvienoje stotelėje. Taip smagiai pasivažinėjusi ne numatytas 1,5 val, o beveik 3 val, pagaliau išlendu į triukšmingą Harlemo gatvę. Bendrakeleiviai jau įsikūrę apartamentuose, kuriuos užsisakėme 3 naktims. Pasilabinę bei trumpam pasišnekučiavę krentame į lovas.
Ryt prasideda keturių lietuvaičių (sugūžėjusių iš trijų skirtingų vietų: Lietuvos, Norvegijos ir JK) žvalgytuvės po JAV.
Naudinga info:
Nakvynė: pirmą kartą pasinaudojau airbnb.co.uk paslaugomis ir tikrai rekomenduoju. Nakvynė žymiai pigesnė ir galite rinktis iš daugybės variantų. Mes gyvenome 1 miegamojo bute, su svetaine ir dviem papildomom sofom. Vietos daug, apartamentai 5 minutėmis pėsčiomis nutolę nuo Centrinio parko, visai šalia metro stotelė, traukinuku iki pačio Manheteno salos centro 20 min. 3 naktims apartamentai mums kainavo (4 suaugę asmenys): £335 / $547.
Viešasis transportas: Metrocard galite pasipildyti beveik visur. Yra atitinkami pasipildymo automatai, jei kalbate angliškai tikrai nebus sunku susiorientuoti. O jei esate subway stotyje, visada rasite kokį uniformuotą darbuotoją, kuris padės papildyti kortelę.Ta pačia kortele gali naudotis ir keli asmenys. Per tris dienas Niujorke aš pati asmeniškai pravažinėjau apie $30 (važinėjom nemažai).
Vanduo: geriamasis vanduo iš krano su specifiniu skoniu, tokį patį pateikia ir restoranuose/kavinėse. Niujorke „siautėjo“ ypatingai didelis karštis, todėl gerti norėjosi laaaabai daug. Vandens buteliukuose kaina turistinėse vietose labai didelė $3-5!
Mokesčiai – būtina žinoti, jog visoje JAV prie pateiktos kainos (ar tai būtų patiekalas restorane, ar maisto prekės parduotuvėje, ar drabužiai ir pan) galutiniame atsiskaitymo „taške“ bendra už prekes ar paslaugas kaina gali pakilti dėl pridėtų mokesčių. Kiekvienoje valstijoje ši mokesčių suma skiriasi. Taigi, įdėmiai skaičiuokitės, ypač tie, kurie nori keliauti ypač taupiai ir prieš mokėdami stengiasi rasti geriausią kainą. Kainos etiketėje mokesčiai nebus paminėti, jie „atsiras“ jau atsiskaitant už prekes/paslaugas.
Arbatpinigiai – palikti arbatpinigių JAV yra įprasta už daugumą paslaugų, minimalus „reikalavimas“ nepagailėti bent 10 procentų nuo sumos. Be abejonės, tai kiekvieno vartotojo reikalas. Kai kuriose maitinimo įstaigose arbatpinigiai jau buvo pridėti prie sąskaitos. Daugumoje vietų gaudami sąskaitą apačioje rasdavome informaciją kiek bus palikus 10, 15 ar 20 procentų nuo sumos.
Birželio 10 d (2 DIENA)
New York New York – taip ir norisi garsiai uždainuoti.
Akis pramerkiu su jausmu, jog puikiai išsimiegojau. Miegojimas su šalia garsiai parpiančiu kondicionieriumi ne pats geriausias, tačiau bendras rytinis jausmas geras – aš juk Niujorke, viename iš miestų, kurį taip veržiausi pamatyti gyvai.
Pusryčiauti nusprendžiame Centriniame Parke, kuris nuo mūsų apartamentų tenutolęs apie 5 minutes kelio pėsčiomis. Vietinėje krautuvėlėje nusipirkę kavos ir sumuštinių, vos įžengę į didžiulį parką, įsitaisome ant suoliukų. Rytas alsuoja šiluma, lyg perspėdamas apie artėjančią kaitrią dieną. Pasistiprinę sėdame į metro ir pajudame Manheteno salos centrinės dalies link.
Trumpam stabtelime pasigrožėti Centrine Niujorko traukinių stotimi.




Dar vienas šiandienos lankytinas turistinis objektas – Rokfelerio centras (Rockefeller Center), nuo šio dangoraižio viršūnės atsiveria nuostabi miesto panorama. Vienoje pusėje kuo puikiausiai matosi lyg žalia oazė plytintis Centrinis Parkas, kitoje pusėje priešais išdidžiai pūpso Empire State Building. Tolumoje įžiūrime ir Laisvės statulą. Panorama išties įspūdinga ir mes nesnaudžiame – pleškiname fotoaparatais ir pasidarome šimtus „selfių“.



Pakylėtos nuotaikos nusileidžiame ant žemės ir pėsčiomis patraukiame apžiūrėti aplinkinių turistinių objektų. Priešais išvydusi garsųjį Times square trumpam susižavėjusi sustingstu – mus pasitinka besikeičiančios reklamos, didžiuliai ekranai ir minios žmonių. Ši vieta išties niekada nemiega!

Trumpam užsukame pasidairyti po Kiniečių kvartalą, čia pat papietaujame už visai prieinamą kainą vienoje iš daugelių kinietiškų restoranėlių.
Niujorke tikra karščio diena, turbūt jis ir pagelbėja priimant sprendimą plaukti nemokamu keltu Staten Island salos link.





Žiūrint iš apačios pastatas atrodo kaip gigantiška piramidė. Šalia Rugsėjo 11 įvykiams skirtas memorialas – du įspūdingo dydžio baseinai su kiekviena siena srūvančiais fontanais, kurių vanduo suteka į viduryje esančią ertmę. Baseinai pastatyti tose vietose, kur anksčiau stovėjo Bokštai Dvyniai. Baseinus „juosia“ žuvusiųjų akmenyje iškalti vardai. Prie kelių iš jų pastebiu įsmeigtas gėles, žvilgsniu užkabinu netoliese stovinčią senutę, virpančiais pirštais perbraukiančią iškaltą vardą ir mąsliai žvelgianti į baseino ertmę tekantį vandenį.

Dar kurį laiką užsibūname prie Rugsėjo 11 memorialo, o vėliau grįžtame pernakvoti Harleme esančiuose apartamentuose.
Naudinga info.
Rokfelerio Centras – pakylimas ant dangoraižio stogo asmeniui kainuoja $30. Eilių beveik nėra. Pats pakylimas vyksta liftu su stikliniu stogu, užtrunka vos keliolika sekundžių, tačiau jausmas nerealus. Jei abejojate į kurį dangoraižį kilti, 100% rekomenduoju Rokfelerio centrą. Empire State Building – ir kaina didesnė ir eilės nemažos. O nuo Rokfelerio dangoraižio pamatysite ir istorinį Empire State pastatą.
Staten Island salos keltas – nemokamas, tik spėk užsiimti gretas prie dešiniojo borto – nuo jo atsiveria puikus Laisvės statulos vaizdas, o priartėjus prie State Island Manheteno sala pasirodo visu grožiu. Keltai kursuoja pakankamai dažnai, ir plaukia visą parą.
Birželio 11 d (3 DIENA)
Šiandien nusprendžiame daugiau dėmesio skirti Centriniam Parkui ir aplink jį esantiems turistiniams objektams. „Ūkiškai“ namie papusryčiavę, lendame į čia pat stūksantį didžiulį parką ir pasivaikščiodami jį kertame. Kitoje pusėje įsikūręs vienas iš garsiųjų Niujorko muziejų – Amerikos Nacionalinis Istorijos Muziejus (Museum of Natural History), jo viduje tikra atgaiva trumpam atsipūsti po visą miestą užklojusio karščio. Trumpam apsitariame ir nusprendžiame gilyn į muziejaus patalpas nelįsti ir patraukti atgal į Centrinio parko platybes, tuo labiau kai turistinis žemėlapis visai šalia rodo esant pilį – Belvedere castle. Šiek tiek paklaidžiojame žaliaisiais labirintais, pailsiname kojas šalia parko ežero – The Lake, ir pagaliau atrandame pilį, įsikūrusią šalia Vėžlio tvenkinio – Turtle pond. Taiklesnis apibūdinimas būtų – pilaitė, o gal tiesiog bokštas su apžvalgos aikštele, nuo kurios žvilgsniu apmetame parką ir aptariame tolimesnį dienos maršrutą.

Metro važiuojame Bruklino link, kur kurį laiką paklaidžioję sėdame pietauti meksikietiškame restoranėlyje. Jame vietos ne per daugiausiai, bet pagal vietinių antplūdį ir smagų čiauškėjimą, nusprendžiame, jog bus puiki vieta prisipildyti skrandžius.

Kuo labiau artėjame prie Bruklino tilto, tuo labiau akis džiugina mažytės antikvarinių daiktų parduotuvėlės bei menininkų dirbtuvėlės, siūlančios įvairiausių rankų darbo originalių gaminių. Originalių daikčiukų mėgėjams šis rajonėlis – tikras lobynas.
Laiptukais pakylame ant Bruklino tilto prieigų.



Po „karšto“ pasivaikščiojimo ir trumpos pažinties su Bruklinu, lekiam atgal į apartamentus atsigaivinti. Vėliau važiuojame palydėti saulę į Battery parką ir sparčiai temstant krantine judame Pasaulio prekybos centro link.




Pažintis su miestu jau prie pabaigos, ryt tarsime sudie šiam triukšmingam miestui.
Naudinga info:
Bruklino tiltas ir apylinkės – apsilankykite aplinkui esančiose menininkų dirbtuvėlėse bei įvairių originalių daiktų parduotuvėlėse. „Second handai“ irgi verti dėmesio. Vaizdas, atsiveriantis nuo Bruklino tilto išties vertas pamatyti, tačiau jei keliausite karštą dieną, nepamirškite apsirūpinti vandens atsargomis (arba „grynaisiais“ nusipirkti lediniam vandeniui) ir galvos apdangalu.
Naktinis miestas – taip, taip ir dar kartą taip! Būtinai praeikite pakrante nuo Battery parko, per South Cove, Esplanade. State Island nemokamas keltas plaukia ir naktį, tai gali būti viena iš atrakcijų ir būdų pamatyti naktinių žibintų nušviestą Manheteno salą.
Birželio 12 d (4 DIENA)
Šiandien iš pat ryto turime rūpestį – rasti automobilių nuomos punktą, įsigyti GPS ir nuspręsti kur važiuojame toliau.
Automobilio nuoma pasirūpinome jau prieš kelis mėnesius. Kaip dažnai rodo praktika, ypač jei keliauti ruošiesi vasaros metu, anksčiau užsirezervavęs tikrai nenudegsi.
Po trumpos kelionės apsikrovus lagaminais ir kuprinėmis subway atriedame į Alamo nuomos punktą, įsikūrusį Manheteno centre, Brodvėjaus gatvėje. Po neilgai užtrukusios registracijos prie durų privažiuoja mūsų būsimos kelionės „ratai“ – balta Sedona Kia, erdvus septynvietis minivenas, mums keturiems keliautojams suteiksiantis superinį komfortą. Džiugiai susikrauname kelionės mantą ir nusprendžiame GPS įsigyti išvažiavus iš miesto. Kurį laiką dar pavinguriuojame Niujorko gatvelėmis ir pagaliau radus išvažiavimą per Jersey ir Newark, pastrigus keliuose taškuose, pagaliau išriedame į 95 kelią. Lengviau atsipučiame vėliau viename iš didžiųjų prekybos centrų (stūksančių užmiesčiuose) įsigiję GPS ir „pasipildę“ mobilaus interneto duomenų.
Judant 95 greitkeliu nusprendžiame pakeisti pradinį planą ir išmesti Vašingtoną iš mūsų maršruto, apsisprendimas įvyksta netoli Filadelfijos, taigi akies krašteliu pavyksta užgriebti ir šio didmiesčio dangoraižius, kurie po Niujorko jau taip nebestebina.