Lietuva: Marijampolė – piešinių ir parkų miestas

Kiekviena trumpa, netgi vienos dienos, kelionė, tarsi nedidelė šventė, užpildanti dieną naujais atradimais, emocijomis ir įspūdžiais.  O trunkanti abi savaitgalio dienas tarsi gaivaus oro gurkšnis. Šį kartą šiuo gurkšniu tapo Marijampolė.  

  Ramiai, be skubos surasti visus sienų piešinius, pasivaikščioti po vakare apšviestus parkus, pavakarienauti vietinėje kavinukėje, o pakeliui užsukti dar į porą vietų. Toks savaitgalio planas. Nors buvo nemažas noras apsilankyti žymiose vietose – cukraus fabrike, Kvietiškio dvare, „Kubilkiemyje“ -  tačiau jis išsisklaidė kaip dūmas, dar nepradėjus kelionės.

  Gavus vietinės gidės telefoną (Vida tel. - 8 656 19882, vedžioja ekskursijas po miestą persiregusi grafiene Butleriene) smagiai pasišnekame. Tačiau nuliūdina informuodama, kad cukraus fabrikas uždarytas ir ekskursijos po jį nerengiamos. Kvietiškio dvaras šiuo metu perduodamas vienos institucijos kitai, tad ekskursijos taip pat nevedamos. O ir pati savaitgaliui išvažiuoja, tad jokios ekskursijos net po miestą nepraves. Pasiūlo pasiskambinti į „Kubilkiemį“  - senovinių automobilių ir motociklų muziejų (lankymas tik iš anksto susitarus). Ten pasiskambinus informuoja, kad ekskursija numatyta 11 ryte, tad jei spėsim, galim prisijungti. Pasitarę su vaikais nusprendžiame, kad specialiai kaip akis išdegę nelėksime - kaip bus taip. O sudėlioti maršrutą po miestą ir patys mokam))

    Ryte ramiai išriedam iš Vilniaus ir pakeliui  stabtelime Trakuose  prie regioninio parko direkcijos štampukų į regioninų parkų pasą. Tada to paties ir Aukštadvaryje. 

 Deja, štampukas lauke nurautas, likusi tik vieniša grandinėlė. Tačiau štampuką gaunam - paskambinus atlekia centro darbuotoja. Centras visai mažiukas, bet magnetinį žaidimėlį spėjam sužaisti)). 
  Štampuko užsukam ir į Birštoną (vaikai šio neturėjo). Šį kartą sudėliojam dėliones, su darbuotoja pasikalbam apie mineralinį vandenį, iškasenas, o paskui ji pasiūlo apžiūrėti senąjį luotą ir istorines nuotraukas antrame aukšte. 

Kad jau įkėlėme koją į Birštoną, galgi verta nors kelias minutes pakvėpuoti druskų prisotinto oro  mineralinio vandens garinimo bokšte. Vis tiek į Kubilkiemį jau seniai pavėlavom)). 

Netoli Marijampolės vyrai nutaria stot ankstyvų pietų pakelės kavinėje „Xxl Cepelinai“. Paprasta naminė virtuvė, nebrangu, porcijos didelės. Cepelinų neėmė, tačiau karka čia tikrai labai verta dėmesio.

  O dabar tiesiu taikymu link Kvietiškio dvaro (P. Armino g. 92, Marijampolė). Įkurtas grafo Morkaus Antano Butlerio 1717 m., kurį sudarė mediniai dvaro rūmai, 3 klojimai, 2 klėtys, 3 tvartai, bravoras, grūdų magazinas, vežiminė, vandens ir vėjo malūnai, plytinė. Grafienės Butlerienės dėka, įkurtas parkas. Šeima tapo miestelio įkūrimo iniciatore. Dvaro laukuose 1831 m. įvyko didelis mūšis tarp Lietuvos sukilėlių ir caro kariuomenės. Manoma, kad čia lankėsi Napoelono maršalas M. Nėjus. Vėliau čia veikė aukštesnioji žemės ūkio mokykla, o dabar dvaro teritorijoje įsikūrusi Marijampolės kolegija.

  Įvažiavę į parko teritoriją iš pradžių likom nesupratę, kurgi tas gražusis, nuotraukose matytas, medinis dvaro pastatas. Sustoję prie kolegijos šonelio užkalbinam pravažiuojančius policininkus, kurgi čia dvaro rūmai. Tie tik pagūžčioja pečiais, sako, nėra čia tokio. Tikri artistai, nes už 30 metrų stovi stendas su buvusio dvaro aprašymu ir senasis vandens bokštas. 

Pasirodo, tas perstatytas, pristatytas ir FC žalia spalva išdažytas daugiabutis ir yra dvaro rūmai. Miestas turi planų atkurti dvarą, tik nelabai aišku kaip. Šalia kiti dvaro pastatai, kiemuose povai, kaip ir pridera dvare (nesvarbu, kad pripučiami). 

 Pasivaikštom truputį po parką link upės. Lyg kažkas pradėta tvarkyti, bet taip ir nebaigta. Pakrantėje pro sąžalynus vos matosi upės tėkmė. Parku rūpinasi kolegija. Ganėtinai keista - tokiam parkui prižiūrėti reikalingos ir lėšos, ir kompetencija.

  Cukraus fabrikas uždarytas, tačiau paminklą Cukriniam runkeliui vis tik reikia aplankyti. Vis tiek pakeliui. 

   Važiuojant link centro - Marijampolės meno mokykla (Vytauto g. 45). Simpatiškas buvęs Mokytojų seminarijos pastatų kompleksas. Ramu, šalia ant suoliukų parkelyje ilsisi vietiniai su vaikučiais. 

Žavingas namukas.

   Kitoje gatvės pusėje, už parkelio, senosios miesto kapinės su mažuliuke, žavinga Šv.Trejybės stačiatikių cerkve (1907 m). Cerkvė 1961 m. buvo uždaryta, tačiau jos varpą išsaugojo dailininkas Vaclovas Vekeriotas. Pro vitražus imituojančia plėvele užklijuotus langus nepavyksta nieko įžiūrėti. 

 Todėl pažiūrėti užeiname į Marijampolės kraštotyros muziejų. Bilietukas 1 eur. Toks jausmas, kad buvom vieninteliai lankytojai tą dieną.  Darbuotoja nueina uždegti šviesas salėse. Pasirodo dalis muziejaus dabar remontuojama, tad ta dalis ekspozicijos uždangstyta. Tačiau paskutinėje salėje tremtinių darbų paroda, todėl pakeliui vis tik dalį ekspozicijos galima pamatyti.  


Radau draugę )

  Šalia muziejaus Šv. Vincento Pauliečio bažnyčia. Iš pirmo žvilgsnio atrodanti kaip stačiatikių, iš tikrųjų katalikų. Carinės Rusijos laikais bažnyčia pastatyta kaip stačiatikių cerkvė, vėliau buvo perduota marijonų vienuoliams, pertvarkiusiems ją į katalikų. Tačiau vienas bokštas taip ir liko svogūnėlio formos. 

   Kitoje gatvės pusėje seniausias miesto parkas - Vytauto Didžiojo parkas. Kažkada buvęs vienintelis miesto parkas, pačioje įkūrimo pradžioje (carinėje Lietuvoje)  ne visiems atverdavo savo vartus. Vėliau tapo prieinamas visiems miestelėnams, o dabartiniu metu neseniai rekonstruotas.  Įsitaisius ant patogių suoliukų galima pasigrožėti gėlynais ir Vytauto Didžiojo skulptūra. 

    Laikas įsikurti nakvynės vietoje. Nakvynė pačiame centre. Apartamentai, priklausantys „Senojo miesto kepyklėlei“.  Palėpinio tipo apartamentai „Old Town Bakery“. Lokacija puiki - centras čia pat, automobilį gali pasistatyt kieme. Tik bėda, kad per visus apartamentus atsidaro tik vienas stoglangis, o miegamasis iš viso be lango. Ir trūksta švaros - radom nešvarių indų, o ant indaplovės iš viso užkabytas raštelis „Neveikia“ ir sukrauti nešvarūs indai. Negi neįmanoma išplauti jų rankomis? Šlepečių balti padukai, deja, irgi pajuodavo((,  tačiau nesureikšminam. Svarbiausia, kad apačioje kepyklėlė. Prisipirkom įvairiausių eklerų- seniai bevalgėm tokio skanumo. Ne veltui vietiniai duris varsto vienas po kito.

 Ir vėl laikas į  trasą. Ieškoti ištapytų miesto sienų. Gaila, kad Marijampolės miesto internetiniame puslapyje nėra jų žemėlapiuko. Bet gelbsti kiti šaltiniai. Visai šalia „Katinų  kiemelis“, tad nuo jo ir pradedame. Žiba saulėje nuglostytos katukų galvelės – gal išpildys norus.  Ir mes paglostom)). 


  Besižvalgant nutapenam iki mokyklos. Apeinam jos piešinius „Gyvatės ir kopėtėlės“, „IN.side. OUT“ ir grįžtant stabtelim prie runų akmens.  Teigiama, kad  ant Dovinės-Davos upės akmens pavaizduotos irklinės valtys. 

storyLazyload();