2009-11-15 08:34

Jau gana seniai viešbučiai ragina nemesti rankšluosčių ant žemės, neprašyti skalbti jų kasdien ir taip tausoti gamtą. Ką dar turizmo industrija daro „žaliai“?

Populiariausia tema – „carbon neutral“ arba anglies dvideginio neutralizavimas. Jau galite pasiskaičiuoti kiek pridarote anglies dvideginio skrisdami lėktuvu. Galite nusipirkti „nuodėmės atleidimą“, atsiranda ir avialinijų, kurios jums jau iš karto leidžia pridėti reikiamą sumą prie bilieto. Pavyzdžiui, Londonas – Niujorkas tik plius 11 svarų, kurie bus skirti gamtą globojantiems/tausojantiems projektams. Tokie nepriklausomų kelionių grandai kaip Intrepid Travel ne tik siekia tapti „carbon neutral“ kompanija, bet ir yra įkūrę savo fondą ir prisideda prie įvairių projektų, pavyzdžiui, atsodina Amazonės ar Afrikos miškus.

Na, bet ekoturizmo apibrėžimas gana platus, o kaip jis pasireiškia paprastuose, praktiškuose dalykuose?

Jei trekindami susirenkame paskui save visas šiukšles, nardydami nelaužome koralų, ar galime ramia sąžine sakyti, kad neprisidedame prie kokios nors žalos darymo? O jei jūsų nakvynės vieta pastatyta gražioje vietoje ir pamažu ardo ją? O jei atrodo toks politiškai korektiškas „eco-lodge“ pastatytas vietoje, kur anksčiau gyveno vietiniai, turėję išsikelti kažkur kitur? Kaip pasikeitė vietinės genties gyvenimas dėl tokių kaip aš turistų srauto?
Na, čia jau labai giliai kapstom :) todėl užduosiu dar paprastesnius klausimus:

Ar taupai vandenį duše, kai už jį nereikia atskirai mokėti? Ar nepamiršti išjunti elektros išeidamas iš viešbučio kambario?

Ar perki suvenyrus tiesiai iš juos pagaminusių žmonių ir taip leidi jiems daugiau uždirbti?

Ar nusiderėti perkant turguje yra vietinės kultūros dalis, kurią norisi patirti ar vis tik svarbu sumokėti kuo mažiau? Ar tikrai verta taip džiaugtis nusiderėjus pvz. 10 dolerių, kai žinai, kad tai žmogaus dešimtadalis ar net penktadalis mėnesio atlyginimo?

Ar žinai, kiek mokama tavo daiktų nešikui kai eini, pavyzdžiui, Inca Trail?

Ar vis perki vandens butelius ir išmeti neįrantį plastiką, ar turi vieną ir vandenį iš krano dezinfekuoji?

Ar nori važiuoti į Birmą ir savo paliktais pinigais paremti režimą, pakeitusį net šalies pavadinimą?

mintys iš www.travelplan.lt

2009-11-15 13:34

Čia tik apie rankšluosčius paminėsiu. Per dažnai neskalbiami rankšluoščiai iš tikrųjų yra gerai, nes mažiau vandens, mažiau energijos ir mažiau miltelių, bet pagrindinė viešbučio motyvacija yra: mažiau išlaidų. Kadangi viešbučio kambario tvarkymo išlaidoje kintamųjų nedaug, tai yra vienas geras būdas sutaupyti. Didelis viešbutis (sakykim, 500 kambarių), sutaupęs 100 rankšluoščių skalbimų per parą, sutaupo jų 36500 per metus.

Vieno rankšluosčio skalbimas vidutiniškai stambiam viešbučiui kainuoja yra $0.15 - $0.40 (priklausomai nuo viešbučio klasės, mandresniuose jie didesni, storesni ir sunkesni, todėl skalbykla ima daugiau), tai nuo $5500 iki $14600 per metus. Ne kažin kas, bet doleris prie dolerio ir susidaro pinigai.