Čekija: Pavasarine Pruhonice pasaka

Sekmadienio popietė. Paskutinės balandžio dienos palepino Prahą rekordiniais karščiais, tad kepinami saulutės savo savaitgalinę išvyką vis atidėliojome, kantriai laukdami kol nors kiek atvės.
Šį kartą, kelionė netolima, nepilni 20 kilometrų ir netoli Prahos įsikūręs, bet dėl kažkokių nepaaiškinąmų priežąsčių mūsų neaplankytas Pruhonice dvaras bei parkas.

Iš pirmo žvilgsnio šis pavadinimas kažkaip nepatraukia, o ir informacijos per daug apie jį kaip savaitgalio išvykoms skirtą vietą čekai per daug neskleidžia – gal kad per daug turistų neprisirinktų ir vietiniams duotų laisvę vaikštinėti parko takeliais. Net nežinau, bet kuriuo atveju, ši vieta nežinia kodėl tikrai nėra įtrauktą į Prahos apylinkių lankytinų objektų dešimtuką, o tikrai gaila.
Taigi pasiklausinėjus kolegų, kur galima trumpam nuvykti ir panaršius googlą ar čekų pamėgtą seznam.cz, pagaliau apsistojau ties Pruhonice parku. Pasiplanavau kelią bei laiką, beliko susipakuot sumuštinukus bei save ir traukti į kelią.

Taip karštą balandžio sekmadienį (buvo gerokai per 30 laipsnių) patraukėme savo kelionės tikslo link. Pernelyg neskubėdami, o ir nenorėdami dėl tokio niekniekio pirkti Čekijos kelių vinjetės patraukėmė nemokamais keliais per Uhrinevec kur galiausiai pasukome link Pruhonice. Kelias netolimas, nuo Prahos centro nepilni 25 km, tad kelionė tikrai neprailgsta ir mes jau vietoje. Prieš akis nedidelis miestukas Prahos pašonėje, parkavimo aikštelė bei iš už tvoros boluojantys pilies bokšteliai. Vaizdas nuteikia pozytyviai, tačiau parkavimo aikštelė nuvilia – malamės po nedidelę teritoriją gal 15 min. kol randame laisvą vietą savo mašinukui. Įvykdžius užduotį traukiame link bilietų kasų, o iš ten apsiginklavę bilietais traukiame per vartus apžiūrinėti parko.

Pruhonice parkas buvo įkurtas 1885 metais grafo Arnošto Emanuel Silva-Tarouca, kuris visą savo gyvenimą kūrė šį parką remdamasis savo vizija bei kraštovaizdžio formavimo žiniomis. Parkas buvo formuojamas laikotarpiu kuomet angliško stiliaus kraštovaizdžio formavimas jau buvo pasiekęs savo zenitą ir tuo laikotarpiu dauguma Europos parkų buvo praturtinami egzotiniais augalais iš kitų šalių. Šiam parkui būdingas į akis nekrentantis planavimas – medžių bei krūmų grupeles keičia atviros laukymės, tvenkinukai bei upelio versmės kartkartėmis nevedančiomis niekur. Centrine parko ašimi galima pavadinti Botič versmę, kuri vingiuoja viso parko teritorija. Įvairių augalų bei medžių kombinavimas atskleidžia sumanytojo kraštovaizdžio formavimo žinias – sumaniai suderintos spalvos, žydėjimo laikotarpiai – šis parkas traukia akį tiek pavasarį, tiek vasarą, tiek ir rudenėjant ar žiemos metu. Dėka to, kad griežtos geometrinės formos niekur nebuvo naudojamos, parkas atrodo itin natūraliai ir yra pripažįstamas kaip vienas geriausių kraštovaizdžio formavimo pavyzdžių visoje Europoje. Šio parko reikšmė buvo pripažinta ne tik valstybės mastu, bet ir įtraukiant jį į UNESCO pasaulio pavaldo sąrašą.

Be savo augalų (1300 rūšių bei didžiausios rododendrų bei azalijų kolekcijos) parkas yra garsus ir jame įsikūrusiu botanikos sodu, neorenesanso stiliaus rūmais, romaninio stiliaus Mergelės Marijos bažnytėle (statyta 1187 m.). O kas itin stebina atvykusius yra puikiai pritaikytas tiek ilgiems, tiek trumpiems pasivaikščiojimams – 250 ha teritoriją vagoja bene 40 km pėsčiųjų takų ir atvykstantiems yra siūlomi žemėlapiai su įvairiomis nuo 2,5 iki 10 km ilgio trąsomis.

I. Trasa. Trumpasis maršrutas, trukmė - 1,5-2 val., maršruto ilgis - 2,5 km.
Trasa veda nuo pilies kiemo, palei papilio tvenkinį, Alpių augalų ekspoziciją, apžvalginę aikštelę (esančią priešais pilį). Šis maršrutas itin rekomenduojamas rododendrų žydėjimo metu, kadangi dauguma sodinių yra išsidėstę palei šį maršrutą.
Papildomi šalutiniai objektai:
- Pavasarį (gegužės-birželio mėn.) – Chotobuz botanikos sodas
- Visus metus – Gloriet bokšto apžvalgos aikštelė.

II. Trasa. Pagrindinis maršrutas, trukmė – 3-4 val., maršruto ilgis - 5 km.
II-oji trasa apima ne tik pagrindinius I-osios trasos objektus, bet ir įžengia į kadaise medžioklei skirto parko dalį.
Papildomi šalutiniai objektai:
- Visus metus – Gloriet bokšto apžvalgos aikštelė.
- Jerabek upelio versmės bei romantiškas Dobřejovický upelio slėnis.

III. Trasa. Pagrindinis maršrutas, trukmė – 5-6 val., maršruto ilgis - 10 km. Ši trasa apima faktiškai visą parko teritoriją, įtraukdama ir atokiausius parko kampelius.

Pagrindinė informacija, norintiems apsilankyti:

Darbo laikas:
Sausis - Vasaris 8.00 - 17.00
Kovas 7.00 - 18.00
Balandis 7.00 - 19.00
Gegužė - Rugsėjis 7.00 - 20.00
Spalis 7.00 - 19.00
Lapkritis - Gruodis 8.00 - 17.00


Bilietų kainos:
Suaugusiems 50,- CZK
Vaikai 6-15 metų, studentai, pensininkai virš 65 metų 25,- CZK
Vaikai iki 6 metų, neįgalieji + lydintis asmuo nemokamai
Šeimyninis bilietas (2 suaugusieji + 2 vaikai) 100,- CZK
Šunims 10,- CZK

Kaip atvykti:
Viešuoju transportu iš Prahos. Autobusai Nr. 363 ir 385 vykstantys nuo metro linijos C stotelės OPATOV. Važiuoti iki stotelės PRUHONICE (apytiksliai 10-15 min.).

Naudingos nuorodos:
Pruhonice parko oficialioji svetaine - http://www.parkpruhonice.cz
Prahos viešojo transporto sistema – www.dpp.cz (maršrutai, grafikai, kainos)

Booking.coms
storyLazyload();