Kelionė į Zakopanę – ką verta žinoti? (I)

tatru kalnai kelione ka pasiimti trip map

Zakopanė skambiai vadinama Lenkijos žiemos sostine, tačiau vasarą šiame regione taip pat verda aktyvus gyvenimas. Geri orai ir kalnai pritraukia didelį skaičių turistų, kurie keliauja po kalnus, stovyklauja, kopia uolomis, važinėja dviračiais ar užsiima kita aktyvia veikla. Aplink galima pamatyti ir tingesnių keliautojų, kurie į kalnų viršūnes kyla tik keltuvais ir mėgaujasi greičiau pasiekiamu vaizdu. Rekomenduoju jums išlipti iš savo komforto zonos, praleisti visus keltuvus ir kopti į kalnus patiems. Vaizdai, patirtis ir gamtos pojūtis visai kitas, nei stovint ilgose eilėse prie keltuvo.

ezeras tatruose lenkijoje tripmap

Tokius vaizdus pamatysite lipdami į kalnus

Vykome į Lenkijos kalnų regioną ne pilnai savaitei (nuo penktadienio iki antradienio). Turėjome 3 pilnas dienas išbandyti keletą kalnų trail’ų, pamatyti kalnų ožkas, krioklius, upelius, įspūdingas viršūnes. Trumpai pasimėgavome paskutinėmis trumpomis šios vasaros atostogomis.

Noriu su jumis pasidalinti keletu naudingų patarimų ar įžvalgų, kurios padės besiruošiant į Zakopanę pirmą kartą.

KELIAI IR KURO KAINOS

Kelias iki Zakopanės ilgas. Reiktų nusiteikti 11-12 valandų kelionei be labai ilgų sustojimų. Kelių ruožai tai vienos juostas, tai dviejų juostų autostrada. Vyksta nemažai rimtų kelio darbų, kuomet statomos autostrados, viadukai ar kiti nuvažiavimai, tad taip pat vietomis susidaro mažesni ar didesni kamščiai. Žiūrint į darbų apimtį, manau, po kelių metų kelias per Lenkiją bus greitas ir patogus.

Ruožas nuo Krokuvos iki Zakopanės tampa vis vaizdingesnis: aplink kalvos, miškai, jaučiama, kaip artėjama link kalnuotos vietovės. Kelionei, kaip GPS naudojome Google Maps, kuris netgi rodė, kuriose vietose laukti kamščio ar yra grūsties.

keliai lenkijoje trip map

Pakeliui į Zakopanę

Šalia Krokuvos yra mokamų kelių ruožas. Kaina mašinai – 10 zl. Tiesiog važiuojate per punktą, sustojate prie budelės ir susimokate grynais arba kortele.

Pakeliui daug degalinių ir užkandinių, kuriose galite sustoti pramankštinti kojas, atsipūsti ar atsigerti kavos. Dyzelinio kuro kaina mums važiuojant buvo apie 4.99 zl. Kaina nežymiai skiriasi nuo Lietuvos kainų, tačiau tikrai nėra didelio skirtumo. Kuro kaina taip pat svyruoja nuo degalinės prekinio ženklo ar degalinės lokacijos. Kartais kaina ir virš 5 zl.

Kamštis važiuojant per mokamą kelių ruožą

ŽMONĖS IR KALBA

Lenkai vizualiai atrodo lygiai taip pat, kaip Lietuviai. Pagalvojau, jog galbūt netgi Latviai labiau skiriasi nuo mūsų. Stebėjau aplinką ir rodėsi, jog manieros, apranga ir išvaizda tikrai identiška.

Visi malonūs, o vykstant vasarą stipriai jaučiasi gerų orų ir atostogų nuotaika. Aptarnaujantis personalas kalba angliškai (dėl rusų kalbos nežinome – nebandėme). Retomis išimtimis nekalbėdavo ir būdavo pakviečiamas galintis kalbėti angliškai. Zakopanėje be vargo susikalbėjo anglų ir lenkų mišiniu.

KAINOS

Kainos Lenkijoje tikrai nesikandžioja. Sudėtinga tiksliai pasverti ar tikrai čia pigiau, nes reiktų lyginti vienodo lygio produktus/restoranus ar parduotuves. Bet faktas, kad brangiau nei Lietuvoje tikrai nėra. Tad galima atsipalaiduoti ir savęs per daug nevaržyti.

kainos lenkijoje maisto tripmap

Čekiai iš maisto parduotuvės

KUR APSISTOTI

Zakopanėje galite apsistoti viešbučiuose, svečių namuose, butuose, apartamentuose, hosteliuose, pensionuose ar nuomotis tiesiog kambarį. Galima rasti visko pagal savo kišenę ir poreikius.

Mūsų poreikis buvo turėti studio tipo apartamentus, kur galėtume pavalgyti pusryčius, išsivirti arbatos ar kavos. Užsisakėme vietą per AirBNB už 38 eu nakčiai štai čia > https://www.airbnb.com/rooms/9180596 . Apartamentai buvo tvarkingi, ramioje vietoje ir turėjo viską, ko reikia: virtuvėlę, dušą, lovą bei parkingą. Nežadėjome apartamentuose praleisti daug laiko, tad neieškojome labai stilingo pasirinkimo.

Vaizdas šalia mūsų apartamentų

KĄ VEIKTI

Nors Zakopanė save vadina Lenkijos žiemos sostine, vasara čia taip pat gausu turistų ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjų. Pagrindinis užsiėmimas vasara – žygiai į kalnus. Būtent to mes ir vykome. Taip pat galima aplankyti terminius baseinus, vandens parką, mačiau, jog siūlomas rafting’as upe, kai kurie važinėja kalnų dviračiais ar kopinėja ekstremalesnėmis uolomis. Tai nėra kryptis degintis saulėje ir nieko neveikti, nors grįžome stipriai įdegę po kalnų žygių. Rekomenduoju turėti kremą nuo saulės ir kepurę.

Tad! Vykite ten vaikščioti ir kopinėti po kalnus. Tai daro visų amžių grupių asmenys. Net kartais, kai atrodo, jog kelias šiek tiek baugus, juo kopia šeimos su vaikais, aktyvūs senjorai ar labai patyrę keliautojai. Aplanko labai malonus jausmas, kai po kelių valandų žygio, pasieki viršūnę ir nuostabius vaizdus.

MAISTAS

Nieko nenustebinsiu, jog parduotuvėje maisto kainos nėra didelės. Kavinėsi kainos labai priklauso nuo to, ką norite valgyti ir kur. Labai daug tradicinio maisto užeigų, kur galėsite valgyti daug mėsos, bulvių ir kopūstų. Po poros dienų tokio maisto, norėjome ieškoti kažko įdomesnio, lengvesnio ir sveikesnio.

Kelionės metu maistą žygiams įsigydavome parduotuvėje, o pietums ar vakarienei eidavo valgyti į kavinę ar restoraną.Pusryčiams nusivežėme savo gamintos granolos su riešutais, jog būtų sotu ir užtektų energijos žygio pradžiai.

Valgymo vietas rinkdavomės pagal TripAdvisor vertinimus. Kelios vietos, kurias išbandėme:

maista zakopaneje trip map

Eilė ir tada puikūs ledai!

Vandenį gėrimui pirkome parduotuvėje, o iš krano bėgantį naudojome tik virintą – arbatai ar kavai.

KIEK LAIKO BŪTI

Zakopanėje buvome 4 naktis, tačiau tik 3 aktyvias dienas. Jei turite ilgąjį savaitgalį arba neilgas atostogas – per tiek laiko galima nemažai nuveikti ir pamatyti. Tačiau! Jei vykčiau antrą kartą, tikrai liktume savaitei laiko. Yra nemažai trail’ų (kelių žygiams), kuriuos galima išbandyti. Per 7 dienas būtų galima aplankyti keletą įspūdingų kalnų, išbandyti smulkesnius parkus ir gražias vietas.

KUR RASTI INFORMACIJĄ APIE TRAILUS

Prieš kelionę stengiausi rasti informacijos apie kalnų trail’us, tačiau nebuvo taip lengva rasti informacijos anglų kalba. Pasirinkdama žygius rėmiausi anglišku tinklaraščiu, kuriame yra keli puikūs straipsniai čiačia ir čia.

Taip pat rekomenduoju atsisiųsti apps’ą jūsų telefonui, kuriame pateikti visi Tatrų trail’ai. Nuoroda atsisiuntimui > https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.mgaczkowski.tatry&hl=en
Yra dar vienas lenkiškas puslapis, kuri su naršyklės vertėjo pagalba galima nagrinėti > http://natatry.pl/

kalnu zygiai tatruose lenkijoje tripmap

Parko dalies žemėlapis prie įėjimo

Maršrutai kalnuose puikiai pažymėti, visuomet aišku kur eiti ir pasimesti tikrai būtų sudėtinga. Smagu, jog galima vienu keliu eiti į priekį ir tuomet kitu keliu grįžti atgal. Tad užlipę į viršų, visuomet galite tame pačiame apps’e pasižiūrėti, kokiu kitu būdu galima nusileisti ar grįžti.

Lipant į kalnus neišvengsite stačių ir labai stačių ruožų, tad geriausia būti bent šiek tiek geros fizinės formas. Nors lipa įvairių galimybių žmonės, jausitės daug geriau jei esate bent retkarčiais pasportuojantis žmogus. Išvengsite raumenų skausmo po žygio.

Booking.coms
storyLazyload();