PORTUGALIJA – MEILĖ IŠ PIRMO ŽVILGSNIO

P1060490Niekada nebuvau matęs povų su tokiomis puošniomis uodegomis ir taip dosniai jas rodančių visame gražume. Parke žmonės sėdi, guli ant pievelių, dainuoja, užkandžiauja, gurkšnoja vyną ir džiaugiasi gyvenimu. Tiesiog nuostabi vieta.

       Vakarop pasukome namų link, neskubėdami bridome siauromis Porto gatvelėmis, mėgavomės miesto vaizdais, užėjome į barą, įrengtą alyvmedžių apsuptyje, ten išgėrėme po stiklą alaus (2 Eur), pailsėjome ir, sukaupę paskutines jėgas, grįžome į butą. P1060378P1060381P1060438Čia lengvai užkandome, prasukome po keletą taurių vietinio vyno ir kritome į lovas.

       Ryte išvažiavome į Braga – trečią pagal dydį Portugalijos miestą. Patekome į rytinius Porto kamščius, kol išsikapstėme į greitkelį. Šalyje greitkeliai yra mokami. Aišku, visur galima nuvažiuoti ir vengiant mokamų kelių, tačiau tai tikrai užimtų marias laiko, o mes nebuvome nusiteikę jo švaistyti sukinėjantis nepagrindiniais keliukais. Visuose šalies greitkeliuose kas kažkiek laiko vis privažiuoji postą su šlagbaumais, prie kurių reikia susimokėti už konkrečią kelio atkarpą. Mes kai nuomavomės automobilį, iš karto užsisakėme ir Via Verde priedėlį, kuris automatiškai užfiksuoja mokestį, kai pravažiuoji mokėjimo punktą. Via Verde išvertus reiškia „žalia juosta“. Jei turi tą aparačiuką, tai nereikia važiuoti pro šlagbaumus, o varai tiesiai ta žalia juosta, kuri visuomet yra kairėje kelio pusėje. Priedėlio nuoma kainavo apie 18 Eur. Visas dvi savaites kiaurai važiavome automagistralėmis ir tiltais, o vėliau, jau grįžus į Lietuvą, man nuo kreditinės kortelės nuskaičiavo kelių mokesčius. Prikapsėjo solidi sumelė 77 Eur. Bet tai menkniekis, palyginus su tuo, kiek sutaupėme laiko ir tiesiog komfortiškai riedėjome nuo taško iki taško 120 km per valandą greičiu.

       Taigi, pradžiai nuvažiavome į už 5 km nuo Bragos esantį objektą - Bom Jesus do Monte (Gerasis Jėzus ant kalno) (41°33'10.1"N 8°22'52.1"W) - čia yra mašinų aikštelė laiptų apačioje. Ši bažnyčia stovi aukštos kalvos viršūnėje, į kurią veda įspūdingi, zigzaginiai baroko stiliaus laiptai. Tai yra svarbi piligrimystės vieta. Į kalvos viršunę galima užsikelti ir funikulieriumi, bet lipimas laiptais ir yra pats tas cinkelis, praktiškai viso šio objekto lankymo esmė. IMG_7446Į viršų vedančiuose nerealaus grožio laiptuose yra 17 aikštelių, dekoruotų simboliniais fontanais, alegorinėmis skulptūromis ir kitomis baroko stiliaus dekoracijomis, dedikuotomis katalikybei. IMG_7475Žemutiniuose laiptuose yra koplyčios, simbolizuojančios Jėsaus kelią iki nukryžiavimo. „Penkių pojūčių“ laiptuose stovi fontanai, kuriuose vanduo bėga iš skulptūrų ausų, akių, nosies ir burnos. „Trijų dorybių“ laiptuose stovi koplyčios ir fontanai, simbolizuojantys tikėjimą, viltį ir malonę. Užlipus aukščiau matome skulptūras tema Mozė gauna Dievo įsakymus, o viršuje - aštuonios biblinės figūros. Nors laiptų daug ir jie, atrodo, niekada nesibaigs, lipimas nėra sunkus. Visų pirma, nereikia skubėti, antra – apatiniai laiptai yra medžių pavėsyje, o fontanėliuose galima nusiplauti nuo veido prakaitą, na ir trečia – kai matai tokį grožį, tai apie nuovargį nėra net minties. Įspūdingiausia lipti aukščiau esančiais laiptais, vedančiais tiesiai į bažnyčią. Nepakartojama kelionė į kalvos viršūnę, ant kurios stūkso XVIII a. pastatyta neoklasikinė bažnyčia, harmoningai įsipaišanti į nuostabų šiaurinės Portugalijos kraštovaizdį. IMG_7464Aplink ją gražus parkas, gėlynai, puikios apžvalgos aikštelės, nuo kurių Braga matosi kaip ant delno. IMG_7470Užėjome į bažnyčią, kurios vidus pasirodė gražus ir jaukus. Kas valandą gražiai skamba bažnyčios varpai. Teritorijoje yra fontanėliai su žuvytėmis ir ant žolės saulėje besišildančiais vėžliukais, grota, kurios viduje maloni vėsuma ir sienomis tekantis vanduo. IMG_7458Puiki vieta atvėsti karštą vasaros dieną. Būnant grotoje toptelėjo mintis, kad ši vieta man kažkuo primena Birštono vandens garinimo bokštą. Norėčiau pridurti, kad Bom Jesus do Monte geriausia fotografuoti ne ryte, o po pietų, kai saulė pasisuka. Mes lankėmės ryte, tai visą tą dievišką grožį teko fotografuoti prieš saulę.

       Prisisotinę vaizdais nuo šios kalvos, nusileidome tais pačiais laiptais žemyn, sėdome į automobilį ir nuvažiavome į dar aukščiau esančią Sameiro Dievo Motinos šventyklą Santuário de Nossa Senhora do Sameiro, kuri yra viena labiausiai lankomų Mergelės Marijos kulto vietų Portugalijoje. IMG_7476Neoklasikinio stliaus šventykla buvo pradėta statyti XIX a. ir ji neturi kažkokios ypatingos meninės vertės. IMG_7479Šią vietą aplankyti verta vien dėl itin plataus panoraminio vaizdo, atsiveriančio nuo čia. IMG_7480Be to, didesnė už šią yra tik Fatimoje esanti šventykla. Sameiro šventyklą 1982 m. gegužės 15 d. aplankė ir popiežius Jonas Paulius II. Čia labai daug erdvės, matosi, kad ši vieta pritaikyta itin didelėms žmonių masėms. Pamačius galingas aikštes, didžiules šventyklos sales, į galvą lenda mintis, kad čia kvepia gigantomanija. Išvada: čia galima atvažiuoti tik jei niekur neskubate ir turite atliekamo laiko.

       Sėdome į auto ir nuvairavome į Braga centrą (41°32'53.7"N 8°25'20.1"W) – čia galima palikti mašiną mokamoje dengtoje mašinų stovėjimo aikštelėje. Sumokėjome 2,8 Eur už 3,5 val. – būtent tiek laiko praleidome Bragos centre. Miestas dažnai vadinamas Portugalijos religiniu centru ir tai pasitvirtina girdint kas valandą skambančių gausybės bažnyčių varpų kakofoniją. Centras išraižytas siaurų gatvių labirintu, šalia modernių parduotuvių harmoningai įsipaišiusios gotikinės bažnyčios, o gražios miesto aikštės apsuptos barokinio stiliaus pastatais. Senamiestis skirtas išimtinai tik pėstiesiems, todėl galima žiopsoti ir dairytis aplinkui nesibaiminant parpiančių transporto priemonių atakos.

       Iš pradžių aplankėme Bragos katedrą Se (įėjimas 2 Eur), kuri pastatyta XII a. ir yra seniausia visoje šalyje. IMG_7489Ją pastatė pirmojo Portugalijos karaliaus Afonso Henriques tėvai D. Henrique ir D. Teresa, kurie čia pat ir palaidoti. Nepražiopsokite koplyčioje esančių labai gražių vargonų. Paskui nuėjome į šalia senamiesčio vartų esanti sodelį Jardim de Santa Bárbara, kuris pasirodė itin mielas, skaniai kvepiantis ir džiuginantis akį gausybe gėlių. P1060534Ten pat šalia esančioje kavinėje ir papietavome. Ragavome Porto regiono firminį patiekalą Francesinha (9 Eur) – tai toks storas sumuštinis su gausybe įvarios mėsos: jautienos kepsniukas, dešra, kumpis, sūris, o ant viršaus keptas kiaušinis, krūva bulvyčių free ir visa tai užpilta saldžiarūgščiu padažu. IMG_7493Labai skanu ir labai daug. Vos įveikiau porciją. Super sotus patiekalas. Užbaigiau trapezą nerealaus skonio kava (1,8 Eur). Pietūs dviem asmenim kainavo 20 Eur. Vos pakilome nuo stalo ir nupėdinome į Respublikos aikštę Praça da República. Tai yra pagrindinė miesto aikštė su fontanais ir arkadomis, jungianti senąją ir naująją miesto dalis.P1060546

       Puikiai praleidome laiką Bragoje, nuėjome į mašinų aikštelę, sėdome į Renault ir išvažiavome į Guimaraes. Šalies gyventojai Guimaraes laiko Portugalijos gimimo vieta, nes čia gimė ir pirmasis Portugalijos karalius Afonso Henriques, kuris buvo pakrikštytas šalia pilies esančioje bažnytėlėje Igreja de São Miguel do Castelo. Taip pat netoli Guimaraes 1146 m. vyko São Mamede mūšis, po kurio Portugalija įsitvirtino kaip nepriklausoma šalis, o pats miestas tapo vos gimusios šalies sostine. Tiesa, sostinė po 20 metų buvo perkelta į Coimbra, tačiau visvien Guimaraes gali didžiuotis tuo, kad kadaise buvo svarbiausiu šalies miestu. Nors tai istorinė vieta, kurios nemaža dalis įtraukta į Unesco paveldo sąrašą, nutarėme pačiam miestui laiko negaišti ir nuvairavome tiesiai prie pilies Castelo de Guimarães (41°26'56.9"N 8°17'19.9"W). X a. ant kalvos Monte Largo pastatyta pilis buvo skirta apsaugoti gyventojus nuo pastovių vikingų ir musulmonų puldinėjimų. Visai smagu buvo pasikarstyti pilies sienomis ir, įjungus fantaziją, pasijusti senųjų laikų pilies gynėju. Labai žaismingas, vaikystę primenantis landžiojimas po griuvenas.

Booking.coms
storyLazyload();