Portugalija: Visad žydinčioje saloje

Tamsi uola vandenyne, padengta žaluma. Kur labai statu, neapaugę. Visur kur eini ir visais metų laikais visur žydi. Mano akimis žiūrint, Madeiroje tėra vienas metų laikas- vasara. Skiriasi tik atspalviai. Vėsesnę vasarą, kai pas mus žiema ten +18, , o kai pas mus vasara, ten tik 22 laipsniai. Ta uola vandenyne turi magišką trauką. Buvom ten prieš penkis metus ir vėl nuskridom.


Nors yra daug neaplankytų salų nė karto.

Prasidėjo metų pradžioje paieškos, planavimas, galvojimas. Seniai svajojau į Azorus, žinau , kas dar nori ten. Pasiūlė variantą. Organizuoja portugališka firma iš Madeiros Quallispresenca. Užsisakėm, sumokėjom, užsisakėm mašinas Azoruos ir Madeiroje. Firma pavedė. Vadovo rusiška pavardė, neatkreipiau dėmesio, galvojau, kad tikri portugalai. Po fiasko staiga suradom į Madeirą.


Antrą kartą Madeiroje jau nebe stebuklas. Bet labai labai labai gražu. Tai tikrai unikalu. Manau moterims dar gražiau. Visur žiedai. Visur kvepia.Daug ir smulkiai nerašysiu. Nes išsamių pasakojimų yra, jų neaplenksiu.
Turėjom automobilį visas dienas, važiavom kur norėjom, nereikėjo jokių ekskursijų. Labai statu. Net gatvėse būdavo patraukia tik antru bėgiu, buvo ir tik pirmu dėl statumo. Keliai geri. Tunelių labai daug. Per savaitę važiavom per tunelius daugiau kaip šimtą kartų.

Gyvenome sostinėje Funšalyje. 4 žvaigždučių viešbutis su baseinu ir subtropine augmenija. Į miesto centrą kokie 3 kilometrai, atveždavo ir parveždavo viešbučio autobusas. Langas buvo į didelę gatvę. Maniškei nepatiko triukšmas, mane tai migdė ir mačiau gatvės gyvenimą. Viešbutyje valgėm tik pusryčius. Todėl kitas maitinimas buvo vis kitur, kada ir kur nori. Taip išėjo, kad populiariausia, esanti vizitine kortele, žuvis espada (kardžuvė) tapo mūsų valgomiausia. Ji ilga, tad nėra kaulų, mėsa balta. Prie jos būna termiškai apdorotas bananas, batatai arba bulvės ir salotos. Bandžiau ir sardines, ir kitas gilių vandenų žuvis. Alus vietinis kelių pavadinimų užtektinai geras. Vakare sausas baltas vynas gimtadienio proga restorane. Arba jų tradicinė ponča. Tai romas, medus ir marakujos sultys. Toks mix'as. Gali būti dar citrinos sulčių ir marakujos sėklos. Jos visai skanios. Tenai daug kas su marakuja. Pvz.: limonadas.


Aplankėme tradiciškai ir Funšalio turgų. Gėlių ir vaisių begalybė. Vaisiai brangūs. Populiarūs hibridai marakujos, ananaso, banano su visokiom uogom. Spalvos, skoniai labai įvairūs. Šalia žuvų turgus. Pasižiūrėjom į espadą ir kitas pabaisas.


Sostinėje krantinė yra turistų srautas. Netrukdo automobiliai. Kalbina visokių ekskursijų ar plaukimų siūlytojai. Stovi K. Ronaldo skulptūra su užrašu CR-7. Skersai eina senamiesčio gatvelės. Kai kurios apdėtos staliukais turistams. Mes porą kartų tokiose vietose valgėme po atviru dangumi.

Važiavome lyno keliu iki Montės. Tai buvęs priemiestis, dabar miesto dalis aukštai. Viršuje bažnyčia, tropinis sodas ir toboganas. Pastarasis- turistų vežimas stačiomis gatvelėmis žemyn be ratų. Buvome tropiniame sode. Funšalyje visokių sodų ir parkų yra virš dešimties. Pastarajame yra fontanų, tvenkinių su riebiomis spalvotomis žuvimis.

Augalų įvairovė didelė, fotoaparatui čia yra ką veikti. Lyno keliu važiuojant gražūs panoraminiai vaizdai su gatvių raizgalyne ir čerpiniais stogais.


Madeira nėra patraukli mėgstantiems gulėti pliaže. Vandenynas neatšąla mažiau 18 laipsnių. Tačiau statūs krantai. Yra daug dirbtinų paplūdimių. Yra 2 smėlio pliažai Calhetoje ir Mačiche. Smėlis iš Maroko.
Camara de Lobos- antras pagal dydį miestas saloje, netoli sostinės. „Jūros liūtų“ išvertus į lietuvių kalbą. Jis garsus espados sugavimais. Čia dėl vandenyno savybių espadų yra daugiausia. Miestas pasipuošęs šventei- daug dirbtinų blizgučių, širdžių. Virš pagrindinių gatvelių spalvingos girliandos. Pas mus labiau vertina natūralius papuošimus. Bet galvoju dirbtinais galima greičiau ir dažniau papuošti miestą. Tuo pačiu pakelti žmonių nuotaiką. Nuėjom į bažnyčią- čia altorius puošė gyvomis gėlėmis. Senamiesčio centre prie vandens didelė uola, ant jos dalis miesto . Užlipus ant jos dar gražiau- matosi Žirao ragas. Aukščiausias skardis Europoje- 520 metrų virš jūros lygio. Jis matėsi ir šalia mūsų viešbučio, bet čia geriau. Ant jo viršuje esame buvę. Tą jausmą pajutę, kai krantas pusę kilometro žemiau. Aišku senamiesčio skersgatvyje čia suvalgėme espadą. Namie žuvies beveik nevartojame, o Madeiroje kasdien.

Autostrada eina aukščiau, atskirdama sostinės ir Camara de Lobos pakraščius. Parvažiavau iš šio miesto ir autostrada, ir apačia- zigzagais.

Kita išvyka buvo į Vienuolių slėnį- Curral das Freiras miestelį. Jis dauboje tarp kalnų. Čia užsiima žemdirbyste ir turistų aptarnavimu. Ilgas tunelis prieš pat miestelį. Iš jo matyti aplinkiniai kalnai. Vidury stovi bažnyčia, kitos miestelio įstaigos. Pro jį eina pėsčiųjų takai, šalia aukštos viršūnės. Pakylame, pasukame į šoną. Eira do Serado- vieta ant kalno viršaus.


Nuo čia gerai matosi miestelis Curral das Freiras. Apačioje kaip iš paukščio skrydžio. Viršuje viešbutis, restoranas, suvenyrų didžiulė parduotuvė, takai palei uolą pažiūrėti į apačią. Apačioje kažkada gyveno bėgliai ir nusikaltėliai.
Didžiausia išvyka buvo į kalnus, salos šiaurės vakarus. Žygis levada. Pradedu nuo pradžių. Viduryje salos iš pietų į šiaurę eina tarpeklis. Juo plentas, jungiantis pakrantes. Atvarome į patį salos vidurį, kylame serpantinais. Pasiekiame vietovę ar tašką Encumeada. Tai turistinis objektas.


Iš čia matosi ir šiaurinė, ir pietinė pakrantės. Čia yra keli metrai virš kilometro aukščio virš jūros lygio. Aplink kalnai, toliau pakrantės. Kavinė, suvenyrų parduotuvė tualetas. Pilna zujančių turistų su fotoaparatais. Autobusai ir automobiliai laukia turistų pakelėje. Keliai čia statūs, be užtraukto rankinio stabdžio nepaliksi.

Pasigėrėjus vaizdais, važiuojame dar aukščiau. Seni tuneliai, serpantinai, užgniaužiantys kvapą vaizdai apačioje. Vietinių čia beveik nėra. Vien turistai. Pasiekus plokštikalnį, kelias tiesus kaip styga, horizontalus. Ganosi karvių bandos, vaikšto po kelią ir aplink. Privažiuojame daug mašinų. Imame kuprines, bliuzonus. Aukštis apie 1300 metrų virš vandenyno. Einame 1,8 km iki taško Rabacal. Čia yra tik tualetas, geriamas vanduo, vienas namas, takų sankryža. Galima pasirinkti 2 levadas. Mes einame į 25 fontes arba „25 krioklius“. Iki čia buvo siauras asfaltas. Tolyn laitai žemyn arba takas. Svarbiausia čia sportbačiai ant kojų. Aplink uolos arba „nugriuvęs“ miškas. Paikštelai čiulba. Atsiranda šalia levada. Tai dirbtinis vandens griovys arba akvedukas. Levadoje skaidrus švarus vanduo. Nusiprausiu. Jei neturėčiau kuprinėje vandens, gerčiau iš levados. Kai kur pasirodo koks nors krioklys. Turistų daug. Kartais tenka sustoti, kad prasilenktum. Prieiname 25 fontes. Tai lenktoje kalno sienoje krenta krioklys ir aplink daug srovių. Apačioje vandens telkinys. Pasiruošęs buvau maudymuisi. Įlindau į šaltą vandenį apie14 laipsnių, po kojomis dideli akmenys. Kojos tuoj atsigavo .

Levadų tinklas Madeiroje didžiulis. Šiaurė mažiau apgyventa, stačios uolos. Jos sulaiko debesis, juos „išmelžia“. Todėl čia daug krioklių ir įrengtos levados. Jos yra rankų kūrinys. Jomis vanduo bėga į sausringesnius pietus, kur daug gyventojų ir augalų. Palei levadas įrengti takai. Auga lauramedžiai arba kiti giminingi senoviniai medžiai. Todėl Madeiroje niekada netrūksta vandens ir viskas žaliuoja bei žydi.
Grįžtame 2,3 km iki Rabacal. Dėl nuovargio imame mikroautobusą už 3 eurus iki plento. Po to leidžiamės automobiliu virš kilometro siauru plentu ir galvoju, kada užvirs stabdžiai. Galvojau, kad blogą kelią pasirinkau. Nusileidęs išsiaiškinu, jog geriausią išbandžiau čia. Apačioje Calheta. Ji garsi smėlio paplūdimiu, esu jame buvęs ir maudęsis. Dabar mes norime tik espados ir kavos. Madeiroje ypatingai skani ir stipri kava. Bet kur. Nepagalvojau kavos parsivežti. Pavalgome, pailsime. Čia karšta. Calhetoje labai stati ir siaura pakrantė. Saulės spinduliai atsimuša nuo uolų ir kaitina.
Kitą dieną nuvažiavome į kalnus į Camacha miestą. Jis yra didžiausias rankdarbių centras saloje. Parduotuvė tam reikalui didžiulė.

Sekanti išvyka į šiaurinę pakrantę. Čia Sao Vicente miestelis- gatvelė palei vandenyną turistams maitinimo įstaigos. Už uolos bažnyčia ir mikromiestelis aplink. Šalia teka upė į vandenyną. Yra auto ir pėsčiųjų tiltai, uoloje koplytėlė. Šalia senas pėsčiųjų tunelis. Vaizdai fotografavimui.Važiuojame į Porto Moniz- šiaurvakariausią Madeiros miestą. Pakeliui iš uolų bėga kriokliai šalia plento. Tuneliai. Fotografavimas masinis. Porto Moniz garsus natūraliomis voniomis vandenyne. Čia vanduo išplovęs uolas, jog atsiranda atskiri baseinėliai atviroje vietoje. Pasinaudoju tuo. Yra mikropliažiukai. Lendu į vandenyną, pramogauju. Plaukiant išgirstu lietuviškai kalbant, bet kol išlipau į krantą, nebegirdėjau.

Grįžtant sustojame Ribeira de Janela pažiūrėti įspūdingų uolų vandenyne. Toliau Seixal. Jame irgi vandenyne natūralios vonios. Čia mažai turistų. Iš viršaus fotografuoti čia patogiau, geriau matyti. Čia auga patys kvapiausi krūmai Madeiroje. Jie nėra tokie išvaizdūs, bet labai kvepia. Pavadinimo nežinau. Kitur irgi auga, bet mažiau. Seixal fotomedžioklės miestelis. Grįžtame. Sao Vicente valgome žuvis. Važiuojame pakrante iki Ponta Delgada.Pakeliui yra mašinų natūrali plovykla. Sename tunelyje vanduo krenta tiesiai ant automobilio. Reikia tik pristabdyti. Šita miestas nėra įspūdingas. Jo pavadinimas toks pats, kaip Azorų sostinės, į kurią neįvyko kelionė. Važiuojant tolyn į Boaventura miestelį, kelias aukštai pakyla. Atsiveria daug gėlių ir gražios uolos vandenyne.

Kas dar liko neaplankyta? Važiuojame į Sao Laurenco iškyšulį. Gimtadienis. Jame esame buvę, esame ėję pasakiško grožio žydinčiomis pievomis. Dabar nuvažiuojame į apžvalgos tašką. Iš čia matosi vaizdai į visas puses. Vandenyne daug styrančių uolų. Pusiasalis išsiraitęs. Stiprus vėjas. Sao Laurenco yra ryčiausias salos taškas. Susiaurėja. Gale atskiros uolos- salos.
Pakeliui važiuojame po aerouostu. Funšalio aerouostas yra Santa Cruz mieste, rytiniame salos gale. Madeiroje beveik nėra plokščios vietos. Čia ant kolonų pakilimo takas pratęstas virš autostrados ir miesto. Čia reikia pilotui didesnių gabumų nutūpti. Mažai vietos tarp vandens ir uolų. Leidžiasi, kilsteli iki tako ir nutūpia.
Funšalyje užsukame į pico dos Barcelos. Tai kalnas mieste. Nuo jo į visas puses panoraminiai vaizdai. Mes atvažiuojame automobiliu. Bet čia kursuoja miesto autobusas. Po miestą čia galima važinėti miesto autobusais. Jie tvarkingi, daug reisų, tvarkaraščiai yra.

Sostinėje prie tvirtovės matėme tautinį pasirodymą, kurį filmavo televizija. Folkloras mums matytas ir girdėtas ankstesnėje kelionėje. Mielai pažiūrėjome. Čia buvo ir įvairių amatininkų, šeimų, miestiečių- masinės scenos. Kaip mūsų „Duokim garo“ , tik masiškesnės scenos.


Madeira džiugino kultūra: parduotuvėje perkant smulkmeną, užleidžia be eilės daug perkantis vietinis. Pas mus taip būna atvirkščiai. Perėjose praleidžia pėsčiuosius. Visur stengiasi kalbėti angliškai portugalai. Labai tvarkingos šalies įspūdis. Manyčiau, jog Madeira galėtų būti atskira valstybe. Visada šilta ir geras oras, pilna turistų. Dominuoja prancūzai, po to lenkai, vokiečiai. Automobiliai dažniausiai Renault, po to Peugeot, toliau Smart, Toyota, Nissan. Didelių limuzinų beveik nėra. Mašinos iki 10 metų amžiaus.
Booking.coms
storyLazyload();