2010-11-12 10:10

Kuo vertėtų pasidomėti ir ką vertėtų žinoti prieš išvykstant į tekančios saulės šalį - Japoniją. Kokių mums neįprastų reiškinių galime ten tikėtis? Kuo japonų kultūra skiriasi nuo vakarietiškos? Ir t.t.

Kviečiame prisijunkti prie šios diskusijos ir pasidalinti savo pastebėjimais, o gal net patirtimi.


Keli mūsų pastebėjimai:

1. Pagarba, kreipiantis į ką nors. Nusilenkimai Japonijoje - yra atskira meno forma, įkalama į galvą vos vaikui pradėjus lankyti mokyklą.
Nusilenkimo trukmė ir kampas yra tiesiogiai proporcingi žmogaus, į kurį kreipiatės, užimamoms pareigoms. Į nelanksčius turistus žiūrima atlaidžiai, bet galvos nulenkimas ar bandymas susilenkti per liemenį sveikinantis, - tikrai nepamaišys pagarbai užsitarnauti.Kreipiantis į nepažįstamą asmenį, taip pat nepamirškite prie pavardės pridėti žodelio „san“ arba „sama“.

2. Už stalo.

• Prieš pradedant valgyt mandagu pasakyti “itadakimasu”.
• Lazdelės. Praverstų nors šiek tiek išmokti jomis naudotis prieš išvykstant į Japoniją.
• Lankydamiesi japoniškuose restoranuose dažnai gausite mažą, šlapią servetėlę. Pasinaudokite ja nusivalyti rankoms prieš valgį, tada atsargiai suvyniokite ir padėkite į šalį. Nenaudokite jos kaip servetėlės ir jokiais būdais nevalykite ja veido.
• Šlerpšti valgant makaronus – galima. Bet kitais atvejais to daryti nederėtų.
• Galite prikelti lėkštutes arčiau prie burnos, kad lengviau būtų valgyti lazdelėmis. Ypač ryžius.• Jei esate pakviesti vakarienei ir esate pasiūlyti gėrimų, šiek tiek luktelkite prieš pakeldami taurę prie lūpų ir palaukite, kol visi bus aptarnauti. Kai tai įvyks, kažkas imsis iniciatyvos, pasakys kalbą, pakels taurę ir sušuks „kampai!” (į sveikatą!)…

3. Nepalikinėkite arbatpinigių. Jie japonus žeidžia ir yra nepriimtini nei taksi, nei restoranuose, nei kur kitur.4. Slenksčiai. Prieš įeidami į japonų namus, didžiąją dalį ofisų ar viešbučių – būtinai nusiimkite batus. Prie įėjimų yra įrengtos lentynėlės, kur galite palikti savo batus. Pasinaudokite pora šalia gulinčių šlepečių, nors dauguma japonų nešiojasi su savim savo nuosavas.
Įėję į vidų, prieš lipdami ant tatami kilimo (naudojamo daugelyje japonų namų ir viešbučių) nusiimkite net jas.
Eidami į WC nepamirškite kambario šlepečių pasikeisti į tualetines, gulinčias prie vonios kambario. Japonai laiko blogu įpročiu įžengti į pagrindinį kambarį avint šlepetes, kuriomis buvo vaikščiojama nešvariu linoleumu.

5. Panašumas. Individualizmas nebūdingas Japonijai. Tuo tarpu, kai vakarų kultūra remiasi individualizmu, japonų bendruomenė yra grupinė. Todėl viešėdami Japonijoje nesistenkite atkreipti į save dėmesio: nešnirpškite nosies viešoje vietoje, nevalgykite eidami, nekalbėkite telefonu perpildytose viešose vietose pvz. traukinyje ar autobuse ir t.t. Priešingu atveju jus laikys blogai išauklėtais.

6. Maudynės. Viešosios pirtys Japonijoje yra be galo populiarios. Žodis „sento“, reiškia viešąją pirtį; „onsen“ – karštąsias versmes, kurios yra labai populiari savaitgalio išvykų vieta. Ir nepamirškite, kad į baseinus galima lipti, prieš tai gerai nusiprausus ir išsišveitus.7. Anglų kalba. Kol neįrodysite priešingai, kiekvienas japonas manys, kad esate angliakalbis.8. Kaukės. Medicininės kaukės plačiai naudojamos tarp pardavėjų, sekretorių ir viešųjų vietų darbuotojų, siekiant apsisaugoti ar apsaugoti nuo mikrobų.9. Saugumas. Japonams yra būdingas perdėtas saugumas, todėl šalies svečiai yra dažnai perspėjami apie įvairiausius pavojus. Japonai visada sakys „būkite saugūs, nepalikite daiktų be prižiūros“, tuomet kai ilgą laiką Japonijoje gyvenantis vakarietis garantuos, kad esate tiek jūs, tiek Jūsų daiktai saugūs.

10. Japonų tualetai. Labai nenustebkite jei Japonijos tualetas prašneks jums ar sugiedos trumpą giesmę. Japonija – moderniųjų technologijų šalis.Tačiau, taupant erdvę, japonų namuose vis dar populiarūs seno tipo tualetai. Instrukcija, kaip juose elgtis, lietuviams nebus didelė naujiena, bet dėl viso pikto prisegame paveikliuką:- - - - - - - - - - - - -

Kokių pastabų dar būtų?

JBG
JBG
2010-11-12 11:13

Sveiki. Japonijoje buvom prieš 4 metus. Vienas svarbiausių veiksmų prieš vykstant į šią šalį - nusipirkti užsieniečiams skirtą traukinių pasą. Parduodami beveik kiekvienoje Europos valstybėje. Gaila, Lietuvoje kolkas dar ne. Savaitei kainuoja apie 800 Lt žmogui, bet tai nerealiai mažai lyginant su tuo, kiek pinigų paklotumėt pirkdami traukinių bilietus pačioje Japonijoje. Šis pasas galioja keliaujant visais traukiniais, metro ir net kai kuriais keltais keliantis į salas.
Niekur negalima grūstis. Norėdamas įlipti į traukinį ar metro, turėsit atsistoti į eilę.
Japonija - nerealiai saugi šalis. Vienintelis miestas, kuriame tikrai reiktų saugoti savo turtą - Tokijas. Čia atvykėlių ir kitataučių turbūt daugiau nei pačių japonų.
Nelabai sutinku su 2 punktu ("už stalo"). Japonai tikrai ne vien makaronus šliurpia :-) Jei valgydamas esi labai jautrus vaizdams, tai geriau nesidairyti į šonus :D
Nenustebkite išskirtiniu dėmesiu, jei esat ilgaplaukė (ypač blondinė). Japonai be jokių didesnių paaiškinimų gali sustoti prie jūsų nusifotografuoti :-D
Tai tiek pastebėjimų. Gero laiko keliaujantiems!

2016-07-31 01:13

Sveiki, gal kas neseniai buvot, ar ruosiates keliauti i Japonija? Idomu butu suzinot, kaip ten su viesbuciais reikalai, per kur geriausia uzsisakinet? Idomu, kaip tos 'kapsules' ju ten veikia? ;)

Ra
Ra
2016-08-18 09:55

Į Japoniją reik tiesiog važiuot ir ja mėgautis :) (kaip ir visur kitur). Japoni žino, kad mes lankstytis ar šliurpti nemokam ir dėl to nė kiek nepergyvena. Na, progai pasitaikius jie aišku paragins šliurpti visu garsu, ir dėl to visiems bus linksma. Svarbiausia būt mandagiam, šypsotis ir padėkoti. (vėl, kaip ir visur kitur).

Tai nuostabi ir saugi šalis (Tokio nebuvau).