Cabo Verde - No Stress

  • Tai dažniausiai  girdėjau nuvažiavęs į šią šalį, čia vadinsiu ją CV (Cape Verde). Šis pasakojimas bus grynai subjektyvus, kylantis iš asmeninių pojūčių ir išgyvenimų, tad jei kažkas mano kitaip ar patyrė kitus pojučius - neteiskite, o tiesiog pasidalinkite jais komentaruose arba aprašykite atskirame pasakojime.

Pradžiai kažkiek bendros informacijos. Tai šalis kuri priklauso Afrikos kontinentui. Šalies valiuta escudo 1 eur - 110 CVE. Geriausia keisti parduotuvytėse pas kiniečius, jie neima komisinių, o kursą pasiūlo 108, Praia oro uoste nors kursas 113, po visų komisinių ir paslaugų mokesčių liko tie patys 100. Kai kurie hosteliai jums iškeis 110 prie 1. Atsiskaitant už taxi, restoranuose geriau nauduoti CVE, kitaip paskaičiuos 1 prie 1. Kas liečia taxi geriau tartis kaina eurais, o mokėt tą sumą CVE, pvz. susitariat 10 eur, o mokate 1000 CVE, taip gausis, kad sumokėjote mažiau. Jokių uodų ar musių nebuvo balandį, jų aktyvumas prasideda nuo liepos mėn, prieš lietaus sezoną. Rozetės europietiškos. Eismas irgi. Benzino kaina apie 0,9 Eur. Laiko juosta - 4 val. skirtumas nuo Lietuvos. Orai kažkuo panašūs buvo kaip Kanarų salose, dieną karšta nors debesuota, vakare vėjuota ir atvėsta iki 16-18 laipsnių. Suvenyrai visi iš Senegalo. Tad jei pamatysite, kad pardavėjas kažką piešia ant lentos, o šalią tokių jau pilną, tai ne jo darbas, nebent lauksite, kol jis pabaigs savo meną ir ją jums parduos. Kaip ir visos skirtingos medinės statulėlės su žmonėmis ir gyvunais irgi iš Senegalo. Ši šalis jiems, kaip mums Kinija, o senegaliečiams Cabe Verde  - gero uždarbio šalis. Didžiausias imigrantų kiekis būtent iš Senegalo. Ką verta įsigyti, tai rankų darbo dirbiniai iš molio. Užsakant kai kuriuos turus jus nuveš į molio dirbtuves. Nors šalies pavadinime matomas žodis žaliasis (verde),  tikrąją žalumą galima pamatyt tik Sao Antao saloje, kurioje auginama 90 proc. visos šalies produktų.

Tai gi, nuo pradžių.. No stress jau pasijautė vos atskrydus į Sal oro uostą ir atėjus link pasų kontrolės. Susidarius nemažai eilei, užsidarė 2-as patikros langelis ir liko dirbti 1 pasienietis. Nors visur rašoma, kad vizai gauti reik turėti arba vietinės valiutos arba Eurais lygu kiekį - 25 Eur. Pasirodo ne! kadangi daugelis europiečių eurų neturėjo, pradėjo atsiskaitinėt kortelėmis, ir... pasirodo galima atsiskaityt ir jomis, bet... visas procesas buvo toks lėtas ir kortelės suveikdavo ne iš pirmo karto. Galų gale 2 pasienietis grįžo ir kraujas arterijoj pajudėjo greičiau. 

Taxi. Atvykus vėlai vakare apie jokias ,,maršrutkes,, neina nei kalbos. Anksčiau, kai pasakė vietiniai, galima buvo nusiderėt dieną iki 5 eur. Dabar griežtas 10 eur, vakarais 12. Pasakiau, kad esu jau ne pirmą kartą ir važiuoju visadą už 10 tai visi taxistai nusisuko išskyrus vieną, kuris ir nuvežė iki Santa Maria miestelio. Nors iš tiesų atvykau pirmą kartą, taxistas mane atsiminė nuo praeitų metų :) 

Jei atvyksite dieną be lagaminų ir nenoresite mokėti už taxi, nepatingėkite nueiti 100 metrų iki greitkelio, sustabdykite pirma pasitaikusią marsrutkę (maža busiuką) ir nuvažiuosite iki Santa Maria uz 1 eur.

Kelionės pradžioje, jei norite keliauti ilgeliau po salą ar po salas, nusipirkite vietinę SIM kortelę, su pvz. 3GB duomenimis - kainuos 10 eur, bet užtat visur veiks internetas, kurio gali prireikt bet kurią akimirką, nes GPS ne visur suveikia be jo. 

Tai gi..į Žaliojo kyšulio salas galima atskristi iš Europos tiesioginiais skrydžiais (čarteriais, pvz. TUI ir TAP avialinijomis iš Portugalijos). TUI skrenda pagrinde iš Didžiosios Britanijos (Londono, Birmingemo), Amsterdamo, Vokietijos miestų, Bruselio. Kitos vietinės šalių avialinijos skraidina iš Italijos, Čekijos, Prancūzijos. Skrendant iš arčiau Lietuvos esančių šalių, geras variantas yra su TAP iš Waršuvos per Lisaboną. Pačiam teko skrysti iš Rygos per Bruselį ir Lisaboną su TAP. O parinkus velyvą skrydį iš Lisabonos, galima ten dieną praleisti apie 6 val. Nepatingėkite užsiregistruoti TAP puslapyje ir rezervuodami skrydį iškart gausite nuolaidą (ano atveju buvo 12 Eur) plius kaupsite mylias ,,miles and more,, saskaitoje.  Taip pat rezervuojant bilietą pirkite 2 atskyrus skrydžius, jei yra galimybė, kadangi agenturos užkelia kainą bendrai skrydžių kainai. Perkant atskyrai - kaina skyriasi ženkliai. CV tarptautinių oro uostų, kur galima atskristi yra nedaug: Sal sala, Boa vista sala ir Praia - sostinė Santiago saloje. Dažniausiai skrydžiai vykdomi į kurortines salas su ilgais paplūdimiais, kur infrastruktūra pritaikyta turistams - Sal (kaip mūsų Palanga) ir Boa vista (tarkim, kaip Šventoji).

Aplankant kitas salas, reikia nauduotis keltais arba vietiniais skrydžiais - Binter avialinijomis. Skrydžių kaina priklauso nuo metų laiko, atstumo ir savaitės dienos. Brangiausias skrydis buvo tarp Sao Vicent salos ir Santiago salos (Praia) - 72eur (45min skrydis), pigiausias tarp Santiagos salos ir Maio - 32 eur (8min skrydis). Rezervuodami skrydi su Binter avialinijomis ne jų puslapyje, kai kurios agenturos siulo 1,5-2 eur mokestį už autoamatinį check in - nesinauduokite! Atvykę į oro uostą jums tą padarys nemokamai ir išduos bilietą kaip ir su kitomis ne low cost avialinijomis.

Kas liečia keltus, jais nesinauduojau. Net vietiniai mieliau renkasi skrydžius, nes jei jūra nerami visi keltų maršrutai atšaukiami. Pasakysiu tiek, kad tarp Sao Vicente ir Sao Antao salų susisiekimas vyksta tik su keltu, kadangi pastarosios salos oro uostas uždarytas.

Principe, Sal saloj užtenka 2-3 dienų. Kai kurie, kuriu tikslas neidegis, skundžiasi, kad saloj nėra ką veikt ir atvyke 7 dienom vienintelė pramoga lieka tik degintis, kiti stengiasi kažkur nuskrist (Boa vista arba Sao Vicente):  tad 1a diena galima pamatyt pačią salą su taxistu gidu, kas kainuos nemažai arba perkant visos dienos turą. Autostopu vargu ar visur nuvažiuosite, kadangi automobiliai važinėja retai keliais ir atokias vietas paprasčiausiai galite nepasiekti. Visos dienos turas aplankant pagrindines salos vietas plius pietūs kaianvo 25 eur, kai kur tą patį turą siulo uz 30 ir daugiau.

2ą dieną nudegt, nes saulė nors ir pasislepusi debesyse yra kaitri ir prisiplaukioti viesiame gaivinančiame turkio spalvos vandenyne.

3ą dieną skirt poilsiui, pasivaikčiojimams, shopingui, ramiam poilsiui prie vandens ar kokiame spa centre su kūno proceduromis.

Kas saloje paliko didžiausią ispudį, tai turbut stovėjimas iki juosmens  jūroje, kai uz 5-7metrų plaukioja burys ryklių, o tu jiems mėtai maistą, nors pats gali juo tapt.. Gidas pasakojo, kad kol kas jokių užpuolimų nebuvo, kadangi ši ryklių rušis maitinasi žuvim ir planktonu. Į Sal ne sezono metu, kai buna didesnės bangos ir stipresni vėjai, susirenka vandens sporto megėjai ir jėgos aitvarų entuziastai, o pavasarį vyksta skirtingos tarptautinės varžybos. Tad teko matyt, kai vieni leidžia daugybę spalvotų aitvarų, o kiti skrodžia pašėlusias bangas. Sal saloje ugnikalnio kratėtyje yra sena druskso kasykla, joje už mokėsti galima kaip Negyvojoj jūroj išsimaudyti nebijant, kad nuskesi. 

Sao Vicentė sala nepasižymi ispudingais papūdimiais, vienas -  salos sostinėje Mindelo ir keletas išsidestę aplink salą - laukiniai.Tad šią salą rekomenduoju aplankyti kas megsta hich hakint, atsipust nuo karsčio ir nuvykti auksčiau į kalnuotą salos dalį, pasigrožėt Mindelo miestu, kuris savyje turi portugališkos ir angliškos kultūros, bei pajust tikra CV žmonių kasdieninį gyvenimą, rutiną. Kas nori aplankyti daugiau rekomenduoju nuostabu gidą, kuris yra ir įmonės savininkas - Paulo, jis puikiai šneka angliškai, čia gimęs, domisi šalies istoriją, tad turi begale informacijos pasidalint. Raskite internete Green Line tour arba Whatsapp +2389751586. Jis siulo ne tik salos turus, o ir trekingo išvykas, vežlių naktinį migracima į jūrą, kelione į šalią esančią Sao Antao sala, kur begale skiritngų vaikčiojimo takų. Jei ką, linkėjimai jam iš Lietuvos. Kaip jis minėjo į Mindelo reikia atskrysti rugpjūčio 20-23 dienomis kadangi prasideda muzikinis tarptautins festivalis pritraukiantis begale žmonių iš viso pasaulio ir vyksta jis dideliame plačiame paplūdimyje. Taip pat kam idomu ir aktualu CV ir butent Mindelo vyksta LGBT paradas. Tai gi, šioje saloje turistų beveik nemačiau, kadangi sezonas prasideda nuo liepos mėn. Net varstoma į Mindelo perkelti sostinę iš Praia, ant tiek svarbus šis miestas - uostas šalies ekonomikoje bei kulturoje.  Į šią sala irgi butina nuvykti ir pamatyti kontrastą, nes joje yra ir pušys, tropiniai miškai, kadangi iškrenta pakankamas krituliu kiekis, ko nepasakysi apie likusia šalies salų dalį. Tad kad išgauti vandenį kalnuose statomi tinklai ir iš debesų (jei jų buna) kasnakt išgaunama apie 50 litrų vandens. Visoje saloje vanduo taupomas, saugomas, tas pats naudojamas keleta kartų. Pvz. po rankų plovimo vanduo panaudojamas grindų valymui, o likęs vanduo nuvalomas nuo kriauklės su kempine ir išspaudžiamas ant gėlių.

storyLazyload();