- O wow! Atėnai? Skamba super, - draugas pritariamai linktelėjo galva kuomet paminėjau šį kelionės tikslą. Išgirdusi pritarimą užsakiau „nemokamai“ bilietus į Atėnus. O „nemokamai“ gavosi, nes Ryanair dėl pasikeitusio kito skrydžio laiko, nusprendė mums padovanoti pora kuponų panaudoti perkant skrydžių bilietus, vieną iš jų ir panaudojome užsisakant dar vieną mūsų kelionę. Ne visada Ryanair toks jau ir blogas, ar ne? ;)
Tiesą sakant į Atėnus kaip kelionės tikslą dairiausi jau kelis kartus, tačiau perskaičius kitų keliautojų atsiliepimus vis šios idėjos atsisakydavau. Dauguma keliautojų Atėnus laikė nuobodžiu ir nieko vertu aplankyti miestu, taip pat prieš kelis metus vykusios didžiulės demonstracijos ir streikai nepridėjo papildomo žavesio. Tačiau...šaukštai jau po pietų, bilietai rankose ir laukiame mūsų kelionės.
Skrydis iš Londono Stansted oro uosto, trunka ilgiau nei 3 valandas, tačiau filmai ir knygos telefonuose ir ipaduose kelionę „patrumpina“.
2018 m Vasario šešioliktosios dieną leidžiamės Atėnų tarptautiniame oro uoste. Londonas mus išlydėjo spengiančiu šaltuku, o Atėnai pasitinka dangumi besiritinėjančia saulute ir šiltu pavasariniu oru. Oro uostą supa aukšti kalnai, o saulėta diena užkelia mūsų nuotaikų skalę į patį viršų.
Sekantis žingsnis susiorganizuoti transportą į patį Atėnų centrą. Nuo oro uosto iki šalia esančios traukinių/metro stoties vos kelios minutės pėsčiomis. Čia galima įsigyti ir 3 dienas galiojantį traukinio bilietą pirmyn/atgal iš oro uosto ir naudotis VISU viešuoju transportu visame Atėnų mieste (autobusai, traukiniai, metro, tramvajai). Bilietas vienam asmeniui 22 eurai.
Traukinio luktelim vos keliolika minučių ir pagaliau mes viduje. Dar apie 40 minučių dardėjimo ir pasiekiame patį centrą. Gatvės kunkuliuoja nuo vietinių, tačiau ilgai nesidairome ir siauromis gatvelėmis patraukiame ieškoti kur įsikūrę mūsų apartamentai. Dimitrijus nuomoja savo terasinį butuką per airbnb portalą, kurį rekomenduojame išbandyti. Draugiškai mus sutinka, viską aprodo, įteikia raktus ir palinki geros viešnagės.
Apartamentų terasa gniaužia kvapą, pasimėgavę vaizdais neriame į tylias gatveles pasivaikščioti ir paieškoti kur užkąsti. Esame įsikūrę šalia Philopappos Hill, nuo jos apie 10-15 minučių pėsčiomis ramiomis gatvėlėmis, kurios tai kyla tai leidžiasi (Atėnai įsikūrę kalvotoje vietovėje, apsuptoje kalnų). Gatvelės apsodintos apelsinmedžiais, ant kurių daugybė mažyčių apelsinų (o gal mandarinų)? :D
Kaip vasario mėnesį, tai nuteikia labai vasariškai.
Saulei sparčiai pasislėpus už kalnų, gatvelėse žiebiasi žibintai, o šiek tiek paėjus už vienos kalvos akis pradžiugina atsivėręs šviesomis apšviestas Akropolis. Visai šalia įsikūręs restoranas su terasa, kurioje ir įsitaisome.
Mėgaujamės vakariene
, geru aptarnavimu ir nuostabiu Akropolio vaizdu.
Restoranas, kuriame išbandėme pirmąją mūsų vakarienę Atėnuose, vadinasi: Strofi www.strofi.gr/en/
Sekančios dienos rytas dar šiltesnis. Pusryčiauti įsitaisome terasoje ir mėgaujamės kiekvienu saulės spindulėliu. Šiandien lankysime pagrindinį Atėnų turistinį objektą: Akropolį. Iki jo vos 20 minučių pėsčiomis, keliaujant mielomis gatvelėmis, nusėtomis apelsinmedžiais. Kuo arčiau garsiosios kalvos, tuo gatvelės daugiau šurmuliuoja, skamba muzika, atsiranda suvenyrų pardavėjų ir pan. Prie Akropolio kasos laukiančių eilutė, tačiau ji juda pakankamai greitai ir jau po gerų 5 minučių rankose laikome bilietus. Jei keliausite vasarą, kuomet turistų daugiausia, nepatingėkite atsikelti anksčiau, nes galite nemažai laiko praleisti eilėje (Tripadvisor keliautojų nuomonės). Bilieto kaina į Akropolį šalčiausiais mėnesiais (nuo sausio 11 dienos iki kovo 31 dienos) yra perpus pigesnė. Mes sumokėjome 10 eurų žmogui. Visais kitais mėnesiais bilieto kaina žmogui 20 eurų. Taip pat siūlo ir vieno paketo kaina, apie 30 eurų, kai galite aplankyti kelis turistinius objektus.
Pamažu, mėgaudamiesi vaizdais, kopiame į pačią viršunę. Pakeliui kojas pailsiname Theatre of Dionysus, čia dauguma mėgaujasi šiluma bei stebi kitus archeologinės vietos lankytojus. Šiek tiek pakylus stojame žavėtis Odeon of Herodes Atticus. Čia vis dar organizuojami įvairus koncertai ir pasirodymai.
Į Akropolio kalvą veda keletas akmenimis grįstų kelių, kurie aukščiausiame taške susilieja, sukurdami įėjimą. Čia, prie Temple of Athena Nike (Atėnės garbei pastatytos šventyklos) kunkuliuoja nemaža minia turistų, dauguma pleškina savo fotoaparatais, darosi selfius ir išsižioję mėgaujasi miesto panorama. Per čia, apsuptas kolonimis, ęsti įėjimas į tolimesnes Akropolio vietas.
Propylaea – pagrindinis antikinis įėjimas į Akropolį, pastatytas 432 metais prieš mūsų erą, puoštas baltomis marmurinėmis dorėninėmis kolonomis, simbolizuojančiomis vyrišką jėgą.
Tolėliau pūpso garsiausias šios vietos objektas – Parthenon, tai šventykla miesto deivei Atėnei, pastatyta 447 metai prieš mūsų erą. Šventykla buvo pastatyta kaip padėka deivei Atėnei už atėniečių ir graikų išgelbėjimą per paskutinį karą su persais.
Už Parthenon stovi Temple of Rome and Augustus griuvėsiai. Už jų turistų nusėsta apžvalgos aikštutė, nuo kurios galima pasigėrėti miesto panorama.
Stabtelime ir prie Erechtheion, pastatyto Atėnės ir Poseidono garbei.
Visa kalva kunkuliuoja, šurmuliuoja nuo lankytojų, tačiau tai neerzina, galima lėtai viską apeiti, apžiūrėti, o jei skruostai svila nuo per karštos saulės , leiskitės šiek tiek žemyn ir atsipūskite kalvą supančių medžių pavėsyje.
Siekdami pasimėgauti nuostabiu Akropolio vaizdu, apačioje, judrioje gatvelėje įsitaisome restoranėlyje, mėgaujamės graikišku vynu ir klausomės šalia įsitaisiusių dviejų dainorėlių. Alkis neduoda ramybės, taigi stojame kitame vietiniame restoranėlyje prispildyti skrandžius, užsisakom musakos
, kimštos paprikos bei ant iešmo keptos vištienos.
Sekantis mūsų norimas aplankyti šiandienos objektas – Panathenaic Stadionas, tai vienintelis stadionas visame pasaulyje, kuris pastatytas iš marmuro. Jame yra 50 tūkstančių sėdimųjų vietų. Daugelį metų stadionas buvo apleistas (nuo 4 amžiaus), tačiau 1869 metais jis buvo atkastas, o 1870 ir 1875 metais čia buvo surengtos olympinės žaidynės. Bilieto kaina asmeniui 5 eurai. Jei paklausite ar verta, tai tikrai tikrai pasakysiu, jog TAIP. Buvo tikrai smagu pasėdėti aukščiausiose tribūnose, pabėgioti laiptais aukštyn ir žemyn, pasimėgauti besileidžiančios saulutės spinduliais. Nuostabi atrakcija. Stadiono tuneliuose įsikūręs muziejus,
čia rasite plakatus iš ivairių olimpinių žaidynių bei garsiuosius olimpinius deglus.
Atsižiūrėję į stadioną, judame atgal link Akropolio. Praeiname Temple of Olympian Zeus, aukštas kolonas nesunku pastebėti – stovi išdidžiai iškylusios.
Šalia Hadriano Arkos neriame į gatvelę, kuri nuveda į Plakos kvartalą. Čia aplinkui daugybė įvairiausių restoranėlių, užkandinių, suvenyrų krautuvėlių.
Beje, šį savaitgalį vyksta ir vietinis karnavalas Apokries. Karnavalas prasideda prieš pasninkavimo periodą prieš graikiškąsias Velykas. Vyksta įvairūs koncertai, pasirodymai, o gatvėmis juda persirengėlių eisenos, grojančios būgnais ar kitais senoviškais instrumentais. Kuo daugiau triukšmo, tuo geriau.