Ketvirta diena, liepos 13
Apetitas auga bevalgant. Kol jūs laukiat naujų nuotykių, pas mane galvoje formuojasi vakuumas. O gal ir nelaukiat. Bet vakuumas nuo to nemažesnis. Ir pirmas vakuumo signalas buvo gautas jau šiandien ryte prie baseino. Ieva, skaitydama Iliustruotąjį Mokslą, nutarė patikrint mano atmintį. Trumpas tekstas apie kažkokią merginą geltona suknele, kuri kažkur važiavo traukiniu ar pan. Išklausius tekstą reikėjo atsakyti į klausimus. Iš dešimt atsakiau gal vieną. Smegenys atostogauja ir funkcionuoti palikta tik reikalingiausia jų dalis. Bet vat įsiatostogavo, panašu. Atjungia vis daugiau funkcijų. Gal reikia susirūpinti kažkaip? Darbini email’ą atsidaryt? Vos tik apima tokia mintis, skubu pats išjungti tą smegenų dalį. Geriau jau su puse smegenų.
Kaip turbūt supratot iš raktinių žodžių ryte ir prie baseino, kad mes dieną pradėjom prie baseino. Baseinas – greičiausias pagrindinio vaikų atostogų instinkto patenkinimas. Ruoštis ryte prie jūros, nors ji ir šalia, užtrunka, o dar ilgiau užtrunka grįžus nuo jūros. Su baseinu viskas paprasčiau.
Kadangi galvoje vakuumas ir panašu, kad ne pas mane vieną, šiandien programa – minimum. Kyštelim nosį kur nors trumpam ir atgal, maudytis. Nors tas ”trumpam” kaip reikiant subalamutija kortas. Prie to dar prisideda orų prognozė ateinančioms dienoms. Žada lietų, o tai, nauja dilema – ar naudojantis proga maudytis visą dieną, t.y. niekur nevažiuot. O gal kaip tik atvirkščiai – važiuot, kol nelyja. Kol su savo puse smegenų bandau spręsti šią nelengvą užduotį (sunkesnę, nei tos, kur liaudis atsakinėja facebook’e, dažniausiai neteisingai, bet tai niekam neįdomu; svarbiausia, kad lygties tipo 3-2×0 sugalvotojas keliasi savo puslapio peržiūrų skaičių, taip daugiau uždirbdamas), prognozė pasikeičia į gerąją pusę, taigi galima lygtį suprastinti. Taigi, planas toks: išsimaudžius važiuoti papietauti į Sozopol ir atgal, maudytis. Ir viskas. Kaip jum? Su puse smegenų ir taip labai gerai. Netgi didžiuojuosi savim. Sozopol – už valandos kelio. Kur ten pietaut, biesas žino, bet blogiausiu atveju pagrįšim keletą kilometrų ir papietausim vakarykščiame žvejų kaimelyje.
P.S. Kodėl man atrodo, kad žvejų kaimas buvo ne vakar, o prieš kokias 3 dienas? Gal čia, Bulgarijoje, laikas eina kažkaip kitaip, bulgariškai? P.S. pabaiga.
P.P.S. Žinau, ką pagalvojot. Pagalvojot – cha, atostogaujat per smarkiai, todėl ir smegenys atsijunginėja, bandydamos save apsaugoti nuo įspūdžių pertekliaus. Cha, atsakau. Mūsų smegenys tarybinės, jos įpratę būti kemšamos, nemirs. Jei ”O tannenbaum” mokykloje išmoko ir atsimena iki šiol bent 30 procentų, sutalpins ir Bulgariją, net jei ir paseno beveik 30-čia metų nuo tannenbaum epochos.
Pataisykite mane, jei aš neteisus, bet koks tikslas mokytis eilėraštį mintinai ir dar vokiškai? Kam man jis reikalingas gyvenime? Tos kelios valandos sadomazochizmo, kurias man užtruko jo mokymasis davė ką nors gero? Sukūrė kokias 2 naujas sinapses? Gal ir sukūrė dvi naujas, o kiek per tą laiką nužudė?
Kad jau atsirišo sentimentai, tai dar prie to paties prikabinsiu ir istoriją su politologija. Kam po velnių reikėjo kalti mintinai datas, įvykius, marksizmo, kapitalizmo vingrybes ir kitą šūdą, iš kurio gyvenime jokios naudos? Oi, sakysite, Žalgirio mūšio datą reikia žinoti. Ir kada Kristupas Kolumbas Ameriką atrado reikia. Sutinku ir žinau. Tik sužinojau aš jas ne per istorijos pamokas, o gerokai anksčiau, nes man tai buvo įdomu.
Turi švedai tokį gerą posakį – korvstoppning. Pažodžiui – dešros kimšimas. Perkeltinę prasmę suprantate, ar ne? Tai vat didžioji dalis mūsų mokymosi sistemos buvo korvstoppning. Turėjau tik vieną mokytoją, kuris nevertė mokytis. Ir jis išmokė daugiau, nei kiti. Tačiau sutinku, jog pamokos nebuvo labai pedagogiškos, mat mes, balvonai, ne mokytis ateidavom ir mums reikėjo lazdos per galvą. Pasitaisau. Turėjau du. Fizikos mokytojas buvo pirmas. Antras – dailės. Buvo ir trečias – fizkultūros. Mokydavo taip. Jei girtas – ”pasiimkit kamuolius”. Jei blaivas (ačiū die, tai atsitikdavo labai retai ir kai atsitikdavo, mes mesdavom skladkę, kad jam vyresnių klasių mokiniai nupirktų ir nuneštų raminančių) – ”pasiimat kimštinius kamuolius, stojat į eilę, pirmais, antrais išsiskaičiuot”. Bet čia jau kita istorija, kurios niekam nepasakoju, nes kai kokie nors švedai paklausia, kaip ten, už geležinės uždangos buvo, negi pasakosi apie fizruką. Pasakoju apie fizikos ir dailės mokytojus.
Ai, koks nekonkretus, sakysit. Ko jūs laukiat? Pas mane juk tik pusė smegenų veikia, o gyvos sinapsės ilsisi, gavę 2014 vintage cabernet sauvignon ir syrah Bulgariško vyno. P.P.S. pabaiga.
P.P.P.S. sorry už ilgus p.s.
Sozopol – labai jaukus miestelis. Tik sukite šalin iš pagrindinės gatvės. Ten viskas sukomercinta, prekiaujama šlamštu ir ”autentiškom” bulgariškom gėrybėm.
Patraukėm pakrante. Sustojom kokioj 5 vietoj. Dabar matau per google’ą, kad vieta vadinasi Di Valli (jums reikia to, kur Ulitsa Ribarska 69). Ekspromtu galima prašaut smarkiai ir taip kartais nutinka, tačiau dažnai atrandame paslėptų perlų. Nesakau, kad jie pretenduoja į michelin. Mes tokių neieškom. Ieškosim, kai vaikai paaugs ir atskirs keptas bulves nuo špinatų putėsių. O gal ir neieškosim.
Ragavom midijas, risotto su krevetėmis, pastą, keptą žuvį. Žuvis, žinoma, Tomui. Baby blue fish, pagal aprašymą. Lietuviškai – melsvasis ešerys. Tomas gavo tokius keturis ir visus suvalgė. Ir dar pusę pastos. Ir salotų… Greit ne atostogom taupysim, o maistui, jei taip ir toliau valgys.
Gal pastebėjote, jog dažnai ragaujam piemenų salotas. Tai todėl, kad jos labai skanios ir patinka net vaikams. Supermamų prisiskaitę, jog privalome prašyti salotų be sūrio, o ir aplamai, bet kokio kito maisto be jo, nes kitaip vaikai nieko neės buvome pasiruošę šventinto vandens prieš tą blogį. Šventinto vandens neprireikė. Vaikai valgo sūrį saujom ir į salotas tikrai nespjauna. Nediskvalifikuokite kažko, ką kiti diskvalifikavo. Paragaukite patys.
Ne, Sozopol nenorėčiau apsistoti savaitei. Daug žmonių, pusiasalis, nėra kur parkuotis, viskas brangu. Bet atvažiuoti verta. Pasivaikščioti verta. Ir žuvies, žinoma, paragauti irgi verta.

Vairuoju atgal ir lekiam maudytis. Mergaitės prie baseino (Caro jaučiasi geriau ten, kur švaru, nėra bangų, neduria kojų, negraužia akių), o mes prie jūros. Norit kažką pamatyt po vandeniu, važiuokit į Kretą ar Siciliją. Prie Juodosios jūros nevažiuokit. Prie Juodosios jūros važiuokit potyrių. Nesakau, kad jų nebus prie Viduržemio jūros. Bus dar daugiau. Bet čia kitokie. Pvz. tas jausmas, kad esi tarybų sąjungoje vien ko vertas. Tačiau turiu pripažinti, kad gazirovkės automatų pasigendu. Tačiau kaltinti nieko nekaltinu. Kur važiuoti, jei turi pinigų, kaip šieno, o kalbėt moki tik savo kalba, nes tau kalė, kad tavo kalba yra pagrindinė ir kai kosminiai laivai apskris Žemę, ja užkalbės Venesuela bei Alžyras? Ne į Prancūzijos Rivjerą juk. Tiesiog taip yra ir nieko čia nepakeisi. Praeis kažkiek metų ir viskas susitvarkys. Gal.
Skambu, kaip koks senas kibiras paskutinę atostogų dieną. Taip nėra. Kelionė puiki. Aš tikėjausi prasčiau ir tai buvo pamatuota asmenine patirtim. Diena gal ir paskutinė, bet paskutinė ji čia, bet mes judam toliau, bet apie tai – vėliau.
Jei skaitėte mano peckiones anksčiau, žinote, kad gulėti aš negaliu. Todėl, jei esu priverstas, išnaudoju laiką kitaip. Prie baseino šiandien svarsčiau žmonių elgesio modelius. Kodėl reikia atsikelti 7 ryte, išnešti rankšluosčius ant gultų ir eiti dar pamiegoti? Kodėl, suprantu. Turbūt tam, kad turėti gultus visą dieną tik sau. Vieną dieną tikrai atliksiu eksperimentą. Užimsiu visus gultus kokią 5 ryto, palikdamas kokius du, o tada stebėsiu reakcijas. Manau, kad apie kokią 10 ryto drąsiausi patys atsilaisvins sau gultus. Nemanot? Bet ką, jeigu aš atsilaisvinčiau sau 4, atėjęs su šeima ir radęs paklotus rankšluosčius? Gaučiau į snukį. Ne? Kodėl žmonės taip elgiasi? Man galima, o kitiems taip pat ne. Pamąstykit ir man pasakykit, nes aš su puse smegenų nesuvokiu.
Mergaitės išėjo pirkt spurgų ir joms jų pavyko rasti. Labai skanių.
Ir jums skanių. Sapnų. Labanakt.
Penkta diena, liepos 14
Kelionė įpusėjo. Ta proga mes kraustomės. Kraustynos buvo suplanuotos taip. 2 dienos – kelionė iki jūros, 3 dienos vienoj vietoj ir va dabar 4 kitoj. Kraustomės į Cabacum Plaza – Guests apartments šalia Златни пясъци, dar Golden Sands arba Золоты́е Пески́. Pastarasis pavadinimas buvo gerai žinomas ir dainių apdainuotas tarp 293 milijonų sovietinių brolių (tiek CCCP turėjo piliečių, jei nesupratot). Va taip kurortą apibūdiną enciklopedija:
ЗОЛОТЫ́Е ПЕСКИ́ (Златни-Пясыци), приморский климатич. курорт в Болгарии. Расположен на берегу Чёрного м., в 16 км к северу от Варны. Зима мягкая (ср. темп-ра января 2 °C), лето тёплое (ср. темп-ра июля 22,5 °C). Мелкопесчаный пляж шириной 200 м и длиной 4 км. Климато-, грязе- и виноградолечение применяют при заболеваниях органов дыхания (нетуберкулёзного характера), функциональных расстройствах нервной системы, малокровии и др. Санатории, пансионаты, дома отдыха.
Įdomiausią dalį pabraukiau. Aš kaip tik dabar, bandydamas papasakot šiandienos nuotykius, kurių nebuvo daug, taip gydausi – raugintomis vynuogių sultimis. Labai padeda nuo nervų sistemos sutrikimų. Galvoju, kad iš laiko biednumo negaliu čia praeiti pilno gydymo kurso, gydymą turėčiau tęsti namie. Produktų, pagamintų naudojant vynuoges, yra įvairių. Gydymas neapsunks. Žmonai reikės argumentų pažert.
Gerai, juokus į šalį. Nepatikėjau, kad toks gydymas egzistuoja, todėl pradėjau googlint. Buvau teisus – kursas užtrunka mėnesį ir dozę reikia didinti nuo 300-400 gramų iki 1200 per dieną. Manau, kad jei dozę dar padidinti savarankiškai, be gydytojo leidimo, nieko blogo neatsitiks. Bet tai, kaip sakiau, galima ir namie. Mėnesį čia būt neturiu už ką. Žodžiu, pasiskaitykite patys, gal pravers.
Виноградолечение (ампелотерапия) — применение с лечебной целью винограда или виноградного сока. Виноградолечение обычно сочетают с диетотерапией и климатолечением на приморских курортах юга СССР, Закавказья, в Молдавской ССР и в Средней Азии. Для виноградолечения используют сладкий виноград с тонкой кожицей. Лечебное действие винограда объясняется высоким содержанием в нем сахара, минеральных веществ, а также витаминов. Под влиянием виноградолечения улучшается обмен веществ, усиливается диурез, нормализуется секреторная функция желудка. Прежде чем начать виноградолечение, санируют полость рта. В течение курса виноградолечения (около месяца) количество винограда с 500—750 г постепенно увеличивают до 2 кг в сутки, а в случае лечения виноградным соком — увеличивают количество сока с 300— 400 г до 1200 г. Треть (или до половины) дневной порции съедают утром натощак, остальное — равными долями днем и вечером (за 1,5—2 часа до еды). Виноград употребляют без кожуры, после еды полощут рот. При виноградолечении следует избегать жирных, соленых блюд, молока, кефира и сырых овощей.
Nuotykių šiandien nedaug. Pervažiavimas iš vieno viešbučio į kitą. 100 km, 2 valandos. Aha, perskaitėt teisingai. 2. Kelias vingiuotas, lenkti nėra kur, o pabandę rizikuoja savo ir kitų gyvybe. Tokius 3 sutikom pakeliui. Nežinau, kas kaltas ir kuo baigėsi, bet 3 sumaitoti automobiliai grioviuose – ne pats geriausias ženklas. Aš, pravažiavęs avarijos vietą, automatiškai atleidau, o vietiniams nė motais. ”Man taip neatsitiks”. Būkite atsargūs.
Pakeliui greitai kyštelėjom nosį į Nessebar. Gražus ir jaukus miestelis. Būtų, jei išmesti visus šūdų pardavėjus ir praretint kavines, paliekant kas antrą. Neužsibuvom.

Turbūt užduodate sau klausimą, kodėl štai va taip, nei iš šio, nei iš to, reikia nervų sistemos sutrikimų. Atsakymas kodinis: misija – utėlės.
Jo. Ir aš išsižiojęs, ba patikėt negalėjau. Kaip kokia asociali šeima – vėjaraupiuoti nuo Joninių ir lyg to dar būtų negana, utėlėm apėję. Tomas pradėjo kasytis keletą dienų po to, kai apsirgo vėjaraupiais. Ieva iš karto – utėlės. Aš ją įtikinau, kad ne jokios čia ne utėlės, o šašai nuo vėjaraupių, nes Tomas labai buvo išbertas ir galvoje. Galvoj tepalais mozot sunku, va ir kasosi vaikas. Ieva buvo teisi. Tik čia apsižiūrėjom.Atsivežėm tų mielų padarėlių čia, Bulgarijon. Kiek bemiegių naktų skaitant supermamas, studijuojant vabalėlių fiziologiją, naikinimo būdus, plitimą, dauginimąsi ir panašiai… Nesuskaičiuojama galybė. Sunkiausia buvo rasti pateisinimus sau. Utėlės, tai kaip seksas Tarybų Sąjungoj – neegzistuojantis reiškinys. Tačiau antru visi užsiėmė tyliai, o pirmas irgi ne iš dangaus juk galvoje atsiranda.
Žodžiu, nuotykiai šiandien buvo apriboti ryšium su šiai dienai numatyta vabzdžių naikinimo operacija. Kažkoks specialus skystimas nupirktas taip, kad užtektų. Naudojimo instrukcija perskaityta keletą kartų ir skirtingomis kalbomis, kad ko nepraleist ir šitokios gėdos atsikratyt kuo greičiau. Išnaikinom pagal instrukciją, uždarėm apkrėstų patalpų duris ir išvažiavom.