Ispanija: Teidės papėdėje

Gruodį buvau Tenerifėje. Tai didžiausia Kanarų sala. Tenerifė yra tiesiog Teidės ugnikalnis su aplink esančia žeme. Teidę mačiau nuo ryto iki vakaro. Ji dominavo peizaže. Teidė yra aukščiausias Ispanijos kalnas. Jos šešėlyje esantis vandenynas netgi skiriasi temperatūra ir gyventojais.


Oras idealus. Dieną +23, naktį +18. Nebuvo vėjo. Tik paskutinę dieną apsiniaukė, bet lynojo taip, jog net neėmiau iš viešbučio lietaus striukės.
Motyvas parašyti buvo Danmi 2 dalys apie Gran Kanariją. Skaičiau ir stebėjausi- panašu, bet ne tas pats. Gal būt kaip Latvija ir Lietuva, atvykusiam iš kito žemyno. Maistas irgi panašus, bet ne tas pats. Todėl Danmi nuotraukos paskatino skrandžio sulčių sekreciją.
Lietuvių mažai sutikau Tenerifėje. Bet vienas tautietis man labai daug padėjo. Gavau jo telefono numerį Lietuvoje. Mašinos nuomos problemą išsprendė per pusvalandį. Nors su ta pačia firma susirašinėjau iš Lietuvos, pavyko gauti tik per tautietį. Ir tai buvo apelsino spalvos 4-duris „Smart“. Vietinių patiekalų restorane supažindino su vietinių maistu. Pabandžiau raukšlėtas bulves bei raudoną ir žalią padažus, po to kasdien juos naudojau. Raudonas mėsai, žalias- žuviai. Raukšlėtos verdamos vandenyno vandenyje neluptos. Valgomos neluptos, ant paviršiaus yra truputis druskos.
Tautietis sudėliojo kelių dienų vojažų planą. Iš to neįvykdžiau paskutinio pusdienio ir pakoregavau.
Sala super. Ne veltui ten masiškai plūsta turistai.
Gyvenau Puerto de la Cruze, šiaurėje. Čia mėgstama dalinti salą į šiaurę ir pietus. Man reikia įspūdžių, vaizdų, pilių, todėl pietūs ne man. Negulėsiu paplūdimy kaip nutukęs masinis turistas. Šiaurėje daug miestų, statūs krantai, tankiai apgyventa. Sako lietingiau, bet aš nepatvirtinu.
Pirmas masinis objektas , bet „must see“ yra Loro parkas. Mano mieste. Nuvažiavau vaikišku traukinuku ir grįžau už dyką.
Tai yra papūgų parkas. Bet yra žmogbeždžionės, pingvinai, krokodilai... Ten yra įdomūs gyvūnai, nėra jų kvapų. Daug spalvų, linksma, įdomu. Sukurta vaikams, bet galima žiūrėti ir suaugusiems. Mačiau gyvus papūgų, jūros liūtų, delfinų, orkų pasirodymus. Kelias valandas ten esi užimtas, domiesi, žiūri, fotografuoji. Kai pavargsti, maitiniesi jūros gėrybėmis. Midijų ten yra daug kur, nėra brangu ar brangiau už mėsą. Tai dar vienas pliusas Tenerifei.


Po savo Puerto de la Cruzą vaikščiojau pėsčiomis- 1,5 – 2 km iki centro ir tiek atgal į viršų. Buvo ir ne kartą per dieną. Buvo nemokamas autobusas nuo viešbučio, bet taip ir nepasinaudojau. Kaip ir vandenynu, kuris irgi nekainuoja. Tiesiog pritrūko laiko išsimaudyti. Viešbučio baseinu pasinaudojau 2 kartus. Jis daugumai poilsiautojų buvo per šaltas. Jo temperatūra buvo tokia, kiek įšildo saulė, manau koks 21 laipsnis. Mažai kas palaikė kompaniją maudantis.
Puerto de la Cruze 28 tūkstančiai gyventojų. Jis ant stataus Atlanto kranto, siauras ir ilgas. Riboja autostrada viršuje ir vanduo apačioje.
Labai skanūs vietiniai bananai, kurių plantacijos už pusės km nuo viešbučio. Valgiau ir žalius, ir termiškai apdorotus.Puerto de la Cruze yra „Orotavos augalų aklimatizacijos sodas“. 200 metų senumo. Medžiai ten tiek aklimatizuoti ir seni, su daugybe stiebų ir šaknų ore. Egzemplioriai po 1 ar 2, kilę iš pietinės Afrikos, Australijos...
Miesto centre parduotuvės ir kavinės turistams, o už turėklo ošia vandenynas, nors vėjo nėra. Pardavinėja keptus kaštainius gatvėje. Bangos dažnai didelės, žioplių pilna. Prie bažnyčios vakarais giedodavo vaikų chorai. Tiesiog sėdi po palme 21 valandą, klausaisi angeliukų choro, šviečia mėnulis ir žvaigždės. Adventas. Pagalvoju, jog Lietuvoje žmonės tokiu laiku po stora antklode ar prie radiatoriaus.
Orotava buvo gretimas miestas į kurį nuvariau su Smartu. Įkalnės ir nuokalnės, siauros vienos krypties gatvelės. Mediniai balkonai. Uždari namų kiemai. Namuose rankinio stabdžio man niekas nesutaiso, o čia be rankinio užtraukto niekur nepaliksi. Bet čia nereikia žieminių padangų.
Čia 2 augalų parkai. Vienas prikimštas egzotikos, su strelicijomis, drakonmedžiu. Kitas Viktorijos parkas terasomis išdėstytas. Aprašyti sudėtinga. Paprasčiau atskristi ir pasižiūrėti. 2 bažnyčios, viena jų pastatyta po žemės drebėjimo XVIII amžiuje.Namų kiemuose mediniai balkonai milžiniški. Čia mikroklimatas, saulė neįkaitina. Surenka lietaus vandenį. Taip gyveno turtingi pirkliai. Dabar už pinigus galima pamatyti, tai ir padariau.
Savivaldybės aikštėje Betliejaus scenos. Žmonės žmogaus dydžio. Po atviru dangumi. Kompozicijų tikrai daugiau nei 10. Vaikštai, grožiesi ir nesinori išeiti.


Miestas yra Orotavos slėnyje, kuris derlingiausias saloje. Man nesiderino žodis „slėnis“ ir Teidė, kalnai, vandenynas matomi iš vieno taško. Žemdirbiai geriau žino.
Toliau vykau į Icod de los Vinos. Mieste yra seniausias drakonmedis. Jis kaip Tenerifės vizitinė kortelė. Visur jo atvaizdai. Medis neturi rievių. Metų turi tarp 1500 ir 2000. Miestas yra vynų regiono sostinė saloje. Vyninės centre prie garsiojo medžio. Čia nemokamos vyno degustacijos. Po to siūloma brangių vynų nusipirkti. Pigesnių vietinių vynų mačiau prie viešbučio. Icod'o vyninėse pilna turistų grupių. Visi turistai ten kalbėjo be akcento... rusiškai. Kas mėgsta už dyką pagerti?
Netoli nuo Icod'o yra Garačiko. 1706 metais lavos užlietas miestas dingo. Tai buvo Tenerifės uostas. Išliko pilis ir lavos laukai vandenyno krante. Juoda lavos sala vandenyne matosi. Buvusio uosto likučiai. Iš lavos susiformavę baseinėliai vandenyne. Turistai juose maudosi. Dabartinis Garačiko miestas pastatytas po nelaimės ant lavos lauko, nutįsusio į vandenyną.
Toliau važiavau pro El Palmar kaimą į kalnus iki Maskos tarpeklio. Pakeliui sprogusio ugnikalnio kaldera. Vaizdai nekasdieniški, verčiantys sustoti. Mirador de Baracan, vienas gražiausių taškų pakeliui. Aplink kalnai. Kelias vis kyla. Kaimuose spalvingi namai. Auga kaktusai. Pasiekus Maską aikteli. Ten dideli aukščio skirtumai. Maskos kaimas ant siauros uolos. Aplink supa uolos ir kalnai. Iš kaimo veda takas tarpekliu iki vandenyno. Iš ten yra tik vandens kelias arba lipti atgal. Kylu iš Maskos tarpeklio serpantinu. Tai tikras zigzagų kelias. Kartais tenka sustoti, prasilenkiant su besileidžiančiomis mašinomis. Yra daug praplatėjimų. Yra kelios aikštelės sustojimui ir fotografijai. Pasiekiu Santiago del Teide miestą. Jis prie magistralinio kelio, nėra jau serpantinų. Matosi ugnikalnis. Važiuoju namo.
Kitą dieną skiriu sostinei. Iki jos 30 km autostrada. Mašinų daug. Pro sostinę yra net 5 juostos viena kryptimi. Santa Cruz de Tenerifė. Miestas didelis judrus. Sostinėje ir priemiesčiuose gyvena pusė Tenerifės žmonių. Cabildo Insular- salos vyriausybės pastatas iš diktatūros laikų. Šalia jo aikštė su aukštu pilku kryžiumi, pastatyto pilietinio karo 1936- 1939 metų aukoms. Didelės karžygių skulptūros saugo kryžių.


Šalia yra turizmo informacijos centras. Apačioje požeminė kelių aukštų stovėjimo aikštelė. Tolėliau keleivinis uostas, čia užsuka kruiziniai laivai. Pakrante tęsiasi plati magistralinė gatvė. Ji nuveda šiaurėje į garsųjį Teresitos paplūdimį, kuriame smėlis. Dar į šiaurę Anagos ir Mersedes kalnai. Juose nuošalios gyvenvietės. Viena jų Činamada, kurioje ir dabar urvuose gyvena žmonės. Čia ta vieta, kur man buvo suplanuota pusdieniui. Bet čia reikia visos dienos. Atstumai nedideli, bet labai statu, nėra alternatyvių kelių, reikia pervažiuoti abiejų sostinių aglomeraciją. Nuvažiavus iki galo, reikia grįžti.
Buvau dideliame sostinės turguje. Pilna didžiulių egzotinių vaisių, žuvų ir kitų jūros gėrybių.

Santa Cruz de Tenerifė ir La Laguna yra esama ir buvusi salos sostinės. Jos sujungtos tramvajaus linija. Keliolika kilometrų tramvajumi. Pasinaudojau juo. La Laguna yra aukščiau. Miestas gana plokščias. Tai studentų ir turistų miestas. Įkurtas 1496 metais, sostine buvo iki XVIII amžiaus. UNESCO ją saugo nuo 1999 metų. Mieste istorinių namų daug. Jie turi pavadinimus, uždarus kiemus. Informacijos centre pasiėmiau miesto planą. Istoriniai namai autentiški su išlikusiais balkonais ir kiemais. Juose būna dailės galerijos, betliejų ekspozicija...
Istorinį centrą riboja 3 bažnyčios. Populiariausia Dievo motinos nekalto prasidėjimo bažnyčia. Varpinės bokštas šalia. Reikia pirkti bilietą. Varpinės viršuje daug varpų ir gražūs vaizdai į senamiestį. Nuo čia iki rotušės eina viena pagrindinių senamiesčio gatvių. Mieste stebino daug policininkų gatvėse. Niekur kitur Tenerifėje to nemačiau.
Kitą dieną važiavau į Teidę. Padėjo vietinio patarimas nuvykti iki lyno kelio 9 val. ryte, kai jis pradeda veikti. Vėliau užplūsta masė turistų. Išvažiavau iš savo miesto tamsoje. Pirmi vietiniai dar tik vyko į darbą. GPS norėjo nuvesti stačiais Orotavos miesto skersgatviais. Pasikėlus į plynaukštę patekėjo saulė. Pamačiau apšerkšnijusias žoles, buvo šalna. Prie lyno kelio privažiavau prie pat, antru vagonėliu pakilau į Teidę. Ryški saulė nutirpdė šalną. Viršuje yra vėjas. Kiti buvo nusipirkę veido apsaugas. Mes Lietuvoje įpratę prie šalto vėjo žiemą, todėl nesušalau.
Nuo viršaus matosi Gomeros ir kitos salos. Taip pat Tenerifės miestai. Vėjas neša lavos dulkes. Prisirenku lavos gabaliukų. Paėjus į kairę matosi Pico Viejo krateris, kuris išsiveržė XVIII amžiuje.


Jis žemiau turistų kojų. Man Teidė buvo pagrindinis „must see“ objektas. Pamačiau jį po Loro parko. Neabejotinai tai neužmirštama įspūdžių gausa.
Nusileidus į papėdę lyno keliu, matau automobiliais užkištas visas vietas. Žmonės laukia ir džiaugiasi, kai išvažiuoju. Los Roques de Garcia- keistos uolos. Iki jų važiuoti kelias minutes. Ten yra kur pavaikščioti ir pamatyti. Na ir Teidė matosi visu grožiu. Uolos ir Teidė antrame plane yra dažnas vaizdas atvirukuose, albumuose- masiškai tiražuojamas siužetas.
Viena diena skirta nuvažiuoti į salos pietus. Ten susilieję kurortai ir viešbučiai. Maudytis ir degintis tinkama. Bet nepakartojami Tenerifės objektai šiaurėje. Užsuku į Giuimarą. Jį dažnai turistai praleidžia. Bet jei keliautojas tokiu jaučiasi, keliautojų meka yra Giuimaras. Čia stovi piramidės. Jos iki 1991 metų buvo akmenų krūva. Kol T. Hejerdalas neištyrė. Jo nuomone tarp Meksikos, Gvatemalos piramidžių ir Artimųjų rytų piramidžių yra ryšys. Viduryje stūkso Tenerifės piramidės.


Čia T. Hejerdalui skirta daug vietos ir informacijos. Pradedant Kon Tikiu, kuriuo plaukta iš Pietų Amerikos į Polineziją, įrodant, jog senovėje žmonės migravo, keitėsi patirtimi ir informacija. Daug dėmesio skirta Velykų salai , kuri toli nuo kitų salų ir žemynų. Čia yra nuodingų augalų sodas. Jame auga net strelicijos, bet jos žmogui nenuodingos.

Booking.coms
storyLazyload();