Vengrija: Karštų versmių suvilioti

https://www.termalfurdo.hu/furdo/egri-termalfurdo-77

b1

b2

b3

b4

Trečiadienį  pasirinkome "Saliris resort" terminių baseinų kompleksą kiek už Egerio (maždaug 15 minučių kelio mašina). Tokių vietų pasaulyje- tik trys. Pamukalė Turkijoje,  Yellowstone Nacionalinis parkas Amerikoje, ir "Saliris resort" Vengrijoje. Kas tokio unikalaus? Natūraliai susiformavusios baltų mineralų terasos, garuojančios karštomis ( 65-68 C◦) versmėmis. Ir, žinoma - šalia šių versmių sukurtas baseinų kompleksas. Maždaug 9 km už Egerio, Egerszalok vietovėje, šalia pušyno, pievų, upelio. Visiškas relaksas!! Daugybė baseinų tiek viduje, tiek lauke, vis dar nedaug žmonių, yra ir dvi čiuožyklos (viena vaikiška, kita - universali). Kneipo takeliai, baseinas su Kneipo akmenukų dugnu, šalti ir karšti, spalvoti ir aido baseinai, specialiai pagilinta vieta ir laiptukai šokinėjimui į baseiną, srovės, burbuliukai...Viskas modernu, pakankamai nauja. Yra kavinukė teritorijoje. Tiesa, kaina irgi atatinkama - šeimos bilietas (2 plius 2) už tris valandas - apie 40 eurų, visai dienai - apie 60 eurų. Tačiau, turint omenyje, kad, pvz., Druskininų vandens parko, chloruotų baseinų kaina šeimai trims valandoms - 44 eurai,  ši natūralių versmių kaina nebeatrodo tokia kosminė. Teritorijoje yra viešbutis (paros kaina šeimai su pusryčiais ir vakariene- virš 200 eur), papildomai galima nusipirkti gydomąsias ar pirčių paslaugas. Oro temperatūra 24 laipsniai, vandens- nuo 14 iki 38 laipsnių, pasirinktinai. Visai norėtųsi dar kada čia praleisti sanatorines atostogas. Mirkome čia dvi dienas. 

https://salirisresort.hu/en/salt-hill-and-wells

b5

b23

b6

b7

b8

b9

b10

b12

b14

b15

b13

b16

b17

b19

b20

b21

b22

b24

b11

i3

Šalia "Saliris resort"..

e2

e3

e5

e6

e4

e7

Aplankėme ir Egerio pilį. Šis viduramžių statinys atlaikė ne vieną turkų puolimą, kurį laiką buvo kaip reikšmingas pasienio postas (Turkijai užkariavus dalį Vengrijos ir Rumunijos), joje nuolat gyveno virš tūkstančio karių. Galima pirkti tik pasivaikščiojimo po teritoriją bilietą, bilietą su įėjimu į pilies ekspoziciją, vaškinių figūrų ekspoziciją, požemių ekspoziciją. Pasirinkome viską, išskyrus požemius. Teritorija didelė. Užkopus atsiveria Egerio panoramos, pamatėme ir Egerio minaretą- šiauriausą minaretą Europoje. Nėra kažkas labai stulbinančio ar išskirtinio, panašių pilių daug, tačiau mums buvo įdomu susipažinti su miesto istorija, o mažasis įvertino vaškines figūras. Na, ir kaip be naujo ginklo įsigijimo :) 

https://www.ieger.com/eger-castle.html

c1

c2

c3

c5

c4

c6

c7

c9

c10

c11

c8

Ketvirtadienio rytą paspirtukais nudardėjome į "Magic tower"- astronomijos muziejų, įsikūrusį Universiteto patalpose. Ekspozicijoje- mini mokslo centras, keletas autentiškų teleskopų. Viršuje- apžvalgos aikštelė su išties magiškais Egerio vaizdais, dar gražiau nei nuo pilies kuorų. O pačiame viršutiniame bokštelyje mums visiškai autentiškai, tam skirtoje išlikusioje patapoje, pademonstravo, kaip veikia garsioji camera obscura- Leonardo da Vinči sukurtas, veidrodžių pagalba vaizdus projektuojantis prietaisas, fotografijos "protėvis". Darbo laikas- nuo 9 iki 13.30.

d1

d3

d4

d5

d6

d7

d8

d9

Ką daugiau veikėm, apart Astronomijos muziejaus? Nieko labai turistiško- iki valiai išmirkom baseinuose. Pietavom. Išėjom paskutinįkart į vakarinį, ir šįsyk- itin gyvą- Egerį. Nebuvo tikslo pamatyti Vengriją per tris dienas. Taip, galima buvo palėkti porą šimtų km ten ar šen, užgriebti daugiau miestų, daugiau parkų, pilių ir krantinių. Tačiau, mūsų kelionės formatas šįsyk- kiek kitoks. 

h1

h2

i2

i1

Penktadienį pajudame  į Miškolcą. Čia leidžiame mašinai pelnytai pailsėti- keturis ratus iškeitėme į Miško traukinuką. Šis , kaip iš pasakos, retro stiliaus traukinukas važiuoja pagal nustatytą grafiką, stoja poroje stotelių. Galima rinktis visą maršrutą, o galima- tik dalį jo. Mes pasirinkome viską: Miškolc- Lillafured- Garadina, ir atgal. Bilietas šeimai kainavo apie 21 eur. Traukinukas, iš pradžių judėjęs visai neišvaizdžiais miesto rajonais, įsuko į mišką, ir siauru bėgių serpantinu vingiavo per žalią lapiją, tuneliais ir vaizdingais Bukk nacionalinio parko kalvų skardžiais. Traukiniui važiuojant, išorinėje jo pusėje tarsi iš niekur išdygo bilietų kontrolierius- kuo prasčiau už Hogvartso magiją?

t1

t2

t3

t5

t4

t6

mes

g6

Išlipome Lillafured stotelėje, iki jos- maždaug 40 min važiavimo. Čia, šalia Hamori ežero, įsikūręs Palota viešbutis, kuris, nepaisant savo jauno, vos šimtmečio amžiaus, atrodo gana įspūdingai ir primena pilį. Teritorijoje- gražūs " kabantys sodai", terasomis besileidžiantys vis žemiau, 20 metrų aukščio krioklys, upelis, suoliukai, žaidimų aikštekės, restoranas ( dirba nuo 12 val). 

l1

l2

l3

l4

l5

l6

l7

l8

l9

l10

l11

g7

Grįžę į stotelę pietaudami laukėme kito reiso ir nuvažiavome iki maršruto pabaigos- Garadina. Pats galinis taškas visiškai neypatingas- užkandinė ir keletas staliukų miške. Kažkur netoli yra kažkas panašaus į mini zoo, bet mes nebuvome nusiteikę jo ieškoti. Beje, visi užrašai, nuorodos ir meniu kavinėse- tik vengriškai. Į galinę stotelę verta važiuoti dėl kiek ekstrymiškai ant skardžio pakabintų bėgių, ir žavių vaizdų palei Hamori ežerą.

Grįžtant traukinukas staiga pradeda stabdyti, sustojame vidury miško. Prisistato kontrolierius ir aiškina kažką vengriškai kitiems keleiviams. Man užklausus, kas nutiko, rodo ženklais, su minimaliais angliškais intarpais, kad ant bėgių užvirto medis ir turime palaukti, kol atvyks pagalba su pjūklais ir atlaisvins kelią. Na ką  - nuotykis. Laukiam. Hogvartso magija čia, panašu, nebepadės. 

tr1

Kelias vėl laisvas, galiausiai parsiradome atgal į pradinį tašką. Visas šis pasivėžinimas kartu su pasivaikščiojimu bei pietumis užtruko apie penkias valandas.


http://www.laev.hu

Intarpas apie anglų kalbą Vengrijoje. Nežinau, kaip sostinėje - gal ten kita dimensija - tačiau ten, kur mes lankėmės, angliškai žmonės, net jauni, kalba labai silpnai, arba visai nekalba. Uržašų muziejuose, nuorodų takuose jie nepasivargina išversti į kokią nors kitą kalbą - ką jau kalbėti apie meniu kavinėse. Matai daug visiškai neatpažįstamo teksto, ir, jeigu tikslas užkąsti ko nors kito nei hot dog (bene vienintelis universalus pavadinimas visame meniu) - arba bandai laimę loterijoje, arba išanalizuoji kitų bevalgančių meniu lėkštėje ir baksteli, kad nori "štai šito". O dar ta dalyba iš jų tūkstantinių forintų - nuobodulys tikrai negresia. 

...kodėl anglų kalba ne visada padeda kelionėse:

ang

Popietę praleidome Miškolco baseinuose olose. Čia lankomės jau antrą kartą. Pirmąjį kartą įspūdis buvo daug didesnis, dabar, kai turime su kuo palyginti- viskas atrodo kiek kitaip. Vanduo labai vėsus. Net neva gydomuosiuose terminiuose baseinėliuose jis gana vėsus, palyginus su abiem Egerio kompleksais. Žmonių daug (penktadienio popietė), baseinai nedideli, kai kur sudėtinga ne tik bent kiek paplaukti, bet ir apsisukti. Vaikiški lauko baseinai atidaryti, bet bent kažkiek šildomas iš jų- tik vienas. Su vidaus baseinais sujungtas didelis lauko baseinas (dar) neveikia. Nuotraukų tik kelios, bet šis objektas tikriausiai jau gana gerai žinomas lietuviams. 


http://barlangfurdo.hu

s1

s2

s5

s4

s3

Švytinčius Vengrijos rapsų laukus pakeitė lietingas Lenkijos Beskidų peizažas. Nakvojame kurorte Krynica Zdroj, numeryje, kurį užbukinau valandą prieš įsikuriant.  Šeštadienį judame į Kielcę.

storyLazyload();